Бетельгейзе, найяскравіша в сузір'ї Оріона, активно змінює свою форму. Про це повідомляють учені з гавайської обсерваторії Мауна-Кеа. Якщо вона вибухне, упродовж шести тижнів у небі над Землею з'явиться друге Сонце. Світловий день може збільшитися на 2 - 3 години. А в деяких куточках планети стоятимуть білі ночі.
Назва зірки походить з арабської - "йяд аль-джауза", означає "рука Близнюка". "Близнюком" араби називали Оріон. У cередні віки слово неправильно транслітерували латиною: першу "й" передали літерою "б" і записали - "Вedalgeuze". Відтак воно набуло німецького звучання.
Більшість арабських назв зірок з'явилися завдяки перекладам із грецької. У VIIІ-IX ст. араби активно перекладали давньогрецьких авторів, яких у середньовічній Європі вважали єретиками. Тоді ж з'явився й арабський варіант книжки давньогрецького астронома Клавдія Птолемея. Він описав понад тисячу небесних тіл. Арабські назви закріпилися за багатьма світилами. Більшість із них - описові, пов'язані з місцем розташування зірок у сузір'ях. Наприклад, Ріґель (араб. "нога") позначає ліву ногу мисливця Оріона. А Денеб (араб. "хвіст") - "хвіст" Лебедя в сузір'ї Лебідь.
Бетельгейзе розташована на відстані 600 світлових років від Землі. Її діаметр більший за діаметр Сонця майже в тисячу разів, а яскравість - у понад 100 тисяч разів. Розміри Бетельгейзе й Сонця співвідносяться, як величина стадіону до футбольного м'яча.
Зірка існує 10 млн років. Вона загорілася, коли на Землі вже вимерли динозаври. Приблизно в той же час формувалися наймолодші гірські системи планети, наприклад, Гімалаї.
1980 року під час розкопок у Китаї виявили записи астрономів І ст. до нашої ери У них зазначено: Бетельгейзе білого або жовтого кольору. Клавдій Птолемей 150 року до нашої ери. писав, що світило має червоний колір. Учені пояснюють: зорі можуть змінювати свій спектральний клас від білого до жовтого і, згодом, червоного, втрачаючи під час певних термоядерних реакцій водень у своїх ядрах. Через це поступово збільшується щільність зірки.
Юрій ІЗОТОВ, завідувач відділу зірок і галактик Головної астрономiчної обсерваторiї НАН України:
- Такі зорі, як Бетельгейзе, колись вибухнуть, але коли саме - невідомо.
Вибух зірки - небезпечне явище, але це залежить від відстані. Бетельгейзе досить далеко від нас. Небезпечно, якщо вона вибухає за 10-20 світлових років від планети. Це може знищити атмосферу Землі.
Астрономи понад 100 років вивчають абсолютно яскраву зірку Бета Кіля. Її маса перевищує масу Бетельгейзе в кілька разів. А що більша маса зірки, то швидше вона еволюціонує. Якщо Бетельгейзе існує декілька сот мільйонів років, то Бета Кіля - лише кілька мільйонів. Такі зорі й вибухають швидше. Бета Кіля демонструє всі ознаки близького вибуху - із неї витікає речовина, вона змінює блиск, пульсує.
1998 року українська група "Табула Раса" випустила альбом під назвою "Бетельгейзе".
В американського фантаста Вільяма Тенна є повість "Міст Бетельгейзе" (1951). Із цієї зірки на Землю прилітають прибульці, за сюжетом. Вони привозять прилади, які продовжують життя в п'ять разів, і вимінюють на них у землян радіоактивні матеріали.
Англійською Betelgeuse звучить як "бітлджус" - beetle juice, дослівно "сік із жуків".1989-го вийшов однойменний фільм американського режисера Тіма Бертона. Один із головних героїв на прізвище Бітлджус виганяє привидів із будинків. Стрічка отримала "Оскар" за найкращий грим.
Коментарі