понеділок, 16 жовтня 2023 13:51

Оскар Вайльд провів два роки у в'язниці через кохання до юнака

16 жовтня 1854 року народився письменник Оскар Вайльд.

Повне ім'я Оскар Фінгал О'Флаерті Вілс. Оскар і Фінгал - це герої макферсонівських "Поем Оссіана". Мати Вайльда обрала своєму синові ім'я з цього твору через те, що воно начебто пророчило йому долю поета.

Народився Оскар Вайльд 16 жовтня в ірландському Дубліні в інтелігентній родині. Його батько, сер Вільям Роберт Вайльд, був одним з найповажніших громадян міста. Він був хірургом, істориком, археологом, етнографом, популярним лікарем. Його мати, леді Джен Франциска Вайльд, знала латину, грецьку, декілька європейських мов і сама складала вірші під псевдонімом Speranza (Надія), в яких прославила доблесть ірландців і час їхніх легендарних подвигів. Понад усе її захоплювало світське життя: Вайльди славилися банкетами на честь європейських знаменитостей, поетичними вечорами та розкутою як на ті часи поведінкою.

У салоні матері Оскар провів майже все дитинство. І це визначило його пристрасть до високого суспільства, дорогих ресторанів і вишуканого вбрання. Мати хотіла доньку, тому маленького Оскара вдягали в сукні і говорили на нього "вона". Так було, доки леді Вайльд не народила доньку Ізолу.

Автор: historyurok.com.ua
  Оскар Вайльд народився 16 жовтня
Оскар Вайльд народився 16 жовтня

До 10 років Оскар Вайльд отримав освіту вдома: завдяки французькій гувернантці він опанував французьку, а німецька навчила його німецької мови. Його потяг до естетизму проявився рано, ще під час навчання у знаменитій ірландській Портола-скул. Він вирізнявся серед інших вихованців одягом та ідеальною зачіскою.

Стриманий, вишуканий у манерах, Вайльд не мав друзів під час навчання в коледжі Троїці, де провчився 3 роки. Вихідні намагався проводити вдома, насолоджуючись великосвітським суспільством. Під час навчання хлопець зневажливо ставився до улюбленої гри однолітків - футболу. У свята надівав високий циліндр на свої кучері. Оскар вирізнявся серед інших, і йому цього не могли пробачити. Одного вечора хлопці накинулися на нього, зв'язали руки та ноги й витягли на високий пагорб. Однак Оскар був готовий з посмішкою прийняти удари. Забруднений, подряпаний до крові, він став у позу захопленого глядача і промовив: "Який звідси, з пагорба, чудовий краєвид".

1881-го він видав за власний рахунок першу збірку поезій - книгу "Вірші". Критики відреагували стримано, але збірка мала успіх, якого давно не знала Англія. Пізніше він вирушив в Америку з читанням лекцій про мистецтво. Невдовзі побачили світ оповідання, філософські трактати. Він став "апостолом естетизму". Свою філософію мистецтва письменник виклав у книзі "Задуми" (1891). Сучасна література не подобалася Вайльдові,тому що була надто наближена до дійсності.

У жовтні 1884-го вступив до Оксфорда. На лекції не приходив, вважаючи за краще читати грецьких авторів в оригіналі. Цікавився Есхілом, Еврипідом, Софоклом. З'являвся на лекціях тільки популярних професорів - Джона Рескіна, який розповідав про культуру Середньовіччя, та Волтера Патера, прихильника італійського Ренесансу. Однак те, що він пропускав лекції, не завадило Вайльду закінчити Оксфорд із золотою медаллю.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Оскара Вайльда вдягали в сукні й називали "вона"

"Бліде, безкровне обличчя, широкі вилиці. З-під важких повік дивилися темно-сірі очі, в яких крилася іронія. Довге хвилясте волосся повільно спадало на міцні, як у вантажника, плечі". У натовпі він вирізнявся майже на голову, але завжди привертав увагу власним вишуканим стилем.

Вайльд відрізнявся від більшості і своїми неординарними вчинками. Якось він обурився неестетичним лахміттям жебрака, якого постійно бачив за вікном. Оскар поїхав разом із ним до найкращого кравця й одягнув його в наймодніше вбрання. А потім позначив місця на новому одязі, де треба було прорізати дірки і зробити гармонійні плями.

Одружився в 30 років з донькою дублінського адвоката Констанцією Ллойд. Оскар побачив у ній жінку, про яку мріяв, - тендітну, красиву, справжню англійську леді. Він постійно демонстрував її друзям, одягаючи дружину в різноманітні екзотичні вбрання. Вона з'являлася то в грецькому, то голландському або середньовічному костюмі. Через 2 роки дружина народила 2 синів - Сіріла та Вівіана. З часом Оскар посів місце головного редактора Woman's World - журналу, присвяченого жіночій моді.

Автор: historyurok.com.ua
  Дружина Вайльда - Констанція
Дружина Вайльда - Констанція

Невдовзі Вайльд зрозумів, що буденне сімейне життя не для нього. Перші натяки на його нетрадиційну орієнтацію почали з'являтися після випуску оповідання "Портрет містера У. Х." 1889 року. У газетах з'явився нарис, в якому були натяки на нездоровий потяг Шекспіра до юнаків. Але справа закінчилася тим, що твір сприйняли як особисте визнання Оскара про його незвичну орієнтацію. Він не засмутився. Почав відвідувати ресторан у Сохо, а його постійно супроводжував молодий літератор Роберт Росс.

У квітні 1891 року з'явився роман "Портрет Доріана Грея". Твір викликав незадоволення. Лондоном пішли чутки, що його друг Джон став прототипом Доріана Грея - головного героя роману. Публіка сприйняла цю новину як скандальну, преса звинуватила автора в аморальності і прагненнях розумового розладу дійсності.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Могилу Оскара Уайльда покрили склом, щоб захистити від поцілунків шанувальниць

Того ж року Вайльд закохався в юнака Альфреда Дугласа. Вони навіть обмінялися обручками, як заручені. Багато подорожували разом: Париж, Венеція, Флоренція, Рим, Алжир. Закохані часто сварилися, писали один одному листи вибачення. Спільні поїздки та відпочинок шокували оточення.

Ці стосунки тривали 4 роки. Пізніше батько Дугласа - маркіз Квінсберрі - звинуватив Вайльда в розпусті. Оскар подав на нього до суду, але маркіз найняв приватних детективів. Вони шукали докази та свідків, щоб підтвердити аморальність письменника.

Автор: historyurok.com.ua
  Оскар Вайльд з коханцем Дугласом
Оскар Вайльд з коханцем Дугласом

11 квітня 1895 року справу було передано до головного злочинного суду. Протягом 3 тижнів над Вайльдом проводили громадський суд. Книговидавці зупинили друкування творів, театри викреслили прізвище на афішах, твори зняли з театрального репертуару. Сини Оскара змушені були залишити школу.

Вайльд мав можливість переїхати до іншої країни, але він не зробив цього і сам захищав себе в залі суду. Винесли вирок - 2 роки каторжних робіт. Митець за ці роки, проведені у в'язниці, зрікся Дугласа та намагався скоїти самогубство. У липні 1896 року змінився начальник в'язниці, який дозволив письменникові читати й писати. Дружина письменника покинула його, змінила прізвище, вийшла заміж, а закон забрав дітей у Вайльда.

Автор: historyurok.com.ua
  Оскар Вайльд з дружиною та дітьми
Оскар Вайльд з дружиною та дітьми

19 травня 1897-го Оскар вийшов із в'язниці хворим, приниженим, без матеріального статку. Переїхав до Парижа, де оселився в невеликій квартирі під іменем Себастьяна Мельмона. Працював над "Баладою Редінгської в'язниці". Жоден журнал не погодився його друкувати. Твір випустили анонімно, а на обкладинці замість імені стояв арештантський номер автора - с.33.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Оскар Вайльд замість шарфа носив на шиї змію

Засобів для існування не було, тому його колишня дружина Констанція призначила йому ренту із власних коштів. Та була одна умова: не зустрічатися з Дугласом. І це було виконати Вайльду важко. Він бачився з Дугласом, виправдовуючи себе психологічною необхідністю: йому треба кохати і бути коханим. Почалися листи з погрозами від Констанції. Мати Дугласа наголосила, що якщо син не покине коханця, то вона позбавить його матеріальної підтримки.

Закохані то розривали стосунки, то бачилися знову. І так тривало до смерті Вайльда. Письменник помер 30 листопада 1900 року. Поховали митця у передмісті Парижа, на цвинтарі для бідних. 1909 року завдяки старанням Роберта Росса прах Вайльда було перенесено на кладовище Пер-Лашез, а над могилою встановили пам'ятник.

Зараз ви читаєте новину «Оскар Вайльд провів два роки у в'язниці через кохання до юнака». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути