На 99,4 тис. людей скоротилося населення України 2014 року. Тепер становить 42 млн 977,7 тис., за даними Державної служби статистики. Це — без тимчасово окупованого Криму.
— Визначити точні цифри по півострову не можна, бо немає доступу до даних. На початок року там проживало близько 2,3 мільйона чоловік, — коментує 58-річний Олександр Гладун з Інституту демографії та соціальних досліджень ім. Птухи. — Щодо смертності — в нас традиційно помирає більше, ніж народжується. Така тенденція з 1991 року. А в сільській місцевості — з 1979-го. Найбільша різниця була у 2000-му. Тоді померло на 373 тисячі більше, ніж народилося. Потім цифра поступово зменшувалася.
Найбільше людей проживало в Україні 1993-го — близько 52 мільйонів. Відтоді кількість населення скорочувалася. Ситуація буде такою і надалі.
Яка частка серед померлих — загиблі на Донбасі?
— Трохи більше 4 тисяч людей станом на середину листопада. Такі цифри наводить Організація Об'єднаних Націй. Проте вони оцінюються як стримані. Є загиблі під час безпосередньо військових дій. Але в таких конфліктах завжди ще помирають від загострення хвороб, особливо серцево-судинних. Також через несвоєчасне надання медичної допомоги, відсутність належних санітарно-гігієнічних умов. Зараз на окупованій частині Донбасу відчувається нестача продовольства. Це також є причиною смертей — через ослаблення організму.
Чи багато людей покинули Україну через події в Криму і на Донбасі?
— Точно порахувати поки що важко. Близько 500 тисяч осіб, за оцінками ООН. Приблизно половина з них звернулася за отриманням статусу біженця. Найбільше таких людей у Росії — понад 400 тисяч. Далі — Білорусь і Польща.
Станом на кінець 2013 року в Україні з Кримом жили 45 млн 461,2 тис. людей.
Коментарі