Богатирі - художні образи героїв у билинах, переказах і піснях, які захищали землі Київської Русі від нашестя ворогів.

10 цікавих фактів про богатирів
1. У тверському літописі ім'я Олешко Поповича зв'язується з літом 1216, коли в битві при Калці богатир убив 70 осіб. Ім'я з часом було змінено на Альошу.
2. Ілля Муромець, Добриня Микитич та Альоша Попович в реальному житті ніколи не зустрічалися і жили в різний час.
3. Слово Богатир запозичене з мов тюркської групи, де існує в різних формах: багатур, Бахадір, Багадур, батур, батир, батор, баатар і означає доблесний воїн, герой.
4. Червоноармійська будьонівка формою нагадувала середньовічну "еріхонку" або шелом з барміцей - частина обладунків билинних російських богатирів, за що відразу з появою отримала повсякденну назву "багатирка".
5. Біблійний герой Самсон мав сім кос, і саме в цих косах була його могутня сила. Після того, як їх таємно зрізала коханка під час сну, богатир втратив свою силу.
6. Столиця Монголії Улан-Батор (монг. Улаанбаатар) - в перекладі з монгольської означає червоний богатир.
7. Справжнім новонародженим богатирем став народжений в Італії в 1955 році хлопчик вагою в 10,2 кг і 76 см на зріст.
8. Українець Дмитро Халаджі побив рекорд стародавнього богатиря Бібона, піднявши камінь вагою 152 кг однією рукою. Відомому давньогрецькому атлету Бібону, який жив в VI столітті до н.е., вдалося підняти однією рукою камінь, вага якого складала 143,5 кг. До речі, цей камінчик до цих пір зберігається в музеї міста Олімпія.
9. У радянському фільмі "Ілля Муромець" брали участь 106 000 солдатів-статистів і 11 000 коней (найбільше число тварин у масовці за всю історію кінематографа ).
10. Достеменно відомо, що під старість Ілля Муромець прийняв рішення закінчити свої дні ченцем і прийняв постриг у Феодосіївському монастирі (нині Києво -Печерська лавра), де і був пізніше похований, а після канонізований. Дослідження мощів показало, що на зріст богатир був близько 180 см, а хребет було деформовано можливо через перенесений в дитинстві параліч. Отже, можливо й не бреше казка про те, що Муромець на печі 33 роки просидів.
Коментарі