Ексклюзиви
понеділок, 12 січня 2015 18:16

Спецтема: Донбас - terra incognita

"Вона не була красунею, проте була дуже жіночною" - топ-5 міфів про героїню Донбасу Пашу Ангеліну
5

Ангеліна (ліворуч) і Демченко зі Сталіним на X з'їзді ВЛКСМ, 1936 рік.
Фото: Wikipedia
Знатна трактористка Паша Ангеліна (2 ліворуч) у перерві наради в ЦК ВЛКСМ, фото Івана Шагіна, 14 липня 1936.
Ангеліна в молодості
Паша Ангеліна на радянському агітаційному плакаті

Білозубою, майже голлівудською посмішкою вона посміхалася зі сторінок радянських газет, які писала про звершення на всіх ділянках трудового фронту. Вона не була красивою, проте мала надзвичайно гарну посмішку.

Сьогодні ми поговоримо про один із символів Донбасу - Параску (Пашу) Ангеліну, уродженку Старобешева, що на Донеччині.

Слід зазначити, що довкола образу Ангеліної за довгий час склалося дуже багато міфів, частину з яких ми спробуємо сьогодні розвінчати.

Народилася Паша Ангеліна 12 січня 1913 року. Її батьки були греками-переселенцями, які переїхали на Донеччину багато років тому. Сама ж відома трактористка не раз підкреслювала своє грецьке походження, але більшість населення Радянського Союзу вважали Ангеліну в першу чергу росіянкою.

Можливо, цьому сприяло те, що прізвище Ангеліної закінчувалося на "-ін(а)", що є дуже характерним для російських прізвищ. Щодо інших факторів, то можна назвати і радянську пропаганду, яка майже усі досягнення приписувала росіянам, а також те, що про національність людини дуже часто судили за мовою спілкування, якою зазвичай була російська.

Проте грецьке походження родини Ангеліної підтверджують і її діти від шлюбу з Сергієм Чернишовим. Донька Ангеліної Світлана стверджує, що ніхто з її друзів не міг повірити, що велика трактористка - грекиня

Другий міф стосується освіти Паші Ангеліної. Як відомо, за кермо вона трактора сіла ще шістнадцятирічною, тобто не мала ні часу, ні можливості здобути вищу освіту. Звідси походить міф про те, що Ангеліна була взагалі безграмотною. Хоча це не так - крім водіння трактора, Паша Ангеліна вміла читати та писати. Зі слів її близьких ми знаємо, що в їхньому домі була потужна бібліотека російської та європейської класики - Ангеліна просто не мала часу для читання.

У той же час вона поставила собі за мету всім своїм дітям дати вищу освіту і їй це вдалося, за винятком молодшого сина Валерія, який так і не закінчив інститут у Дніпропетровську.

Третій міф можна пов'язати з характером діяльності Паші Ангеліної. Протягом багатьох років вона очолювала тракторну бригаду, що складалася лише з чоловіків, тому її розглядали як "чоловіка у спідниці". Хоча мало хто цікавився, якою насправді була відома трактористка. Донька Ангеліної Світлана стверджує: "Я ніколи не бачила маму в нічній сорочці, халати вона не визнавала і навіть вдома носила крепдешинові сукні. Користувалася помадою і кожен день мила голову."

Четвертий міф випливає також з трудової діяльності Паші Ангеліної. Оскільки їй доводилося працювати в чоловічому колективі, у багатьох це породжувало підозри про те, що Паша Ангеліна вживає алкоголь та веде безладне статеве життя. На підтвердження цього наводили той факт, що вона померла у 46-річному віці від цирозу печінки. Проте на початку ХХ століття цироз печінки був професійним захворюванням майже усіх трактористів, адже випари пального, яким заправляли трактори в той час, були надзвичайно токсичними.

П'ятий міф стосується взаємовідносин між Сталіним та великою трактористкою. Як відомо, у домі Ангеліних був прямий телефонний зв'язок з Кремлем. Цей факт підтверджують і діти Паші Ангеліної. До того ж репресії сталінського режиму торкнулися і родини Англеліних. Світлана Ангеліна згадувала: "Брат мами, дядя Костя, був головою колгоспу. Він садив зернові тоді, коли вважав за потрібне, а голова райвиконкому втручався в графік посівної. Дядя Костя взяв та й послав того матом. Його заарештували і протримали у в'язниці кілька місяців. Били так, що на тілі жодних слідів не залишилося, однак легені були відбиті. Дядя Костя - військовий моряк, пережив блокаду, був неймовірно здоровою людиною. Але цих знущань не витримав. Коли мама привезла його до Москви на консультацію, професор сказав, що жити йому залишилося три місяці."

Хоча після сметрі Паші Ангеліної у кремлівській лікарні  минуло уже 56 років, однак дуже багато чого залишається дискусійним. Можна стверджувати лише те, що постать Паші Ангеліної ще чекає свого дослідника.

Зараз ви читаєте новину «"Вона не була красунею, проте була дуже жіночною" - топ-5 міфів про героїню Донбасу Пашу Ангеліну». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути