понеділок, 30 грудня 2019 00:50

"Легені згоріли за кілька годин"

Автор: КАТЕРИНА РОМАНЧУК
  Пульмонолог Євген Симонець показує рентген легенів пацієнта з пневмонією. Лікар радить робити знімки у профіль і фас, аби тінь від серця не закривала зону запалення
Пульмонолог Євген Симонець показує рентген легенів пацієнта з пневмонією. Лікар радить робити знімки у профіль і фас, аби тінь від серця не закривала зону запалення

— Щороку тисяча українців помирають від ускладнень пневмонії, — розповідає столичний пульмонолог 40-річний Євген Симонець. — Вона швидко вражає людину. Зараз саме сезон.

Пневмонія передається повітряно-крапельним шляхом. Розвивається як застуда. Спочатку немає ознак, окрім невеликого підвищення температури. Людина відчуває слабкість, має нежить. Кашляє. Гній з'являється після того, як у легенях розмножуються віруси або бактерії. Замість кисню вони наповнюються слизом.

Хворий приймає жарознижувальне, смокче льодяники від кашлю, та йому щодня стає гірше. Люди з міцним імунітетом довше переносять недугу "на ногах". Тоді запалення ускладнюється і переходить із легенів на плевру — плівку, що їх вкриває. Через це вони менше рухаються, людина не може глибоко вдихнути. Відчуває біль у грудях або під лопатками. При пневмонії характерні хрипи. Їх чує лише лікар через фонендоскоп.

— В Україні пацієнтів рідко відправляють на рентген, — продовжує Євген Симонець. — Мало лікарень можуть зробити бронхоскопію — обстеження слизової оболонки трахеї і бронхів. Якщо є апарат — нема спеціаліста. І навпаки. А що робити людям із сіл? Таке обстеження потрібне при кашлі з болем. Тоді половина легень не дихає, але людина про це не знає.

Тривалість лікування пневмонії залежить від збудника, віку пацієнта та здатності організму боротися із запаленням. Здебільшого це сім-десять днів. Якщо є прояви бронхіту — призначають спазмолітики. При набряку трахеї та бронхів — протинабрякові.

— Пневмонія дає ускладнення на ослаблені органи. Найчастіше вражає нирки. Може виникнути запалення серця чи менінгіт. Інколи нагноюється легеня. Від цього можна померти. Погано переносять пневмонію астматики й люди з хворими легенями, бо поєднують ліки різної дії. Також почастішали плевропневмонії, тобто ускладнені. При них запалюється не лише легеня, а й плевра.

Ускладнені недуги виникають через слабкий імунітет, агресивного збудника або неправильне лікування антибіотиками. Щоб мати точний діагноз, треба робити рентген у прямій та боковій проекції. Аби за тінню серця не заховалося запалення.

— Недавно мав таку ситуацію з пацієнтом-урядовцем. Їхав у відрядження до Австрії, не міг відмінити. Призначили йому антибіотик. Полетів із запаленням легені. Через недбале ставлення до приписів його до мене в лікарню привезли на каталці прямо з літака. Такий стан розвинувся за чотири дні. Бік болів так, що чоловік не міг дихати.

Комп'ютерна томографія показала ускладнену пневмонію. В легенях накопичилася рідина. Чоловікові зробили прокол грудної клітки й викачали склянку рідини. Промили бронхи, щоб легені могли вільно дихати. Призначили інший антибіотик на 14 днів, курс інгаляцій через небулайзер і постільний режим. Для перевірки наявності рідини хворому провели ультразвукову діагностику легень через п'ять днів від початку прийому антибіотиків.

— У пацієнта плевра стала, як у немовляти. Настільки швидко відновився. Йому пощастило, що мав бактеріальну, а не вірусну пнев­монію. Остання блискавично розвивається, її не лікують антибіотиками. У мене був випадок — легені 16-річного хлопця згоріли за кілька годин. О дванадцятій годині школяреві призначили екстрене переведення з педіатричного відділення в реанімацію, а о 14:00 він помер. Лікарі не встигли нічого зробити.

Зараз ви читаєте новину «"Легені згоріли за кілька годин"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути