Міністерство юстиції заборонило комуністам брати участь у виборах. Про це 24 липня повідомив міністр Павло Петренко, 36 років:
— Після прийняття законів про декомунізацію було створено незалежну комісію. Вона протягом місяця проводила перевірку на відповідність трьох партій — Комуністичної партії України, Компартії (оновленої) і Комуністичної партії України робітників і селян.
— На основі висновків комісії я підписав три накази, — продовжує міністр, — які визначають, що ці політичні сили не відповідають вимогам частини 2 статті 3 закону "Про засудження комуністичного і націонал-соціалістичного тоталітарного режимів в Україні й заборону пропаганди їхньої символіки". Вони із сьогоднішнього дня не можуть бути суб'єктами виборчого процесу і брати участі в політичному житті країни.
Петренко каже, що Мін'юст доведе процес заборони всіх компартій до логічного завершення, тобто прийняття відповідного судового рішення.
— Ця постанова свідчить про закінчення тривалого періоду декомунізації України, — говорить політолог Віктор Небоженко, 62 роки. — Цей етап розпочався забороною КПРС 1991-го. Нині міністр юстиції ставить крапку в цьому процесі. Наші "ліві" вже давно могли створити нові організації. Натомість усі роки незалежності використовували бренд КПУ.
Є й політична причина цього рішення. Перетягування електорату. Партія президента зможе розраховувати десь на третину цих голосів. А більшість прихильників комуністичної ідеології перейдуть до "Опозиційного блоку".
Тут правильний політичний розрахунок. Однозначно збігаються інтереси "Опозиційного боку" і Порошенка. Якраз перед місцевими виборами (мають відбутися 25 жовтня. — "ГПУ") вирішили поділити політичну спадщину комуністів.
Комуністи можуть обійти заборону Міністерства юстиції. Як це було 1991 року — змінять назви. Частина ввійде до виборчого списку "Опозиційного блоку". Решта — підуть на вибори під новими назвами. Створять партії типу "Союзу лівих сил".
Заборона комуністів також дозволяє з'явитися новим політичним силам на лівому фланзі. А добре організовані "ліві" — як і "праві" — не таке вже і зло для держави. Такі політичні сили є в усіх країнах Європи.
Коментарі
2