1 вересня віряни вшановують пам'ять святого Симеона Стовпника, архімандрита Антіохійського.
Цього ж дня - початок індикту, церковне Новоліття. Тобто Новий церковний рік.
Симеон Стовпник народився в IV столітті в Каппадокії. У юному віці він був овечим пастухом. Одного разу він почув у церкві піснеспіви. Вони так сподобалися Симеону, що він пішов до найближчого монастиря, і за тиждень його прийняли до числа братії.
У 18 років Симеон прийняв постриг. Дотримувався суворої стриманості і постійно молився. Прагнення юного ченця було таким сильним, що ігумен навіть стривожився. Він запропонував юнакові або дотримуватися міри, або піти з монастиря. Тоді монах оселився на дні висохлого колодязя. До ігумена уві сні з'явилися ангели і веліли повернути юнака в монастир. Але й цього разу Симеон не затримався. Пішов жити в печеру.
Перші чотири тижні Великого посту він жив без води та їжі. Половину терміну молився стоячи, а половину - сидячи. Бог наділив святого даром зцілення і до нього потягнулися люди. Але Симеон хотів усамітнення. Тоді він побудував стовп заввишки 4 метри й оселився на ньому. Тому ченця прозвали Симеон Стовпник.
Пізніше Симеон Стовпник зробив стовп вищим - до 45 метрів і звів навколо нього огорожу. Прожив святий до 80 років, 47 із них він провів на стовпі. Поховали ченця недалеко від його стовпа, а на тому місці пізніше побудували монастир.
Новоліття - це церковне свято, присвячене настанню Нового року (Нового літа від Створення світу). Цього дня православні християни просять Бога благословення на новий рік, який розпочався.
Прикмети
Тепла погода цього дня - зима теж буде теплою;
гуси відлітають - буде рання зима;
мухи кусаються - погода зіпсується;
зранку день похмурий - осінь буде дощовою.
У народі 1 вересня - свято Семен Літопроводець, Семенів день. Вважалося, що осінь уже вступає у свої права, але перед цим дарує людям бабине літо. Із завершенням літа завершувався і рік, тож починалося новоліття.
Що не можна робити
Є кілька суворих заборон цього дня:
заборонено лихословити та лаятися;
не слід скаржитися на життя, думати про погане - весь негатив слід відпустити, інакше він подвоїться;
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Коли день танкіста та інші державні свята: опублікували календар на вересень
не можна пилососити або підмітати - до сімейних негараздів;
не слід позичати сіль - це до нещастя.
В жодному разі не можна викидати їжу, інакше можна накликати голод. Усю їжу, що залишилася, слід віддати нужденним або тваринам.
Що можна робити
У святого Симеона просять терпіння, духовних і фізичних сил, а також молять про зцілення від важких захворювань.
За старих часів у цей день традиційно влаштовували гуляння і накривали щедрий стіл.
День вважається сприятливим для переїзду. Хто зробить пропозицію або зіграє весілля 1 вересня, шлюб буде довгим і міцним.
З 1 вересня в Україні більшість релігійних свят отримали нові дати. Набула чинності календарна реформа ПЦУ. Різдво, Хрещення, Покрова Богородиці та ряд інших важливих церковних дат віряни відзначатимуть раніше. Змінилися і дати деяких державних свят.
Дати нерухомих свят, постів, загальниць, дні вшанування пам՚яті святих змістяться на 13 днів назад. Тобто будуть відзначатися на 13 днів раніше. Наприклад: 8 (а не 21) вересня відзначатимемо свято Різдва Пресвятої Богородиці, 14 (а не 27) вересня – Воздвиження Хреста Господнього, 1 (а не 14) жовтня відзначатимемо Покрова Пресвятої Богородиці. З 15 листопада по 24 грудня триватиме Різдвяний піст, а Різдво Христове святкуватимемо 25 грудня.
Коментарі