субота, 06 лютого 2021 18:46

Боб Марлі вмів передбачати долю - 12 фактів з життя музиканта
7

6 лютого 1945 року народився реґі-музикант Боб Марлі. На Ямайці день його народження вважається національним святом.

Справжнє ім'я музиканта - Роберт Неста Марлі. Його батько - Норвал Сінклер Марлі - був англійським військовим з шотландським корінням. Він служив генералом ВМС Великобританії, а пізніше став керуючим на одній з ямайських плантацій. Він познайомився з матір'ю Боба, ямайською дівчиною Седеллою Букер, коли йому було 60 років. Дівчині на той момент виповнилося 16. За своє життя Боб бачив батька двічі, а коли хлопчикові було 10 років, Норвал Марлі помер.

У дитинстві однолітки цькували Боба через колір шкіри. Його прозвали "білий хлопчик". Іноді, щоб здаватися чорніше, Марлі мазав обличчя ваксою.

У чотири роки Боб почав пророкувати долю по руках і швидко став місцевою знаменитістю в рідному селі. Але за кілька років заявив, що йому судилося стати музикантом і гадати він більше не буде.

В юності Марлі був руд-боєм (від англ. Rude-boy - грубіян). Представники цієї молодіжної субкультури носили строгі костюми і наголо голили голови, ганялися на моторолерах, влаштовували масові бійки і стихійні дискотеки.

Група The Wailers: Боб Марлі, Банні Вейлер і Пітер Тош.
Боб Марлі.
Боб Марлі на Ямайці.
Пітер Тош, дружина Боба Ріта Андерсон (Марлі), Боб Марлі.
Боб Марлі з матір'ю та сином Зіггі. 1970-ті.

У 1966 році Боб Марлі змінив віру: перейшов з католицизму в растафаріанство, в основі якого лежить любов до ближнього і відмова від західного способу життя, а також пошук себе, віри і натхнення.

Коли Боб Марлі увійшов на західну естраду зі своєю музикою, критики не знали як називати його стиль, - слово "реґі" придумають пізніше. Тому Марлі і всіх, хто грав подібну музику, назвали "ямайськими рокерами", а їх стиль "ямайським роком".

Перш ніж серйозно зайнятися музикою, Марлі підробляв зварювальником. А коли його група The Wailers переживала не найкращі часи, працював на автомобільному заводі Chrysler.

Марлі дуже серйозно ставився до музики. Після концертів він збирав групу, щоб відслухати запис з виступу, звернути увагу на помилки і виправити їх. А коли всі розходилися, залишався і писав пісні до ранку.

Марлі з дитинства грав у вуличний футбол, вболівав за бразильський клуб "Сантос" і захоплювався Пеле. В одному з інтерв'ю музикант заявив: "Якщо хочете дізнатися про мене, вам доведеться зіграти зі мною у футбол".

Боб Марлі користувався популярністю у жінок. Одна з його коханок зізнавалась, що жінок музикант приваблював своєю скромністю: "Він був дуже сором'язливий".

У Боба Марлі було 11 дітей. Він був одружений на співачці Риті Андерсон. У них народилося четверо дітей. Ще двох від попереднього шлюбу дружини він усиновив. Також відомо про п'ять позашлюбних дітей Марлі. З чуток, дітей у музиканта було набагато більше.

У 1976 році троє злочинців обстріляли будинок Марлі на Ямайці незадовго до концерту. Музикант отримав опіки від кулі на грудях і руці, але виступ не скасував. "У світі дуже багато зла, і не маю права витрачати хоча б один день даремно", - сказав він перед початком виступу.

Дреди Боба Марлі були однією з його візитівок. Але в останні роки життя, коли музикант лікувався від раку, волосся почало випадати від хіміотерапії. Тоді Марлі прийняв рішення їх зістригти.

У 1977 році у Марлі виявили меланому на великому пальці ноги. Деякі вважають, що хворобу спровокувала травма, яку Марлі отримав під час гри в футбол. Лікарі рекомендували ампутувати палець, однак Марлі відмовився. "Раста не сприймає ампутації. Не личить, щоб людину розбирали на запчастини ", - заявив музикант, відмовившись від нескладної операції, яка могла б врятувати йому життя.

У 1980 році, відігравши два концерти із запланованого американського турне, музикантові стало зле і він знепритомнів під час пробіжки в Центральному парку Нью-Йорка. Тур довелося скасувати, а сам Марлі відправився в Мюнхен, де пройшов курс терапії. Марлі хотів провести свої останні дні на Ямайці, але через стан здоров'я переліт з Німеччини довелося перервати в Майамі. 11 травня 1981 року Боб Марлі помер в лікарні. Останніми словами, сказаними ним синові Зіггі, були: "Життя за гроші не купиш".

Керівництво американських спецслужб побоювалося, що вплив Боба Марлі приведе Ямайку в соціалістичний табір, створивши ще одну загрозу біля берегів США, крім Куби. Було вирішено ліквідувати Марлі, спровокувавши у нього невиліковну хворобу. Для цього агент ЦРУ Білл Окслі видав себе за журналіста газети New York Times, домовився про інтерв'ю з музикантом, на яке прийшов з подарунком.

"Я вручив йому пару знаменитих кед фірми Converse, які повинні були підійти йому за розміром. Коли він спробував приміряти взуття на праву ногу, він закричав: "Оууучч!". Це був укол ... В той момент я зрозумів, що він не жилець", - говорив Окслі в інтерв'ю Daily Star.

В голці, спеціально вміщеній у взуття, містилися бактерії, що викликають розвиток агресивної форми раку - меланоми. Надалі Окслі під виглядом журналіста зберігав контакти з Марлі, щоб переконатися, що хвороба розвивається в потрібному напрямку.

Зараз ви читаєте новину «Боб Марлі вмів передбачати долю - 12 фактів з життя музиканта». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі