— Піарники президента зроблять так, ніби Онищенко діє на замовлення спецслужб. Щоб інформація була більш-менш прийнятна для суспільства. Так було з "панамським" скандалом, — каже політолог Сергій Гайдай, 40 років.
За рік Петро Порошенко потрапив у другий корупційний скандал. Народний депутат Олександр Онищенко заявив, що організовував потрібні главі держави голосування у Верховній Раді. За це депутати отримували гроші. Протягом року записував свої розмови з президентом на ручний годинник із диктофоном. У НАБУ почали перевіряти матеріали, але провадження поки що не зареєстрували.
Перший скандал був у квітні. Тоді стався витік інформації з бази даних панамської юридичної фірми "Моссак Фонсека", яка реєструє офшори (законодавство офшорних держав частково або повністю звільняє від оподаткування доходи компаній, отримані поза цими країнами. — ГПУ). У документах ідеться про відмивання коштів багатьма політиками й бізнесменами. Клієнтом цієї фірми був і Порошенко. Влітку позаторік він створив компанію "Прайм асет партнерс лімітед" на Британських Віргінських Островах. У податкових деклараціях за 2014–2015 роки не вказав її. Засвітилися і люди з найближчого оточення президента. У 79 країнах цей скандал призвів до обшуків, перевірок чи розслідувань. В Україні правоохоронні органи ніяк не відреагували. А Верховна Рада відмовилася створювати слідчу комісію.
— У нормальних країнах через таке президенти йдуть у відставку. Намагаються зберегти залишки своєї репутації. Плюс — щоб уникнути політичної кризи, — говорить Сергій Гайдай.
— Якщо американське Федеральне бюро розслідувань знайде на записах Онищенка зачіпку для подальшого розслідування, для Порошенка це може закінчитися погано. США вважатимуть його корупційним президентом і старатимуться не мати з ним справ. Відповідно, доки Петро Олексійович залишатиметься при владі, Сполучені Штати особливо не підтримуватимуть Україну.
Антикорупційне бюро повинне розглянути представлені Онищенком матеріали й відкрити справу проти президента та його оточення. Це екзамен для НАБУ. Покажуть, наскільки вони незалежні.
— У нас є антикорупційне бюро, агентство з протидії корупції, антикорупційна прокуратура. Але вони цим не займатимуться, — розповідає колишній народний депутат 52-річний Тарас Стецьків.
— Однак наслідки цієї справи можуть бути дуже серйозні. Поки що народ "ковтає" один корупційний скандал за іншим. Накопичує злість і ненависть. Люди не забули офшори Порошенка, електронні декларації. У якийсь момент це все вистрілить. Суспільство поквитається з владою.
Коментарі
2