Обмануті вкладники вісім років не можуть отримати квартири
— Я — бомж. Замість квартири довелося жити в закладі для безпритульних. За той час посивіла, — каже полтавка 48-річна Оксана Лазуренко. Вісім років тому вклала 168 тис. грн у будівництво однокімнатної квартири в дев'ятиповерхівці по вул. Боровиковського, 11 в мікрорайоні Огнівка в Полтаві. Помешкання протягом року обіцяла звести місцева будівельна компанія "Полтавабудінвест". Жоден із 80 вкладників не отримав житла.
Ніч на 27 травня вкладники провели в наметах під міською радою. Вимагали від мера Олександра Мамая вирішити проблеми з компанією-забудовником.
— Ми нікому не потрібні. Я на всіх зборах, де була наша влада, казала, що стала безпритульною. Усі мовчать, — продовжує Оксана. — Я інвалід. Маю психічний розлад, впадаю в депресію. Загрози людям не несу, але потрібен спокій. Останні роки я з донькою, зятем і внучкою скитаюся по кутках. У притулку спали на голих матрацах. Якось нас там побачив місцевий депутат. Допоміг отримати кімнату в гуртожитку. Вчотирьох тулимося. Майбутню однокімнатку планували поділити стіною на дві частини. Та цього вже, мабуть, ніколи не буде.
2007 року "Полтавабудінвест" через оголошення в газеті набрала вкладників на дев'ятиповерховий будинок на три під'їзди. Мали бути одно- та двокімнатні квартири. Полтавці вносили гроші на єдиний рахунок у банк. Кілька людей сплатили відразу всю суму. Решта — частинами. Щомісяця вартість квадратного метра зростала. Спочатку коштував 3,3 тис. грн, до кінця виплат — 4,4 тис. грн. Через рік будівництво зупинилося. Звели півтора поверху.
28 травня надвечір зустрічаємося із вкладником 44-річним Олександром Квашею на кінцевій зупинці у спальному мікрорайоні Огнівка. Йде дощ. Чоловік веде через ринок до недобудови. Вона в бур'яні, огороджена розваленим парканом.
— На четвертому поверсі мала бути моя двокімнатка, — проходимо всередину. Бетонні стеля та стіни в дірках. Крізь них крапає. — Я мав квартиру в Білій Церкві на Київщині. А в Полтаві живуть батьки. Своє помешкання продав, а за це "повітря" віддав 250 тисяч гривень. Сплатив одразу. В офісі "Полтавабудінвест" мені дали сертифікат на право власності. Ще тоді запідозрив неладне, бо вписали меншу квадратуру. Усміхалися, мовляв, то машинально, й виправили. Протягом року будівництво стояло. В компанії казали, що це тимчасово. Коли й за півроку не зрушило з місця, я зрозумів: обманули. Знайшов інших вкладників.
2010 року люди звернулися в обласну прокуратуру. Проти компанії відкрили справу за нецільове використання грошей.
— На той момент "Полтавабудінвестом" керували троє співвласників. Один із них вивів гроші вкладників на іншу фірму й зник. Слідство крайніми зробило двох інших керівників компанії. Але й вони зіскочили. Бо за новим законодавством справу перекваліфікували на адміністративну. Один із них очолив компанію. А в того, що вивів кошти, син працює в прокуратурі.
За підрахунками вкладників, компанія "Полтавабудінвест" украла близько 20 млн грн. Люди не можуть звернутися до суду, бо не мають остаточних результатів фінансово-будівельних експертиз.
— Кілька разів на цю недобудову приїжджали експерти. І щоразу дають різні цифри: що в неї вкладено від 5 до 11 мільйонів гривень. Але ясно, що це забагато. Бетон скільки не коштує, — продовжує Олександр Петрович. — Зараз проводять ще одну експертизу. Повідомили, що вона триватиме десь до серпня.
— Із такими темпами ми не дочекаємося власного житла, — додає Кваша. — У трьох вкладників не витримали нерви, й вони померли від тяжких хвороб. Одне подружжя розлучилося. Є чоловік, який сам виховує двох дітей, і йому нікуди йти.
Гроші людям ніхто не поверне
— Ця справа непроста. Бо там не тільки майновий спір, а й відкрите кримінальне провадження. Перспектив у вкладників небагато. Навіть якщо буде доведена вина співвласників, то гроші людям ніхто не поверне. Бо при розслідуванні прокуратури не був накладений арешт на майно, — розповідає адвокат вкладників Ярослава Ребрик. — Люди знайшли забудовника, який готовий запропонувати нормальні умови для отримання нових квартир. Але треба, щоб міська влада виділила землю під будівництво.
Коментарі