
До дня народження відомого Габсбурга — Василя Вишиваного (Вільгельма Франца фон Габсбурга Лотрінгського), який у роки Визвольних змагань 1918-1921 рр. активно займав проукраїнську позицію та був одним із претендентів на монарший трон (замість Павла Скоропадського), ми б хотіли зосередитися на спадщині Габсбурзької монархії.
Починаючи з Середньовіччя, і по сьогоднішній день, династія Габсбургів відіграє вагому роль в європейській історії.
Для країн Центрально-Східної Європи причетність до габсбурзької корони мало надзвичайно великий результат. Право на самовизначення, обов'язкова освіта, свобода віросповідання, орієнтація на європейський спосіб життя та цінності, повага до приватної власності – приблизили їх до європейських цінностей. Якщо враховувати потреби сьогоднішнього дня , то ця причетність дала змогу для швидшої інтеграції до спільноти Європейського союзу.
Щодо діяльності особистостей династії, які зараз найбільше вирізняються, то можна сказати, що і по сьогодні Габсбурги займають передові позиції в європейській політиці, науці.
В середині вересня 2008 р. Ульріх Габсбург – Лотаринзький звернувся до Конституційного суду Австрії з проханням розглянути відповідність конституційного положення про вибори, згідно з яким членам сім'ї "правлячих або колись правлячих монарших домів" забороняється балотуватися на пост австрійського президента. Позивач вважає, що тим самим порушується "просте право людини".
Проте, не звертаючи на такий позив, Габсбурги все рівно не обділені владою та впливом. Вони є організаторами фундацій та фондів, що впливають на культурний розвиток колишніх своїх територій. Такою організацією наприклад є "Полум'я миру", гаслом якої є збереження миру та благополуччя.
Щодо організацій в Україні, які займуться більш культурницькою діяльністю можна назвати – "Фундацію Габсбургів", яка зазначає, що її метою є збереження самоідентифікації країн Центрально-Східної Європи. Головою почесної ради став Юрій Андрухович.
Йдеться про інтеграцію Галичини до європейської спільноти, одним із перших кроків фундації має стати переклад і публікація в Україні книжки про Габсбургів. Також фундація планує реалізовувати власні програми через надання стипендій та грантів. Для науковців та культурних діячів це є чудовою можливістю втілити свої проекти та реалізувати задуми.
Для сучасного регіону Центрально-Східної Європи династія Габсбургів дала потужний поштовх для інтеграції до європейської спільноти. Парламентаризм, свобода слова, плюралізм та ще багато речей, які допомогли сформуватися європейській спільноті в цьому регіоні. Окрім того, постійні заохочення зі сторони (хоч вже і не монаршої династії) також створюють умови для допомоги в культурних процесах.
Коментарі
1