Щоб подолати корупцію в Україні, треба зменшити державний апарат і комп'ютеризувати дозвільні та платіжні системи. Про це розповів соратник Михаїла Саакашвілі Іло Глонті 21 січня у Черкасах.
"Ми засвоїли одну просту істину: комп'ютери та техніка не вміють красти. Поки вони цього не вміють, на них можна сподіватися. Тому ми перевели всі сервіси, які видають або отримують державні гроші на електронний рівень", — каже експерт.
Для подолання корупції у Грузії також була скорочена кількість міністерств з 18 на 14.
"Каха Бендукідзе (покійний екс-міністр економіки Грузії) збирав керівників міністерств та департаментів до себе в кабінет і задавав одне просте запитання: "Чому ваше міністерство має існувати?" На відповідь давав лиш 30 секунд. Для тих, хто не міг відповісти — "До побачення". Кількість держслужбовців скоротили на половину. На роботу взяли зовсім нових людей, яким заробітну плату збільшили у 15 разів. Так можна зробити і в Україні. Коли у вас 2000 гривень заробітня плата — ви будете красти. Якщо ж ви будете чесними, то просто помрете. Коли людина, в якої півтори тисячі доларів зарплата, краде — вона сідає в тюрьму і більше в держструктурі не працюватиме".
У Грузії 12 тисяч держслужбовців за порушення закону відбувають покарання у в'язницях. Повністю звільнити суддівський корпус (окрім одного судді-вченого), розпустили прокуратуру та ДАІ. Як результат — відбулося перезавантаження системи, хоча і не без помилок.
"Були два випадки, коли по недосвідченості людину застрелили поліцейські. Вони за це сидять. Проте, коли мене запитують, що краще — недосвідчений поліцейський, який випадково може вбити, чи поліцейський, який спеціально вбиває сам і хоронить тіло, щоб ніхто нічого не знав, я обираю — недосвідченого, який може помилитися, але дотримуватиметься правил".
Експерт застерігає, що грузинську схему копіювати не потрібно, натомість шукати свій шлях до розвитку.
"Реформування — це не кінцевий продукт, який ми отримуємо. Реформування — це не формула, яку варто довести і піти зі сцени, це — процес щоденної роботи та розвитку, як держави, так і населення".
Коментарі
4