
На території нинішньої Монголії кочівники у давнину видаляли коням зуби.
Археологи проаналізували поховання коней, які належать до давніх культур херксуров і оленних каменів. Вони встановили, що представники цих народів вміли видаляти молочні зуби молодих коней, коли ті завдавали їм біль і заважали харчуватися, повідомляє today.kz.
Ці культури існували за 1300-700 років до нашої ери.
В одному з досліджених 85 поховань вчені виявили череп з зубом, який ріс під неправильним кутом і був зрізаний за допомогою каменю. Це зробили за 1150 років до нашої ери.
Вчені вважають це найдавнішим відомим прикладом зубного лікування коней.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Нова знахідка багато розповіла про історію Чорної смерті
В іншому похованні знайшли черепи коней, яким видаляли волчка - зайвого зуба, що росте на тому місці, де його не повинно бути. Зазвичай ці зуби випадають в перші три роки життя, вони можуть з'являтися на верхній і нижній щелепі. При укусі вони викликають сильний біль у коня, що ускладнює управління твариною.
"Ми звикли вважати ветеринарний догляд проявом західної науки. Але сучасні пастухи Монголії практикують досить складні процедури, використовуючи дуже прості інструменти. Наше дослідження показує, що чуйне розуміння анатомії коня і традиція догляду за нею вперше виникли не в осілих цивілізаціях Китаю і Середземномор'я, а століттями раніше, серед кочових людей, чиє існування залежало від їхніх коней", - заявив дослідник Вільям Тейлор.
Напис "зроблено в Китаї" знайшли на посудині, яку датують 1162 роком нашої ери. Глечик виявили у 1980-х роках у Яванському морі між островами Суматра і Ява. Він лежав серед уламків корабля, затонулого 800 років тому. Основа корабля з часом зруйнувалася, але вантаж залишився цілим
Коментарі