Колишній міністр юстиції України Микола Оніщук впевнений, що ЦВК не мала права не встановлювати результати голосування на 5 проблемних мажоритарних округах. Нагадаємо, Центрвиборчком відмовився це робити на округах № 94, 132, 194, 197 і 223.
Про це він розповів у коментарі Gazeta.ua.
"Очевидно, що обов'язком ЦВК, та й усіх комісій, дільничних, та окружних, є встановлення результатів виборів.Тобто підрахунок голосів, складання протоколів і встановлення результатів виборів. Конституційний обов'язок комісій грунтується на тому, що встановлення результатів - це реалізація одного з фундаментальних прав громадян, обирати собі владу. ЦВК з незрозумілих для мене мотивів ухилилася від своєчасного виконання припису закону, який надає їй підстави і можливість, щоб у випадку, коли ОВК або зволікає, або в силу різних обставин є неспроможною забезпечити підрахунок голосів і встановити результат, це зробити самостійно. Натомість, щоб виконати свій обов'язок вдалася до способу дії, який законом не передбачений", - наголосив правник.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: До скандалів у 194 окрузі причетний Фірташ і його команда - кандидат у нардепи
"Тим не менше, ЦВК прийняла рішення про неможливість встановлення результатів виборів у цих округах, -нагадав він. - Такого способу поведінки ЦВК закон не містить. Тому ця постанова не грунтується на законі, а, відповідно, не може мати жодних правових наслідків".
Онищук закликає ЦВК оголосити результати виборів в проблемних мажоритарних округах за протоколами дільничних виборчих комісій з мокрими печатками. Коли ж результат буде не влаштовувати певних осіб, радить звертатися до суду.
"Якщо ж обставини такі, що зовсім немає протоколів, пошкоджені бюлетені, тоді ЦВК мала з вернутися до Верховної Ради з пропозицією прийняти закон, який би надав їй право в цих п'яти округах провести повторне голосування. Зверніть увагу, не повторні вибори, а повторне голосування", - додав він.
Нагадаємо, що за повторних виборів, на окрузі можуть зареєструватися кандидатами особи, які раніше не балотувалися на ньому. Повторне голосування проводиться лише серед кандидатів, що набрали найбільше голосів. Однак, Онищук наголошує, що не було законних підстав ні для перевиборів, ні для переголосування. Незаконне рішення ЦВК про невизнання результатів виборів у 5 мажоритарних округах потягнуло за собою інші незаконні рішення про звернення до ВР, та постанову ВР рекомендувати провести перевибори.
"Я не знаю, хто це придумав. Для мене, як правника незрозуміло, як переважна кількість членів ЦВК, що мають вищу юридичну освіту, включаючи голову, який є доктором юридичних наук, тим більше, з конституційного права, могли приймати цю постанову і вносити пропозицію до ВР. Тим більше, постанову про проведення саме повторних виборів, а не повторного голосування. На жаль, це свідчить про те, що на фінальному етапі стосовно 5 коругів, ЦВК не вдалося бути на висоті. Хоч це і не заперечує факту того, що під час організації виборів цей орган діяв належно", - зауважив експерт.
Коментарі
5