четвер, 26 січня 2012 12:38

У сильний мороз не можна палити і носити металеві прикраси

У сильний мороз не можна палити і носити металеві прикраси

Синоптики прогнозують поступове зниження температури по всі території України до -20-27 градусів. У період сильних морозів у людей найчастіше трапляються обмороження рук, ніг, вух, обличчя. Якщо тривалий час лишатися на вулиці без руху, людина може померти.

"Під час сильних морозів найпершими замерзають кінцівки, ніс і вуха. Кров приливає до мозку, серця, внутрішніх органів, аби тримати стабільну температуру тіла, а у кінцівках її циркуляція уповільнюється", - говорить Наталія Андрєєва, лікар Полтавської станції швидкої медичної допомоги.

Обмороження виникає не тільки при низьких температурах, а й у вологу погоду з сильним вітром. Людина може перемерзнути, коли на вулиці холодно, а на ній мокрий одяг чи тісне взуття.

Перші ознаки переохолодження - лихоманка, м'язове тремтіння, загальмованість і апатія. Далі синіють або бліднуть губи і знижується загальна температура тіла. Змерзлі місця починають пекти, іноді аж до болю.

"При місцевому обмороженні на шкірі можуть з'явитися пухирі. Якщо тривалий час знаходитися на холоді, кінцівки набрякають, німіють. Якщо сильно перемерзнути, може виникнути гангрена", - пояснює Андрєєва.

Відігрівати людину, яка перемерзла, потрібно поступово.

"Насамперед, треба завести її в тепле приміщення,- радить Наталія Аркадіївна. - Зігрівання уражених ділянок тіла має бути пасивним. Не можна розтирати їх спиртом, а тим більше снігом. У рани від снігу може потрапити інфекція. При сильному обмороженні відігрівають у ванні з температурою води 20 градусів, а потім протягом 15 хвилин доводять воду до 37 градусів Цельсія. Після цього треба закутати потерпілого у теплу ковдру і дати йому гарячого солодкого чаю".

У випадках, коли площа обмороження більша зо долоню, після відігрівання людина відчуває млявість і сонливість, перемерзлі кінцівки залишаються білими - викликають швидку допомогу.

Особливо уразливі до морозу діти та старі люди.

"У сильні морози їм краще не виходити на вулицю, - радить лікар. - А якщо вже є така необхідність, треба тепло одягатися і не довго ходити у справах. За 20 хвилин до виходу на вулицю дитині треба змастити лице захисним кремом. Так само слід робити й дорослим. Це вбереже шкіру від переохолодження."

Як уникнути переохолодження

- перед виходом на вулицю не пийте спиртного. Воно розширює судини, тіло швидше віддає тепло. Краще випити гарячого чаю з лимоном. Вітамін С посилить захисні сили організму;

- не паліть на морозі — паління звужує судини і сповільнює циркуляцію крові;

- не носіть на морозі металеві прикраси;

- носіть вільний одяг, одягайтеся за принципом "капусти" — чим більше речей — тим краще триматиметься тепло. Взуття беріть на розмір більше, аби можна було одягти під нього теплі шкарпетки. Обов'язково одягайте шапку. Через шкіру голови виходить найбільше тепла;

- не виходьте на мороз голодними, організму буде потрібна енергія;

- ховайтеся від вітру. Мороз у поєднанні з вітром дає сильніше обмороження.

 

Зараз ви читаєте новину «У сильний мороз не можна палити і носити металеві прикраси». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 35413
Голосування Які умови миру і зупинення війни для вас прийнятні
  • Відмова від Донбасу, але вивід військ РФ з усіх інших територій
  • Замороження питання Криму на 10-15 років
  • Відмова від Криму і Донбасу за умови надання гарантій безпеки від Заходу щодо всіх інших територій
  • Зупинка війни по нинішній лінії фронту
  • Лише повне відведення військ РФ до кордонів 1991-го
  • Ваш варіант
Переглянути