Вищі посадові особи уряду повинні відстоювати проукраїнські позиції в таких серйозних питаннях як мораторій на експорт лісу, інакше це несе значні репутаційні, геополітичні та економічні ризики для країни.
З такою заявою виступив голова Комітету з питань промислової політики і підприємництва Віктор Галасюк у відповідь на заяву Віце-прем'єр-міністра з питань європейської і євроатлантичної інтеграції, передає Uaprom.
Нардеп від РПЛ підкреслив, що на сайті уряду була розміщена відповідь Іванни Климпуш-Цинцадзе на його критичну статтю про неприпустимість позиції Віце-прем'єр-міністра щодо мораторію на експорт лісу-кругляка. При цьому вона відмовилася не від усіх раніше проголошених позицій, які не відповідають дійсності і українським інтересам, стверджує Галасюк.
Він звернув увагу, що віце-прем'єр визнала, 600 млн євро від МВФ - не благодійність або подарунок від Європи, а кредит. Що ж стосується відповідності мораторію угоді СОТ - чиновник підтвердила наявність винятків в Угоді СОТ, під які, як зазначив Галасюк, підпадає мораторій, разом з тим, підкреслила - в разі використання екологічних аргументів щодо збереження лісу "необхідно було законодавчо обмежити внутрішнє споживання вітчизняних лісоматеріалів і надати переконливі докази наявності екологічних загроз і критичного стану лісового господарства, пов'язаного з вирубками лісу, обгрунтувати термін дії мораторію, сферу його застосування (товарні коди деревини) і ін, а також провести відповідні консультації в рамках міжнародних угод, згідно з якими ми маємо зобов'язання обговорювати і погоджувати обмежувальні заходи в торгівлі ".
Нардеп підкреслив, що насправді ж обмеження внутрішнього споживання лісоматеріалів запропоновано в законопроекті №5495: "Якщо Кабмін досі не спромігся на цей крок, ми запропонували його на законодавчому рівні. І парламентський Комітет вже підтримав". Що ж стосується переконливих доказів екологічних загроз Галасюк сказав: "Це до кого питання, хіба не до чиновників? Нехай самі подивляться і єврочиновникам покажуть лисі Карпати, порахують збитки від катастрофічних повеней на Закарпатті, спрогнозують скільки нові повені можуть коштувати Україні".
При цьому, каже нардеп, термін дії мораторію і сфера застосування (товарні коди), встановлені Законом і були предметом жвавого обговорення, в тому числі за участю європейських партнерів, на Комітеті з питань промислової політики і підприємництва перед прийняттям Закону: "Ми тоді пішли на ряд компромісів, в тому числі в частині відстрочки вступу в дію мораторію. Я неодноразово звертався до прем'єр-міністра Яценюка, а потім звернувся і до прем'єр-міністра Гройсмана щодо здійснення урядом відповідної нотифікації, проведення належних консультацій з основними торговельно-економічними партнерами".
Галасюк зазначив, що замість того, щоб спростувати свою попередню заяву і визнати позитивні ефекти дії мораторію (приріст інвестицій, робочих місць, товарного експорту, податкових надходжень) - віце-прем'єр вирішила перерахувати проблеми, які, на її думку, мораторій не вирішив. "Насправді ж для вирішення переважної більшості з них в парламенті зараз розробляється законопроект "Про ринок деревини", який як і мораторій і законопроект про криміналізацію контрабанди лісу (№5495) є елементом комплексної "дорожньої карти", запропонованої в парламенті", - повідомив Галасюк.
"Я вважаю, що питання має бути поставлене ще ширше - про дотримання українськими посадовими особами Законів України, про здатність відстоювання українських інтересів, в тому числі на міжнародній арені, про прагнення реалізації державної політики в інтересах власного суспільства. Тому що одна справа, коли" хочуть, але не можуть", а інша - коли навіть і не "хочуть". Вважаю, що Віце-прем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції має або переглядати позиції і відстоювати українські інтереси на міжнародній арені, або йти у відставку!" - Заявив Галасюк.
Коментарі