— Сосед позвонил: "Ты видел, что с пчелами?". Выхожу, а они крутятся так, будто их дихлофосом потравили, — розказує пасічник 54-річний Юрій Волков із райцентру Якимівка Запорізької області. На травневі свята у нього загинули 40 бджолосімей. Комахи постраждали у трьох районах області — Мелітопольському, Якимівському та Бердянському.
— Тільки у нашому селищі не стало 1700 сімей, — продовжує. — Поїхав я на поле рапсу за Якимівку. Дивлюся, жодної бджоли нема. Прилетіли, взяли нектар, отруїлися й попадали. Вся дорога до Якимівки була встелена мертвими бджолами.
Пасічники написали заяви до міліції та прокуратури.
— Підписалися 29 людей. Я тримаю бджіл із 1976 року, і такого ніколи не було, — говорить Юрій Олександрович. — Працюю викладачем у ліцеї, отримую 2 тисячі. Щомісяця плачу 1200-1300 гривень компослуг. Залишається тільки на хліб і на проїзд. Родину годував за рахунок бджіл. У мене двоє дітей, онука.
— Пришел на пасеку, а там тихо, никого нету. Думал, только у меня пчел не осталось. Поехал к пчеловодам в Акимовку, там то же самое, — додає 34-річний Роман Радучич із міста Бердянськ. У нього не стало 50 бджолосімей. — Одні кажуть, що це фермери потруїли поля, інші — через мобільний зв'язок.
— Це точно через гербіциди, — переконаний Іван Дашкевич, 56 років, із Вознесенки Мелітопольського району.
Позаторік у нього теж загинули всі бджоли. Відтоді почали домовлятись із сільським головою та місцевими фермерами, якими препаратами обробляти угіддя.
— А зараз фермери почуваються вільно, вони пани. Кажуть: "Хто докаже, що саме на наших полях потруїлися бджоли", — зауважує Дашкевич.
Він щодня спілкується з пасічниками із сусідніх сіл.
— Там усі вулики стоять без бджіл. Так масово ніколи не було. Заяви у міліцію — то все пусте. Бо всі отруєння сталися під час травневих свят. Відправити бджіл на дослідження, щоб дізнатися, якими препаратами вони були отруєні, треба протягом 48 годин. А ветеринарів немає, лабораторії не працюють. Зараз усі пасічники залишилися без річного доходу. Якщо ситуація з бджолами продовжиться, почнуть розбиратися з полями фермерів. Це дуже небезпечно.
— Із 29 квітня по 7 травня до Якимівського райвідділу міліції надійшли 68 заяв щодо загибелі 808 бджолосімей, — говорить Катерина Сляднєва із Бердянської природоохоронної прокуратури.
Попередня версія: агрохімічна обробка рослин.
— Сільгоспвиробники завжди толерантні до бджолярів, бо вони нам потрібні, — розказує 60-річний Анатолій Довгань, голова Асоціації фермерів та приватних землевласників Запорізької області. — Більше бджіл — кращий урожай. Цього року самі пасічники працювали з якимись препаратами проти кліща, який заводиться на бджолах. А тепер шукають крайніх. Дуже сумнівно, що фермери це зробили. Жодному господарству невигідно їх труїти.
— У Запорізькій області було масове отруєння бджіл. Нам відомо про це з достовірних джерел. Раніше такого в Україні не було, — неофіційно розказує співробітник лабораторії хвороб бджіл Національного наукового центру Інституту експериментальної та клінічної ветеринарної медицини. — Ще нам дзвонили з Полтавської області, Кременчуга та сіл поряд, теж скаржилися на загибель бджіл.
Коментарі
3