
— Ніколи не ходив до лікарів, — говорить 57-річний Юрій Ісаєнко з Білої Церкви Київської області. — А це жінка з донькою змусили, бо дуже почервоніли щоки. Поміряли тиск, а там 220 на 150.
Лікарі збили тиск до 190 на 100 мм рт. ст. Причиною назвали ожиріння, бо Юрій важить 130 кг. Зробили аналіз крові на холестерин і глюкозу. Показники перевищували норму. Чоловікові призначили препарати для нормалізації тиску, зниження холестерину й розрідження крові. Порадили більше спати й менше вживати жирної їжі. Приписали ультразвукову діагностику серця.
— Високий тиск часто не проявляється. Але небезпечний, може спровокувати інсульт, інфаркт і набряк легенів, — розповідає столичний кардіолог 28-річна Іванна Куцик. — Свята — важкий час для серця. Після них частішають напади. Від перенапруження, вживання алкоголю, переїдання. Від жирних страв загострюються гастрити. А від спазмів живота скаче тиск. Це звучить дивно, але при болю в животі треба пити таблетки від тиску.
Гіпертонічний криз стається внаслідок раптового зростання артеріального тиску. Зазвичай вище 180 на 120 мм рт. ст.
У хворого виникає шум у вухах, задишка, нудота, блювання й судоми. З'являється сильний головний біль, стискаючий біль у грудях, слабкість у руках і ногах. Людина заточується, її кидає то в жар, то в холод.
— У різдвяну ніч привезли чоловіка з болем у грудях. Кардіограма показала зрив ритму серця після вживання різних видів алкоголю. Ритм відновили. Якби не приїхав до нас, саме б не пройшло.
На серцево-судинні ускладнення скаржаться переважно чоловіки після 50 років. У жінок таке буває на 10 років пізніше — після менопаузи, коли відбувається гормональний збій. Хоча є біологічний вік і фактичний. 40-річні люди часто мають судини 60-річних. У нормі показники артеріального тиску мають бути від 100–110/70 — нижній, а верхній — 120–140/90.
— Сало їсти можна, але не шкварки, — продовжує Іванна Куцик. — Від них порушується обмін речовин, товстішають стінки судин і розвивається атеросклероз. Цьому сприяє й паління. Протоки звужуються й заповнюються бляшками. Стінки стають крихкі, розриваються. На тому місці утворюються тромби. Через жорсткість судин пацієнтам не допомагають призначені препарати.
Для перевірки наявності бляшок слід зробити коронографію (дослідження артерій серця. — ГПУ). Через стегнову або променеву судину вводять контрастну речовину. Вона зафарбовує судини серця, і на рентгені видно, наскільки протоки звужені. У такі місця треба ставити стенти для розширення. Операція дорога, але її роблять безкоштовно, якщо хворого привозять "швидкою" в невідкладному стані. Або призначають препарати для розрідження крові, щоб зменшити бляшки.
— Також при переломі великих кісток можлива поява тромбів. А це — серцево-судинне ускладнення. Тромб може відірватися і піти до серця, утворюючи судинну бляшку. Якщо залишити як є, стінка серця не працюватиме. Воно не качатиме кров і почнеться змертвіння.
Гіпертонічні кризи частішають і через нерегулярний прийом лікарських засобів. Слід дотримуватися графіка й дозування, щоб рівень активних речовин у крові був постійний.
— Фактором ризику стрибків тиску є генетична схильність. Якщо гіпертонічні кризи траплялися в одного з батьків, то висока ймовірність їх появи в дитини. Якщо в обох — 100-відсотково успадкує.
Холодне повітря провокує напади стенокардії зі стисканням серця, що переходить в інфаркт. Зимою люди більше одягаються, тому менше рухаються. Це теж сприяє підвищенню тиску.
Лікарі радять їсти багато риби, свіжих овочів, квасолі, гороху, пшона, яблук. Обмежити жирне м'ясо, напівфабрикати, маргарин, здобу, куплені торти й тістечка. Раз на рік здавати аналіз крові для визначення вмісту глюкози й холестерину.
Коментарі