
У наш час діти 10-13 років усе частіше хочуть заробляти гроші самостійно. Такі зазвичай мають лідерські якості, які можна успішно розвивати, вчасно звернувши на них увагу, впевнена психолог зі столичного центру "Світ Родини" Ірина Вигонська.
За її словами, "діти-підприємці" своєю поведінкою часто відрізняються від ровесників.
"Вони мають струнку поставу. Поважають успішних, багатих дорослих. Такі люди для них - приклад для наслідування. Часто діти дивляться на інших з-під лоба. Але важливо, аби цей погляд з-під лоба не означав, що до однолітків дитина ставиться зверхньо. У такому малому віці аж ніяк не можна бути зарозумілим, гордовитим. Батьки мають подбати, аби у чада не сформувалося відчуття обранця долі, пестунчика. Варто казати синові чи доньці: "Ти можеш щодня ставати кращим за себе, але не кращим за інших", - розповіла Вигонська.
Психолог зауважила, що "діти-підприємці" часто протестують, намагаються зробити усе самі, хоч насправді багато чого їм поки не під силу через малий вік. Таким варто читати казки про працелюбність, виховувати почуття взаємодопомоги. Ці діти зазвичай стають самостійними раніше за інших.
"На шкільних уроках економіки "діти-підприємці" залюбки розв'язують задачки, де фігурують гроші. Прагнення заробити у дітей зростатиме, якщо батьки будуть радитися з дитиною, питатимуть її думку. У цьому віці треба зрозуміти, що в роботі важливі не лише керівники й лідери, а й другорядні люди", - порадила Вигонська.
Цілком природно, якщо дитина 10 років прагне заробити, вважає психолог. Таку якість треба виховувати, аби принесла користь у майбутньому. Але в цьому випадку важливо виховати у дитини розуміння того, що гроші не дістаються просто так. Їх завжди треба заробляти.
"Почати заробляти перший "капітал" діти мають за допомогою батьків. Нехай син чи донька ходить у магазин за покупками, виконує хатню роботу. За це батьки даватимуть їм гроші, скільки вважатимуть за потрібне. Це також привчатиме дітей до працелюбності", - зазначила Вигонська.
Вона переконана, що батьки мають прослідкувати, куди дитина витрачає зароблені гроші. Але не можна влаштовувати дитині допит. Треба лише тактовно поцікавитися. Можна порадити відкладати на великі покупки - велосипед, ролики. Але можна й витрачати гроші щодня. Це даватиме дитині впевненість у власних силах.
"Згодом діти можуть заробляти гроші, розклеюючи оголошення, роздаючи рекламу, якщо від цього не страждатиме ефективність навчання. Старшим школярам не варто працювати більше трьох годин на день. Щоб "жилка підприємця" у дитини не зникла, забороняти працювати не можна. Особливо якщо робота легка і приносить дитині задоволення", - сказала Вигонська.
Коментарі
5