Ви – те, що ви п'єте. Які напої вкорочують нам життя

Давайте разом почитаємо етикетку звичайної газованки

Багато хто, напевно, вже чув про те, що Верховна Рада планує ввести акциз на газовані напої – на мінеральні та газовані води з додаванням цукру та інших підсолоджувачів, ароматизаторів тощо. З кожного літру 4 грн буде йти в бюджет НСЗУ (Національної служби здоров'я України), з них 50% – для реформи дитячого та здорового шкільного харчування, а інші 50% – на реалізацію програм профілактики та лікування захворювань які виникають від регулярного вживання солодких газованих напоїв. Основна мета – зменшити кількість українців, які регулярно вживають солодкі напої, а таких дуже багато.

Звісно, такі плани не подобаються виробникам солодких напоїв, і я їх розумію. Бо війна, обсяги виробництва скоротилися, безалкогольних солодких напоїв – аж на 40%, а ще й продукція подорожчала на 41%, а ще вони бояться корупції (коли інспектор перевірятиме вміст цукру), а ще стверджують, що такі податки на солодкі напої в інших країнах не зумовлюють зменшення хворих.

Я не є економістом, але ось моя думка лікаря-дієтолога, в минулому – лікаря-хірурга відділення шлунково-кишкових кровотеч.

Давайте почитаємо етикетку, що входить до складу напоїв? Вода, вуглекислий газ, цукор, кофеїн, різні барвники, підсолоджувачі, ароматизатори та консерванти. Надмір кофеїну, особливо для організму дитини чи підлітка, підвищує навантаження на серце. Барвники можуть бути натуральними та штучними, які для печінки є додатковими хімічними речовинами, які вона має вивести з організму.

А що цукор? Без цукру неможливі жодні процеси в організмі – він є важливим джерелом енергії та головним пальним для мозку. Але коли науковці говорять про цукор, то мають на увазі глюкозу, а більшість людей мають на увазі цукор-пісок, який можна набирати ложкою. Нагадаю, що цей звичний нам цукор – це сахароза, яка є сумішшю глюкози та фруктози. І якраз з цим цукром, точніше, з його кількістю в нашому раціоні, пов'язано багато проблем.

Для людини неприродньо вживати так багато цукру. За останні 50 років кількість споживаного цукру збільшилась в десятки разів

Для людини неприродньо вживати так багато цукру. За останні 50 років кількість споживаного цукру збільшилась в десятки разів. Уявіть лише: у 1800 році у Франції вживали 600 грамів чистого цукру в рік, у 1930-му – 30 кг, у 1999 році – вже понад 40 кг. В Україні, за даними 2019 року, ця цифра приблизно 39 кг. І це не може не мати наслідків: щороку кількість людей із ожирінням зростає.

Тому ВООЗ і МОЗ України не рекомендують вживати більше, ніж 25 грамів цукру, а це 6 чайних ложок без гірки. І навіть така кількість – за умови, якщо людина здорова, має нормальну масу тіла і не має ожиріння. А якщо ще згадати, що в цукор перетворюються й інші високовуглеводні продукти, такі, як хліб, картопля пюре, печиво та навіть сосиски, то зрозуміло, що більшість з нас цукру переїдають.

Для орієнтиру: в 330 мл банки коли – приблизно 39 грамів доданого цукру.

Цукор прискорює старіння мозку, погіршує пам'ять, особливо – коротку, сприяє накопиченню зайвої ваги, а також відкладенню жиру в клітинах печінки – жировій дистрофії печінки. Зайвий жир – це хронічне запалення у всьому тілі. Таке запалення сприяє порушенню обміну речовин, порушенню балансу гормонів та запускає процеси прискореного старіння.

Крім того, коли організм засвоює велику кількість глюкози та фруктози, ці цукри з'єднуються з білками та жирами, що веде до утворення стійких молекул, які руйнують колаген та еластин, що погіршує стан шкіри, судин, аорти, кришталика, еритроцитів, які переносять кисень.

Різкі стрибки і постійно підвищений рівень глюкози погано впливає на організм. Зокрема, у чоловіків зростає ризик алопеції (облисіння).

А що цукрозамінники? Може, є якась альтернатива цукру?

Солодкий смак обдурює наші відчуття, але не організм: очікуючи порцію солодкого та не одержуючи її, клітини поступово стають нечутливими до інсуліну

Найпопулярніший – еритритол, який рекомендують "зожніки" та пп-блогери буцімто як безпечний, але виявляється, що він таким не є, бо сприяє утворенню тромбів (результати найсвіжішого березневого дослідження). При систематичному вживанні напоїв із штучними підсолоджувачами розвивається ожиріння та зростає ризик цукрового діабету 2 типу, нейродегенеративних захворювань, онкологічних (рак молочної залози у жінок в менопаузі, рак товстого кишечника, простати, нирок) та серцево-судинних захворювань. Солодкий смак обдурює наші відчуття, але не організм: очікуючи порцію солодкого та не одержуючи її, клітини поступово стають нечутливими до інсуліну.

Найкраще пити воду. Фільтровану, просту воду

Можна писати ще дуже багато. Можна розписувати, що раз в тиждень можна і перехилити баночку шипучого холодного напою, і нічого з нами не трапиться, тому досить тут наганяти страшилки. Проте ми всі різні, і ми точно не знаємо, можна чи ні навіть раз в тиждень нам пити ту шипучку. Тому найкраще пити воду. Фільтровану, просту воду.

Ми точно збережемо собі здоров'я, українське довкілля (подивіться, скільки пластикових пляшок викидається, уявіть собі лише масштаби того пластикового сміття) і зробимо хорошу справу: допоможемо бюджету країни, зараз це дуже важливо.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі