вівторок, 05 вересня 2017 16:23

Отримував два мільйони рублів зарплати, півтора віддавав за комуналку

Артем Гришачов працював у білоруському колгоспі

Колгосп "Столбуни" розташований в селі Столбун Вєтковського району Гомельської області на кордоні з Росією. Там – майже 1,5 тисячі жителів. Мій колишній начальник одразу звів мене з головою колгоспу – Ельбрусом Шахнавазовичем. Він запропонував поїхати в місто. Дорогою я розказав про себе: "В Україні залишилася вагітна дружина. Вона має ще дітей від першого шлюбу. Хочу забрати усіх". Відповів: "Сім'я велика, хата потрібна відповідна". Будинки в селі одноповерхові. Мені ж видали двоповерховий котедж. Двір – 40 "соток", ще 30 "соток" городу. Є хлів для дров, свинарник, стійло для коней і сінник. Скрізь – безлад, валяються памперси та пляшки. До мене там жила жінка з п'ятьма дітьми. Віддала їх у дитбудинок, бо нічим було годувати.

Випросив у сусідів граблі й сокиру, згріб сміття. Половину спалив, решту зібрав у купу. Під'їхав чоловік на бричці, запропонував безкоштовно все вивезти. Два дні наводив марафет. Із першого дня почали прибігати сусідки. Казали: "Тут буде толк, який двір гарний став".

У кожному дворі в Столбуні є величезний сінник, курники, стайні. Люди тримають коней. За подвір'ями – великі городи. Кожен третій чоловік має трактор. Орють городи собі й сусідам.

Автор: Роман КАБАЧІЙ
  Артем ГРИШАЧОВ, 25 років, будівельник. Народився в райцентрі П’ятихатки Дніпропетровської області. Батько – виконроб, мати працювала в пральні на залізниці. Після дев’ятого класу пішов на роботу. ”Потрібні були гроші, бо мати хворіла на рак”. Працював будівельником у Криму, в жіночій психіатричній лікарні під Запоріжжям. Доглядав худобу в Бердянську, клав плитку в Києві. Позаторік поїхав у Білорусь. Три тижні працював у колгоспі ”Столбуни”, рік – будівельником у Гомелі. Подорожує автостопом.  Пише реп. Має старшу сестру Анастасію й меншого брата Максима. Живе у Приморську Запорізької області. З цивільною дружиною Оксаною виховують сина 2-річного Дмитра
Артем ГРИШАЧОВ, 25 років, будівельник. Народився в райцентрі П’ятихатки Дніпропетровської області. Батько – виконроб, мати працювала в пральні на залізниці. Після дев’ятого класу пішов на роботу. ”Потрібні були гроші, бо мати хворіла на рак”. Працював будівельником у Криму, в жіночій психіатричній лікарні під Запоріжжям. Доглядав худобу в Бердянську, клав плитку в Києві. Позаторік поїхав у Білорусь. Три тижні працював у колгоспі ”Столбуни”, рік – будівельником у Гомелі. Подорожує автостопом. Пише реп. Має старшу сестру Анастасію й меншого брата Максима. Живе у Приморську Запорізької області. З цивільною дружиною Оксаною виховують сина 2-річного Дмитра

Сусіди думали, я – біженець з України. Перли мені сало, м'ясо, сир, молоко, консервацію, яйця. Затарили так, що нікуди було класти. Бачив – щось несуть і біля хвіртки казав: "Не треба. У мене немає холодильника, все зіпсується".

Навпроти мешкала родина біженців із Донецька – чоловік, жінка, їхні сини, теща й тесть. Безалаберні. Селяни казали: "Безсовісні. Спершу помагали їм. Хоч у них чотири мужики в хаті, однак толку ніякого".

У селі говорять білоруською впереміш із російською: каго, чаго, йон, яни, яна. Російською розмовляли ті, хто приїхав із РФ.

Заможно живуть ті, хто не працює в колгоспі. У сусідньому селі є люди, які мають по три трактори, КамАЗи. Вже не вони залежать від колгоспу, а він – від них. Бо потребує їхньої техніки.

У білорусів не прийнято вітатися з незнайомцями. Виходжу на роботу, назустріч – хлопці. Протягнув руку одному. Він на мене глянув скоса. Другому – так само.

Висять бігборди з написами: "Пересек двойную сплошную – стал пешеходом". За порушення правил дорожнього руху спочатку штраф, потім – адміністративний арешт, далі – в'язниця. За перегар за кермом на п'ять років позбавляють прав і конфісковують машину. Білоруські мєнти – непідкупні.

Якщо маєш власну справу, наймаєш працівників, то повинен стати ІП – "індивідуальним підприємцем". Якщо податківці дізнаються, що не зробив цього, стовідсотково посадять.

Майже всі будинки – дерев'яні, бо лісу багато. У приватному секторі Гомеля на 5-кілометровій вулиці є всього чотири чи п'ять будинків із цегли. Всі – фасадом виходять на вулицю, паркани – по живіт. В Україні перед дворами саджають квіти, в них – немає нічого.

Перші п'ять днів жив без світла. Електрику відрізали за борги. Потім колгосп їх погасив.

У хаті не було навіть газової плити. Стояла піч, але топити було нічим. За три хати від мене жив дядько Сашко. Сказав: "Мій брат має пилораму. Поїдемо, візьмемо дров". Так і зробили.

Піч топив щодня. Почала чадіти, бо димохід не чистили п'ять років. Сусід дав пристрій для чищення. Я виліз на дах, але забув закрити вхід у піч. Зайшов у хату, а там – усе в сажі. Все те побачила сусідка. Наступного ранку, коли ішов на роботу, вона попросила ключі. Ввечері повертаюся – вся хата блищить, сусідка зустрічає з млинцями і повидлом. Спитав, що їй винен. Відповіла: "Бачу, ти сам стараєшся, то вирішила помогти. Нічого не треба".

Згодом у хату привезли холодильник, ліжка, тумбочки, новий котел. Замінили все, що треба.

За дозвіл на роботу заплатив 900 тисяч білоруських рублів (1113 грн. – Країна). Поставили майстром із реставрації конструкцій. Мав ходити по загонах і прибивати дошки, що корови відламали. Зі мною працювали одні алкаші. Через чотири дні прийшов до голови: "Я – будівельник. Хочу нормально працювати, а не ходити з алкашами". Він узяв мене ремонтувати його будинок.

Ельбруса Шахнавазовича призначили головою колгоспу за два тижні до моєї появи. Будівельники приїжджали на роботу з 2-літровою пляшкою пива. Голова лаявся: "Всіх би вигнав. Але більше нікого брати". Просив привезти бригаду з України: "Все тут відремонтуєте, побудуєте, будуть зарплати".

Люди казали: "Ти не той колгосп вибрав. Йому капєц". Переказав це голові. Він відповів, сам ще не розібрався. За три тижні повернувся до розмови: "Підняв усі документи. Колгоспу дійсно капєц. Однак я підніму за два роки. А до цього всім наполовину зрубаю зарплати. Тобі тут робити нічого. Їдь у місто". Підкинув мені замовника. Працював у нього рік.

Щоб знайти житло в Гомелі, ходив приватним сектором і напитував. Вийшов о шостій вечора, за 2 години вже домовився. Білоруси добрі та гостинні. Знають про ситуацію в Україні, біженців. Беруть усіх, не бояться. Кажуть: "Україна – наша сестра, українці – брати".

У Гомелі жив у Павла. Він працював слюсарем у школі. Отримував 2 мільйони рублів зарплати (2630 грн. – Країна), півтора віддавав за комунальні послуги. Казав: "Головне, щоб була бульба. Підвал має бути забитий". Він колись служив у Львові. Знає пісню "Ой, на горі та й женці жнуть". Співав її. Місяць жив у Павла безкоштовно, бо шукав роботу. Він казав: "Не парся. Бульба-цибуля є, протримаємося".

Білоруське сало не смачне, бо його не солять.

Зараз ви читаєте новину «Отримував два мільйони рублів зарплати, півтора віддавав за комуналку». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути