Тимошенко можна було випустити ще півроку тому
Є кілька причин, чому питання екс-прем'єра Юлії Тимошенко досі не можуть вирішити. Ніколи в історії незалежної України одна особа не мала такого світового резонансу. З країни виїжджали, були тут судові процеси, вбивства, але це не викликало такого обговорення в європейських парламентах і пресі. Уперше Європа фактично об'єдналася навколо постаті Тимошенко і зайняла позитивну позицію щодо необхідності її випуску на лікування за кордон. Уперше наш політичний курс щодо Європи, українська стратегія та кроки, пов'язані з підписанням Угоди про асоціацію, Зону вільної торгівлі, обговорюють у контексті колишнього прем'єр-міністра. Проблема Тимошенко стала одним із факторів, який визначить остаточний курс до Європи.
Чинна влада на чолі з президентом Віктором Януковичем зробила найбільше з-поміж усіх попередніх щодо європейського вибору. Виникає питання: а що стоїть на заваді останньому кроку? Не може перешкоджати питання судової реформи, бо ми обговорили цей законопроект на Конституційній асамблеї, посилали у Венеціанську комісію. Закон про вибори - підготовлений. Закон про реформу прокуратури фактично готовий і обговорюється. Залишається питання Тимошенко.
Я слухаю, що говорять і опозиція, і влада. Переконують: немає конкретного документа в Україні, який би дозволяв в'язню лікуватися за кордоном. Так, але хто вам заважає внести зміни до закону? Це можна було зробити ще півроку тому. Аби всі хотіли, це реально втілити. Мабуть, опозиція могла б тут відігравати активнішу роль. Мені здається, в опозиції є люди, які тільки вдають, що хочуть виїзду Тимошенко на лікування.
Найоптимальніший варіант для всіх - внести поправку до закону, аби в'язень міг лікуватися за кордоном. Треба чітко виписати, чи зараховується час лікування до терміну, чи - ні.
Якщо у Верховній Раді не приймуть змін, у президента залишиться єдиний варіант - підписати указ про помилування. У Януковича сьогодні немає всіх підстав для видання такого указу. Але є прецедент Юрія Луценка. Кокс і Кваснєвський, керуючись саме рішенням по Луценкові, вже 23 рази приїжджали в Україну і підготували для президента документ - листа про помилування.
Якщо справа Тимошенко раптом стане перешкодою до підписання Угоди про асоціацію, це буде величезна історична помилка влади. Є моменти майбутнього розвитку нації, й вони важать значно більше, ніж умови утримання, лікування чи не лікування Юлії Володимирівни. У мільйони разів більше. І нехай не розказують, що Кримінальний кодекс не дозволяє її відпустити. Ці кодекси ми часто порушуємо направо і наліво. В історії залишиться одне формулювання: Тимошенко не випустили через амбіції, й це стало перешкодою для історичного вибору України. В Європі, Англії, звідки повернувся позавчора, ніхто і слухати не захоче, що українська влада не мала повноважень випустити Тимошенко. І я в це не повірю. Все залежить від парламенту і президента. Вони можуть домовитися.
Як перший президент, що приймав на руки незалежну Україну, вважаю: є два головні історичні кроки. Перший - Біловезька угода, другим може стати Вільнюська угода. Віктор Янукович може ввійти в історію, завершивши європейський курс України. Якщо ж Угоду не буде підписано, скажуть: влада виявилася не здатною побороти внутрішні емоційні настрої і затягла нас у болото колишнього Радянського Союзу. У тому болоті ми борсалися 340 років, то пробудемо там іще більше. Європа не захоче з нами говорити. Поки що вона дала нам шанс. Ми маємо зробити останній крок.
Потрібно всім взяти голову в руки, перестати сперечатися у парламенті, підготувати законопроект, проголосувати і віддати його на підпис президенту. Це означатиме, що Угода про асоціацію буде підписана.