Через два місяці почнеться криза
— Суспільство чекає від Порошенка рішучих кроків. Його обрали не як традиційного главу держави для реформ, а як людину війни, щоб відновити територіальну цілісність. Тому невизначеність президента викликає хвилювання, — каже 62-річний Степан Гавриш, колишній перший заступник секретаря Ради національної безпеки та оборони.
Розмовляємо в київському офісі Степана Богдановича. Стіни завішені картинами, малюнками синів, яким зараз 10 і 8 років, фотографіями з родиною. Білява секретарка приносить воду.
— Порошенко не готовий діяти жорстко, радикально і воєнними засобами протистояти російській агресії, тероризму, — продовжує Гавриш. — Його заклик до миру не почули ні в Москві, ні бойовики. Війну на Донбасі не вдасться зупинити такими ініціативами.
Яку політику щодо Донбасу повинна проводити влада?
— Перше: Порошенко мав би створити комісію й вивчити проблеми після втрати Криму, воєнну ситуацію на Донеччині й Луганщині. Друге: звільнити командування прикордонної служби. Саме вони повинні відповідати за збройне проникнення з території Росії. Третє: треба ввести війська Національної гвардії та спецзагони, які б ущільнили і захистили кордон. Четверте: антитерористична операція певний період імітувалася. Президенту потрібно відновити контррозвідку в армії, проводити активніші воєнні заходи.
Як діяти на Донбасі?
— Це — війна, що розвивається за своїми правилами. Аби взяти ситуацію під контроль хоча б на 10 відсотків, потрібно проводити активні бойові дії. За правильної організації воєнних операцій, планування, професійної розвідки та інформаційної підтримки можна викоренити тероризм на Донбасі. Порошенкові необхідно згуртувати навколо себе політичних і військових аналітиків. Він не встановить миру, доки не пройде свою фазу війни.
Треба вводити воєнний стан?
— Так. Воєнний стан дозволить військовим легітимно використовувати зброю. Чітко визначить межу між військовими, які захищають територію, і терористами. Крім цього, Рада нацбезпеки та оборони повинна негайно взятися за організацію військової політики і щоденно протидіяти інформаційній агресії з боку Москви. Потрібен фільтр, який би не пропускав брехливу російську пропаганду в Україну. Люди стали жертвами інформаційної війни. Кримські бабусі й дідусі продали півострів за надбавку до пенсії.
Путін ніколи не відступить. Все, що він робить — це маневри для знесилення української влади і зростання недовіри до неї. Єдина можливість закінчити війну — це наші успіхи у воєнній операції. Але є загроза. Як тільки почнемо активно воювати, то Путін введе миротворчі сили — 50-тисячний корпус із танками. Зробить Донецьк чи Луганськ столицею Новоросії. Він хоче вбити клин між Америкою та Європою. Ми втратимо Донбас. А влада не знає, що робити. Порошенко не має стратегії виходу з воєнної кризи. Її немає ні в кого. Але всі чекають на рішення президента.
Досвід якої країни варто запозичити для протистояння збройній агресії Росії?
— Треба ввести подвійне громадянство, як в Ізраїлі. Тоді українці, хоч би де вони жили, зможуть служити в нашій армії і захищати нашу державу. Ми з легкістю назбираємо два полки спецназу з усього світу. Багато тамтешніх українців хочуть воювати за Україну.
Які кадрові зміни у силовому блоці мав би зробити Порошенко?
— Призначити силовика главою Адміністрації президента. У Порошенка немає 100 днів чи навіть 30-ти. Тому кадровий потенціал треба посилювати негайно. Але є проблеми. Перша: Порошенко нікому не довіряє. Намагатиметься зробити все сам. Це показав на зустрічі з послом Росії. Хоча від нас туди мав іти міністр Дещиця. Президенти з послами не зустрічаються, навіть якщо це дуже важлива тема.
Друга проблема: люстрацію відкладено на потім. В оточені глави держави залишаються ключові радники Януковича й організатори його діяльності. Один із них — заступник глави Адміністрації президента Олег Рафальський. Він був серед людей, які формували рішення Януковича.
Які реформи треба запустити вже зараз?
— Жодні реформи не будуть ефективні, доки йде війна. Спершу треба встановити військовий, а потім і політичний контроль над Донбасом. За останній час з України виведено 6 мільярдів доларів інвестицій. Це гроші не Ахметова чи інших олігархів, а іноземних бізнесменів. Разом із коштами вони виводять з України західну економічну культуру. Тому потрібно реалізувати стратегію "крок за кроком": мир, стабільність, вибори до парламенту й органів місцевого самоврядування. На все це є максимум два місяці.
Що потім?
— У країні розпочнеться криза. Люди, які боролися за свої права на Майдані, нині набираються військового досвіду на Донбасі. Вони повернуться до Києва зі зброєю.
Можливий новий Майдан?
— Так. Це буде Майдан на БТРах, зі зброєю, без барикад. Усе відбудеться дуже швидко.
З якими викликами стикнеться Україна найближчим часом?
— Насамперед — воєнний наступ Росії. Також — політична нестабільність, корупція. Є низка економічних проблем. Треба ліквідовувати монополії, повертати незаконно придбані землі. Триває газовий конфлікт із Росією.
Як протистояти цьому?
— Потрібен своєрідний план Маршалла з боку Заходу (програма економічної допомоги Європі після Другої світової війни. — "ГПУ"). Він має передбачати стратегію розвитку України як аграрно-промислової країни. Маємо найбільший запас біологічної врожайності на тривалий історичний період, третину всіх чорноземів. Друге: нам потрібен західний менеджмент — міністри в уряді з Європи.
Якою повинна бути оптимальна модель перезавантаженої країни?
— Народ на деякий час наймає владу. Порошенка на посаду президента делегувала революція. В майбутньому інтелектуальна опозиція збільшуватиметься. Теперішній глава держави може очолити ці зміни. Чи вдасться йому це, побачимо вже скоро.
Новій владі під силу зменшити корупцію?
— Найбільше розкрадають на державних закупівлях, тендерах. Після Януковича залишились мільярдери, про яких ніхто не знає. Вони заробляли винятково на тендерних операціях. Від 40 до 60 відсотків із держзакупівель ішли у "відкат". Це — десятки мільярдів гривень щороку. Але боротися з корупцією має не тільки влада, а й народ.
32 кілограми скинув Степан Гавриш за 15 років. Важив 112. Щодня ходить у спортзал. Не їсть м'яса і хліба.
Їв смажених бджіл
Степан Гавриш прокидається о 5.30. Молиться, готує родині сніданок. Із другою дружиною Інною виховують 10-річного Луку, 8-річного Марка та 8-місячну Захарію.
Родом Гавриш із села Олешів Івано-Франківської області. Вивчився на юриста в Харкові. Працював у тамтешньому інституті на кафедрі кримінального права. Мав юридичну фірму "Інюрполіс", яку після розлучення залишив двом старшим донькам. Ті народили Гавришу двох онуків.
1998-го стає народним депутатом. 2004-го представляє інтереси кандидата в президенти Віктора Януковича у Верховному суді. Працює першим заступником секретаря Ради нацбезпеки й оборони. Позаторік балотується у Верховну Раду в мажоритарному окрузі на Харківщині. Програє "регіоналові" Дмитрові Шенцеву.
Багато подорожує. У Китаї їв смажених бджіл.
— Замовили пиво з місцевого рису, а до нього якихось солоних горішків, — згадує Степан Богданович. — Приносять величезний піднос, до метра в діаметрі, зі смаженими бджолами. Це була парламентська делегація, я її очолював. Змушений був показати приклад колегам. Через півгодини на підносі не було жодної бджоли. Дуже смачні.
Коментарі
4