Іван Крулько
Народний депутат України, голова "Батьківщини Молодої", кандидат юридичних наук
19.06.2014
2

Росія. Курс на мовне безправ'я - від української діаспори до Чукотки

Український парламент 17 червня ц.р. чи не вперше заговорив мовою офіційного документу про утиски та відкрите порушення прав українців у Росії.

Верховна Рада ухвалила Постанову "Про утиски та недотримання прав українців у Росії та невідкладні заходи щодо задоволення національно-культурних та мовних потреб закордонних українців" - 229 голосів "за", при чому вже звично комуністи та регіонали не голосували за проукраїнські ініціативи.

На сьогодні в Росії не діє жодної громадської організації, яка б реально представляла українську діаспору. Будь-які національно-культурні прояви українства в РФ були заборонені російським Мін'юстом і путінськими судами ще кілька років тому. При цьому найбільш дошкульних ударів по українству в Росії було завдано в часи Януковича.

Дуже багато доводиться чути істерики від Кремля про уявне ніби-то порушення прав російськомовних в Україні, де їм не просто нічого не загрожує, а почувають себе, як "вареник у сметані". Натомість одній з найбільших етнічних общин РФ – українцям – заборонені будь-які прояви своєї національно-культурної ідентичності.

Так, у 2012 році Верховний суд Росії ухвалив рішення про ліквідацію дієвої (особисто приймав участь у роботі її засідань) організації "Об'єднання українців Росії" під надуманими і відверто політичними приводами. А до того, у 2010 році, була ліквідована ще одна організація - Федеральна національно-культурна автономія українців Росії. А ще перед цим, у 2008 році, знищили Український освітній центр. Системно попрацювали…

При цьому була створена, без відома української діаспори, кишенькова прокремлівська Федеральна національно-культурна автономія "Українці Росії". Звісно ж, без українців.

Також на території Росії закрито усі українські школи, про доступ до українських мас-медіа й мови немає. А спробу ліквідації єдиної української бібліотеки в Москві я бачив на власні очі. Тоді її ще вдалося відстояти…

Звісно "офіційна" Україна епохи "чєво ізволітє" Януковича на все це мовчки спостерігала, адже виконувала відведену їй кремлівським хазяїном роль. Добре, що в нинішньому, постреволюційному парламенті є "голоси" для того, щоб хоч політично показати справжнє становище українців у Росії. Звичайно ж, ця постанова Верховної Ради не змінить ситуацію і не змусить Путіна відновити національно-культурну автономію українців. Проте ця спроба парламенту почати виконувати свою роботу щодо захисту прав українців за східним кордоном уже є важливим фактом.

Головне – зробити це не поодиноким випадком, а виробити систему захисту інтересів українців за кордоном. Особливо – у "братній" Росії, яка вже давно веде війну проти України. Зараз, використовуючи зброю і терористів.

А ти часом у самій Росії…

"Держдумівці" готують нормативні акти для абсолютного панування російської мови та повного знищення мов титульних народів федерації. Відповідні законодавчі ініціативи уже готові. http://www.gazeta.ru/politics/2014/06/11_a_6068017.shtml

Так, осінню планується розглянути законопроект, який дозволить обирати російську мову як рідну для вивчення у школах. Таким чином, вивчення мов титульних націй стає необов'язковим. У результаті – вони опиняються під загрозою зникнення.

На сьогодні діти в школах національних автономій Росії вивчають свої рідні мови, а російську – як державну. Однак путінські закон описці вирішили, що настав час зупинити це мовне "свавілля" у багатонаціональній російській федерації. По-путнськи виходить, що російська має стати рідною для всіх!

Не хочеться переказувати всю маячню, якою намагаються пояснити життєву потребу усіх без виключення вивчати тільки одну мову, а свою рідну - забути назавжди.

Проти цього законопроекту виступили Татарстан та Північна Осетія, для яких знищення мов пришвидшить знищення національно-культурної автономії. Наприклад, для Татарстану, який вважався державою в державі з надзвичайно широкими повноваженнями, вивчення татарської мови було одним із останніх свідчень колишнього суверенітету. За свідченнями місцевих жителів, питання "захисту" російської мови – надумане (знайомі методи – чи не так?). А його втілення спричинить руйнування національної політики цієї республіки.

Якщо ж взяти Північну Осетію, то відмова від обов'язкового вивчення національної мови означатиме її повне знищення. Те ж саме стосується Чукотки і ряду інших суб'єктів федерації.

Але й ці аргументи звучать як прийом показної демократичної дискусії. Наспрвді ж, Путін узяв курс на цілеспрямовану ліквідацію головної національної відмінності – мови. Темпи такі, що компартійна доба здається мовним раєм.

Нарощуючи темпи тотальної русифікації і знищення мов та ідентичності корінних народів, які населяють нинішню Росію, Путін водночас продовжує вбивати російськомовних в Україні під грифом їх "захисту".

Парадокс? Ні – адже саме під надуманою проблемою утисків російськомовного населення Путін розпочав свою військову інтервенцію в Україну. І озброївшись цією ідеєю, він через присланих терористів вбиває, катує і грабує те ж російськомовне населення, яке проживає на Донбасі. Путінські терористи ведуть війну і проти України, і проти російськомовних громадян України.

Тому нам, українцям, які розмовляють різними мовами, необхідно припинити істерію навколо захисту російської мови. Їй нічого не загрожує. Але такими безвідповідальними діями даємо карт-бланш "терористу-захиснику російськомовних" на вбивства громадян України.

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

2

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі