четвер, 13 жовтня 2016 13:53

Нові антикорупційні органи неефективні - експерти

Нові антикорупційні органи неефективні - експерти

Національне антикорупційне бюро (НАБУ) і Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) страждають на вибірковий підхід до визначення підозрюваних і політичну заангажованість.

Про це свідчать результати експертного дослідження "Боротьба з корупцією наввипередки: успіхи і розчарування", представлені сьогодні Центром сприяння реформам.

Так, на думку відомих політологів і політконсультантів, "старі" силові структури не викликають довіри, але й "нові" органи із боротьби з корупцією не змогли стати повністю незалежними від впливу фінансово-промислових груп, окремих олігархів і можновладців. Прямі зв'язки у керівництва НАБУ нібито є лише з одним великим бізнесменом - Костянтином Григоришиним.

Серед інших недоліків у боротьбі з корупцією експерти назвали непрофесіоналізм, недосвідченість і несамостійність керівників і рядових співробітників НАБУ і САП, їх надмірну активність в ЗМІ, покликану "замаскувати" відсутність реальних результатів, публічні скандали й корпоративні війни між "старими" і "новими" антикорупційними інститутами, що призводить до конфлікту юрисдикцій і знижує загальну результативність.

Також, вважають експерти, працівники нових антикорупційних органів виявилися залежними від окремих політиків-друзів. У цьому контексті маркером стали висновки НАБУ у "справі про квартиру Лещенко", що свідчить про бажання зняти з себе відповідальність, "підігравши" громадській думці і одночасно зберігши хороші відносини з фігурантом розслідування.

Водночас, довіра до "старих" силовиків залишається низькою. По-перше, тому що ГПУ, СБУ і МВС, як і раніше виконують "політичні замовлення". По-друге, через імітацію реформ замість реальних змін. Перш за все, це стосується люстрації, яку провели переважно формально, вважають експерти.

Незважаючи на високий рівень скептицизму, експерти помітили низку позитивних змін: створення антикорупційної інфраструктури (НАБУ, САП, антикорупційне законодавство), початок судової реформи, введення в дію окремих антикорупційних інструментів (е-декларування, система ProZorro), зміна генпрокурора, виведення проблеми корупції у публічну площину і деяке зниження "побутової" корупції. Елітарна і політична корупція фактично зберігають колишній масштаб, лише в умовах виснаженої матеріально-ресурсної бази.

Експертне дослідження "Боротьба з корупцією наввипередки: успіхи і розчарування" провів Центр сприяння реформам з 5 вересня по 10 жовтня 2016 року методом експертних інтерв'ю. Всього на умовах повної анонімності провели 10 глибинних інтерв'ю faсe-to-face з відомими політологами, політичними консультантами, соціологом, аналітиком і громадським активістом.

Зараз ви читаєте новину «Нові антикорупційні органи неефективні - експерти». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8759
Голосування "Розумна мілітаризація" від Міноборони
  • Держслужбовців потрібно брати на роботу лише після військової підготовки
  • Це має бути однією з вимог і для балотування в органи місцевого самоврядування, парламент та суди
  • Для держслужбовців військова підготовка не повинна бути обов'язковою
  • Мені байдуже
Переглянути