Центром композиції є скульптурне зображення монети діаметром 90 см (аверс - зображення срібного талера імператриці Австрії Марії-Терезії з її профільним портретом, оскільки австрійський таляр у ХVIII ст. був основною європейською валютою; реверс - один із масонських символів долара).
Зліва – скульптурне зображення руки людини, яка підштовхує монету по похилій площині до протилежної сторони (зліва направо), де розташована композиція з двох розкритих рук людини, які отримують монету. Вага залізної монети, покритої бронзовою фарбою, - 90 кг. Загальна вага композиції - 250 кг.Зі слів Федірка, він вирішив відтворити у металі, перш за все, факт політичної корупції, оскільки "225 років тому Чернівці відійшли де-факто до імперії Габсбургів, і сталося це не в останню чергу завдяки такому магічному слову, як хабар".
Як сказав художник, місцеві історики йому підказали, що приблизно на цьому місці, де нині розташована в Чернівцях площа Турецької криниці, два століття тому був "реально зафіксований факт політичної корупції з боку представників Австрійської імперії: російському графу Румянцеву подарували золоту табакерку з шістьма смарагдами, чотирма діамантами, а на додачу - 800 золотих флоринів, завдяки чому Буковина на 150 років приєдналася до Австро-Угорщини, а заодно - долучилася до європейської культури".На відкритті пам"ятника виступив представник Центру буковинознавства при Чернівецькому національному університеті ім. Юрія Федьковича, кандидат історичних наук Сергій Осадчук. Він підтвердив згаданий історичний факт в історії Буковини, завдяки якому виникла ідея створення такого унікального пам"ятника.
"Відтоді у великій і малій політиці мало що змінилося. Хіба що, відтоді удосконалилися її форми, вона стала більш гнучкою і мінливою. Корупція, особливо політична, в Україні процвітає, вона стала невід"ємною для нашого політичного бомонду. Тому і наш пам"ятник є таким рухомим, зокрема, руки, які беруть хабар, можуть рухатися в різні боки. Своїм твором я віддав належне цьому безсмертному суспільному явищу, яке, однак, має не тільки негативні сторони ", - говорить Федірко.
Пам"ятник створено на рухомих колесах, як ніби він шукає свій притулок. Проте з часом Федірко має намір закріпити його на площі Турецької криниці, оскільки побоюється вандалів.
За задумом майстра, згодом проект буде продовжено в Києві на Контрактовій площі, а пізніше ця монета "прокотиться" по Сходу України.
Як повідомлялося, раніше Федірко відкрив скульптурну інсталяцію у вигляді кількох пар взуття, присвячену прем"єр-міністру Юлії Тимошенко, повідомляє УНІАН.
Коментарі