19 березня митрополит Черкаський і Канівський Софроній, 74 роки, у відеокоментарі назвав російського президента Володимира Путіна бандитом, а голову Ради Федерацій Валентину Матвієнко та міністра культури РФ Володимира Мединського, які є уродженцями України, запроданцями.
Про зустріч з митрополитом домовляємося на 11.00. Його чекають кілька священиків.
— Посидьте у дворі на лавочці. Він під'їде — зразу побачите, — каже працівниця єпархії.
Владика запізнюється на півгодини.
— Об'їхав стройки. В одному місці закінчують розписувати олтар, у другому будуть ставити вікна, ще треба поштукатурити. Тут робота йде, — показує на будівництво поблизу єпархії. Запрошує у кабінет на другому поверсі. — А наше життя все в роботі, є робота — значить, треба жити.
Що стало останньою краплею, яка змусила вас звернутися до Володимира Путіна?
— Не видержав. Дуже люблю свій народ, переживаю. Але в мене немає можливостей ніяких, то хоч словом підтримаю. Путін оголосив війну Україні. Мовчати ми не повинні. Вчора ввечері мене запитували, що можу сказати для російського народу. Путін і вся система з цим ненормальним Жириновським — це не російський народ. Російський народ православний. Закликав їх, щоб висловили своє слово і Путіну, і патріарху, і зупинили війну.
Чому священики у Росії не засуджують війну?
— Росія стала васально залежною державою від президента. Всі там бояться Путіна, трепещуть перед ним. Така обстановка, що краще було взагалі мовчати. Якщо говорити, то напряму по правді, по совісті, чесно, не приховуючи думок. Але трудно сказати, які в кого думки.
Як відреагувало керівництво УПЦ на вашу заяву?
— Зразу подзвонив у митрополію. Висловив своє бачення. Ніхто нічого не сказав. Крім мене, ніхто не виступає. Чому мовчать, не знаю. Може, тому що не перенесли війни, яку я переніс маленьким. Не знають того життя, яке було після війни. Вони, мабуть, не знали, як страшно рости без батька. Ви не уявляєте, як хотілося наїстися хліба.
Крім Путіна, згадуєте Матвієнко і Мединського. Якою мала б бути їхня реакція на агресію щодо країни, де народилися?
— Сказати свою думку проти війни. Вони можуть виступати на телебаченні, мають доступ до ЗМІ. Якщо жодної реакції, то набрати в рота води і не позоритися. Не позорити свій народ, свою землю, яка дарувала їм життя через їхніх батьків.
Чи засуджує церква таку зраду рідної землі?
— Церква може висловлювати свою думку і своє бачення, але не може не прощати. Якщо людина знайде силу в своєму розумі та своїй душі і покається, то церква не може не простити. Але є такі гріхи, які Бог не прощає. Якщо людина займається чорними справами, гадає, колдує, то коли вона кається — батюшка їй може прочитати молитву розрішительну, але не причащати. Цей гріх прирівнюється до хули на Духа Святого. Він не прощається. А заява, від якої страждають 50 мільйонів людей, не прирівнюється до хули на Духа Святого? Це — ще гірше, ще страшніше. Цього гріха простити не можна.
Агресори виправдовуються, що хочуть захищати росіян у Криму.
— Я поїхав у своє село захищати односельчан. Але там живуть ще декілька сотень людей не з нашого села. Захищаючи своїх, роблю зло для тих людей. Я правий чи ні? Не можу бути правим, бо вони такі самі люди. Яке має право хтось казати, що захищає росіян у Криму? Від чого? А страждають скільки людей? Вони бачать поряд БТРи і танки, ждуть, що завтра може початися війна. А почнеться — смерть. Одна справа, коли тебе застрелили, а друга — коли тебе готують до розстрілу. Цей період — надзвичайно страшний для людини.
Могли уникнути втрати Криму?
— Мені не зрозуміло: ходять братчики в зелених костюмчиках і заставляють, щоб поклонявся і служив їм. Для чого їх пустили? Не треба було стріляти, а просто не пустити. Зайняти позиції. Хочете чи ні, а Криму вже нема.
2005 року ви закликали церкву від'єднатися від Москви. Тоді вас не підтримали, але й не критикували. Що має статися, щоб церква об'єдналася?
— Моя позиція така: не можна робити зараз ніяких кроків для з'єднання церкви, бо буде ще гірше. Навіщо бунтувати людей? Ми виберемо президента. Він підпише остаточну асоціацію з Євросоюзом. Тоді вирішиться доля нашої церкви. Тоді нас підтримає вся Європа. Просто від'єднатися не можемо. Треба робити все по канонах. Якщо навіть не буде з'єднання, а просто від'єднаємося, то люди на Сході і Півдні не зрозуміють. Їх треба заспокоїти.
Уманський єпископ Пантелеймон не приховує доброзичливого ставлення до Росії та митрополита Одеського Агафангела, який ненавидить усе українське. Як плануєте уживатися в одній церкві?
— Погано до України ставляться ті, хто уяви не має про козацьку свободу. Для кого вона абсолютно чужа по духу. Бо хто любить козацькі вольності, той любить і Україну. Наші недруги непогано живуть. Вони зубами вчепилися за свої теплі крісла. Я ж думаю і роблю навпаки. Правду в очі скажу і патріарху, і найменшому єпископу.
Раніше створили комісію, яка проводила перемовини між УПЦ Московського та Київського патріархатів. Після втручання Москви її згорнули. Якою є позиція нинішнього місцеблюстителя митрополита Онуфрія?
— Комісія відновлює роботу. На останньому синоді нашої церкви очолити її доручили митрополиту Луганському Митрофану. Щодо Онуфрія, то він не робитиме гарячкові заяви, як я. Він усе зважить і прийме відповідне рішення. Поспіх тут недоречний.
Екс-президент Леонід Кравчук сказав, що в разі військової агресії Росії візьме рушницю й піде на війну.
— Хай би Кравчук прикусив язика. Він із Кучмою відмовилися від нашої ядерної зброї.
Чому УПЦ Московського патріархату не може перейти на ведення служби українською мовою? Старослов'янську мало хто розуміє.
— Щоб перейти, треба підготувати літературу. Ось у мене є українська Біблія вся списана чорнилами. Так виправляю не властиві українській мові слова. А цю роботу повинен хтось зробити.
Вважаю, що річ не в мові, а в національній єдності. Ми, українці, й досі, як лебідь, рак і щука.
Який президент потрібен Україні сьогодні?
— Це має бути українець, патріот. Людина, яка об'єднає країну. Якщо вдатися до історичних паралелей, то це має бути новий Мазепа чи Сагайдачний.
Що треба, щоб Україна почала розвиватися вже сьогодні?
— Розумних людей у керівництві. Щоб дбали не про себе, а про народ.
50 головних молитов буде в українському молитовнику, що укладає митрополит Софроній. Перекладає їх сучасною українською мовою. Молитви бере із Псалтиря старослов'янською.
17 років прожив у Росії митрополит Софроній. Відмовлявся співпрацювати з КДБ. Через це його переводили на нижчі посади у духовній академії. Коли не змогли переконати, звільнили.
Зразком державного діяча вважає Івана Мазепу і Петра Сагайдачного
Митрополит Софроній — у миру Дмитро Дмитрук народився в селі Мнишин на Рівненщині. Закінчив Московську духовну академію.
1979-го повернувся в Україну.
22 роки тому очолив черкаську єпархію УПЦ МП. Сам спроектував і будував кілька десятків храмів. Найвідоміші — собори в давньоруському стилі в Борисполі та Черкасах.
Попередній губернатор Черкащини Сергій Тулуб додав митрополита Софронія у список кандидатів у депутати обласної ради від Партії регіонів. Той публічно відмовився.
Зразком державного діяча вважає гетьмана Мазепу. Царя Петра І називає злочинцем.
З 2005 року вимагає відокремлення Української православної церкви від Московської патріархії.
З найближчих родичів має брата у райцентрі Сміла на Черкащині.
Коментарі