
Ідеологічна складова пропаганди тепер набагато менш важлива, сказав британський журналіст, письменник Пітер Померанцев в інтерв'ю журналу "Країна".
Закінчив книгу про пропаганду в усьому світі: як вона змінилася з 20 століття. Книга "Це не пропаганда" вийде у серпні.
"У книзі подорожую по всьому світу, але Україна у ній грає вирішальну роль, - розповів Померанцев. - Частково тому, що писав через призму сімейних спогадів. Брав інтерв'ю у батьків. Намагаюся пояснити, як медіавплив оперує на рівні родини: батька, себе, матері, кар'єри. Багато уваги приділив війні з Росією."
Людей уже не намагаються переконати в чомусь, а маніпулюють ними, каже письменник:
- Холодна війна була змаганням раціональних ідеологій. Потрібні були факти, щоб доводити правоту своєї утопії. Але всі ці ідеології впали - у Росії у ранні 90-і, на Заході - трохи пізніше. У Росію це прийшло першим. Тому пропагандисти добре адаптувалися. Факти вже не важливі. Немає почуття розвитку, його замінила ностальгія. Росія вже років 20 говорить про те, що підніметься з колін. В Америці ця риторика лише тепер з'явилася.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Якого біса ми це дозволяємо?" - Притула про пропагандистський фільм з Путіним на "112 Україна"
Пропаганда атакує не через цензуру, а через свободу слова, додає він:
"Інформації так багато, що стає незрозуміло, де правда. Зламали всі великі ідеї розвитку, через які ми розуміли світ, зокрема - ідею руху від авторитаризму до свободи. Від стабільних ідей і тактик холодної війни ми прийшли до хаосу і нестабільного майбутнього. Саме тому книга називається "Це не пропаганда". Це ще й про те, як упали старі зв'язки між словами, смислами і образами. Є відома картина Рене Магрітта - трубка, під якою написано: "Це не трубка". Це втілює ідею інтернет-мемів: взяти картинку і поміняти її смисл. Він вважав, що це добре, коли змінюються старі смисли-гегемони. А я - навпаки, - що це дуже сумно."
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Радянська пропаганда перебільшувала сили Німеччини, щоб виправдати свої поразки
"Раніше, коли збивали пам'ятники диктаторам - це була велика історія свободи у всьому світі, - сказав Померанцев. - Зараз свобода людям не подобається. Свобода - це мігранти і злий капіталізм. Усі відмовляються від неї, хочуть безпеки. Після знесення Саддама в Іраку і "арабської весни", яка закінчилася ще більшою диктатурою і мало не геноцидом у Сирії, люди побоюються вуличних революцій. Мова, в якій ми жили, розпалася."
Повне інтерв'ю з Пітером Померанцевим читайте у журналі "Країна" від 12 липня.
Коментарі