ПУТІН ЗГАДАВ ПРО НОВОРОСІЮ ЧЕРЕЗ 212 РОКІВ ПІСЛЯ ЇЇ ЗНИКНЕННЯ
У ТЕЛЕІНТЕРВ'Ю КІЛЬКА ТИЖНІВ ТОМУ РОСІЙСЬКИЙ ПРЕЗИДЕНТ ВОЛОДИМИР ПУТІН ПУСТИВСЯ В ІСТОРІЮ: "Вопрос в том, чтобы обеспечить законные права и интересы русских и русскоязычных граждан юго-востока Украины. Напомню, пользуясь терминологией ещё царских времён, это Новороссия: Харьков, Луганск, Донецк, Херсон, Николаев, Одесса не входили в состав Украины в царские времена, это всё территории, которые были переданы в Украину в 20-е годы советским правительством. Зачем они это сделали, Бог их знает. Это всё происходило после соответствующих побед Потёмкина и Екатерины?II в известных войнах с центром в Новороссийске. Отсюда и Новороссия".
Косо, криво і брехливо. "Новоросія" вперше виринула 1764 року. Тоді Катерина ІІ щойно стала російською імператрицею. Назвали цією простенькою назвою землі 13 сотень Полтавського та двох сотень Миргородського полків Гетьманщини. Плюс прилеглі Слов'яносербія з центром у Бахмуті – теперішній Артемівськ на Донеччині, а також Новосербія і Новослобідський козачий полк із фортецею Святої Єлизавети – нинішній Кіровоград. А центром нової губернії став Кременчук – теперішня Полтавщина. Отже, основу тієї Новоросії як губернії становили старі козацькі землі.
За 10 років після виграної війни з турками Катерина видає указ: "Об уничтожении Запорожской Сечи и о причислении оной к Новороссийской губернии". Відтоді й надалі всі завойовані землі на півдні України гамузом приєднуватимуть до "Новоросії". На місці Січі будують Катеринослав – теперішній Дніпропетровськ. На місці єдисанських земель – Херсон і Миколаїв. На місці Гаджибея – Одесу. 1783-го захоплений Крим теж приєднують до Новоросії. Вона так розбухла, що 1802 року її ділять на губернії: Херсонську, Катеринославську й Таврійську. Отже, Новоросія проіснувала неповні 40 років. Але через 212 років, 2014-го, ожила в голові російського президента. Очевидно, з подачі "євразійця" – філософа та геополітика ультрашовіністичного спрямування Олександра Дугіна.
Справедливіше було б називати ці землі давно усталеною назвою "Степова Україна" або ж, за міжнародними стандартами, географічною – "Північне Причорномор'я". Ці території, південніше від земель запорозьких козаків, до 1780-х номінально належали до Османської імперії – хоча й там здавна селились українці. Лише окремі степові зони заселяли тюркські народи, яких називали "татарами" або "ордою". До османів, влада яких була лише номінальна, тікали українці з усіх частин Речі Посполитої, а пізніше й Росії – від переслідувань і здирництва. Це як не рахувати сталого українського населення, що жило там від старокиївських часів.
Наприкінці XVII ст. – ще до появи самої Росії, не кажучи вже про Новоросію – на Січ прийшов козацький писар Петро Іваненко. Об'єднався з татарами й південноукраїнським козацтвом і спробував підняти повстання проти Московії. Це йому не вдалося, однак Іваненко – або Петрик, як його називало місцеве населення – став 1695 року гетьманом Ханської України. Тобто українського населення земель Єдисану та Єдишкуля – теперішніх частин Одеської, Миколаївської, Херсонської, Запорізької та Донецької областей. Визнавав над собою лише кримського хана й турецького султана. Його ж підданих, що населяли ці землі, на Гетьманщині називали "людьми татарськими". Назва "Ханська Україна" трапляється в документах допетровської царської канцелярії. Тобто і на південь простягалися козацькі території. Населення там здебільшого становили українці й татари.
Коли росіяни захопили Південь, тюрків – здебільшого ногайців – майже всіх вигнали, а "звільнені землі" почали заселяти колоністами: поруч із українцями розміщали спершу сербів, тоді болгар, волохів, греків, німців. Росіяни почали з'являтися там наприкінці ХІХ ст. – спершу липовани, старообрядці, що тікали від надміру ревних попередників патріарха Кирила. А пізніше поволі всотувалося в міста й імперське чиновництво. Проте частка українців на півдні завжди становила щонайменше 70%, а зазвичай і вище.
"Новоросійські" землі були українськими задовго до Григорія Потьомкіна та російської "колонізації". А Новоросійськ, про який згадує Путін, – тимчасова назва Катеринослава, тобто Дніпропетровська. Новоросійськом він став за Павла І. Новий імператор, Олександр І, повернув місту попередню назву. Теперішній же Новоросійськ на Чорноморському узбережжі з'явився, коли Росія почала відгризати собі Північний Кавказ. До 1838 року там була турецька фортеця Суджук-кале.
Харків узагалі ніколи ніякою "Новоросією" не був. Це Слобожанщина. Як і крайня північ Донеччини й уся північна частина Луганщини. До речі, водночас із Новоросійською на півдні Гетьманщини Катерина створила ще й Слобідсько-Українську губернію – саме так вона офіційно називалася, і столицею її став Харків. А Басарабія – задністровська частина теперішньої Одещини – потрапила до складу Росії 1812-го, через 10 років після зникнення "Новоросії" в степах України.
Коментарі
1