Письменник 90-річний Анатолій Дімаров відмовився прийняти від президента Віктора Януковича орден Ярослава Мудрого четвертого ступеня. Заяву з відмовою надіслав до Адміністрації глави держави.
"Не можу прийняти орден з двох причин, — пише Анатолій Дімаров. — Письменник повинен перебувати в опозиції до будь-якої влади, якою б вона не була. І сприймати урядову нагороду, як спробу його підкупити. Тим більше не можу прийняти нагороду з рук людей, які штовхають мою Україну у прірву".
5 травня Анатолій Андрійович відсвяткував ювілей. За 12 днів президент підписав указ про його нагородження "за значний особистий внесок у розвиток національної літератури". Заяву про відмову Дімаров написав того самого дня. Внизу аркуша поставив зелений відбиток вказівного пальця правої руки. Очевидно, вмочив його в зеленку.
— Відбиток поставив, щоб в апараті президента всі знали, що то оригінал, а не підробка, — пояснює Анатолій Андрійович. — Хотів би поставити свою особисту печатку, але в мене її немає.
Після ювілею в письменника розболілося серце. Двічі викликав "швидку". Лікарі йому вдома робили кардіограму. Дімаров живе на четвертому поверсі столичної багатоповерхівки біля парку Слави, разом із дружиною 88-річною Євдокією Несторівною. Написав понад 20 романів, повістей та оповідань. Найвідоміші — "Його сім'я", "Ідол", "І будуть люди", "Біль і гнів", "Містечкові історії". 1982 року отримав Шевченківську премію, 2006-го — орден Ярослава Мудрого п'ятого ступеня.
— Янукович навряд чи знає, хто такий Дімаров, — коментує видавець і письменник 44-річний Віталій Капранов. — У нього в апараті є люди, які займаються гуманітарною політикою. Нагородження пробивав хтось із них. Підозра передусім падає на пані Герман. Влада зробить вигляд, що нічого не помітила. А от ініціатор цього нагородження отримає на горіхи.
— Анатолію Дімарову слід було дати звання Героя України, — вважає письменник 60-річний Василь Шкляр. — Він — один з найкращих наших прозаїків. Його ім'я має стояти поряд з іменами Івана Драча, Юрія Мушкетика, Дмитра Павличка. Вони мають звання Героя України. Певен, що і від цього звання він би відмовився, але тоді його відмова була б гучнішою.
Орденом Ярослава Мудрого нагороджені Ахметов і дружина Табачника
Нагородження орденом Ярослава Мудрого 1995-го започаткував Леонід Кучма. Три роки це була найвища державна нагорода. Зірка ордена виготовлена зі срібла і має форму опуклого восьмикутника з позолоченими й срібними променями.
Віктор Янукович за два роки президентства роздав десь із 60 орденів Ярослава Мудрого. Ордени першого ступеня отримав голова Київської міськдержадміністрації Олександр Попов, мер Одеси Олексій Костусєв, нардепи Петро Мельник, Геннадій Москаль, Олександр Стоян, Ельбрус Тедеєв, акторка і дружина Дмитра Табачника — Тетяна Назарова. Серед нагороджених харківський губернатор Михайло Добкін, нардепи-"регіонали" — акордеоніст Ян Табачник і мільярдер Рінат Ахметов.
Мороз не прийняв відзнаку з рук Кучми
1998 року лідер Соцпартії Олександр Мороз відмовився від ордена Ярослава Мудрого п'ятого ступеня. За рік наказ Леоніда Кучми про його нагородження визнали таким, що втратив чинність.
Торік Василь Шкляр не взяв Шевченківської премії, яку йому присудили за роман "Чорний Ворон". У лютому цього року письменниця Леся Воронина і художниця Катерина Штанко не прийняли президентської відзнаки "Українська книжка року" і 100 тис. грн належної до неї премії.
За президентства Віктора Ющенка поетеса Ліна Костенко відмовилася від звання Героя України. А співак Олег Скрипка — від звання заслуженого артиста.
Коментарі
16