вівторок, 21 лютого 2017 19:36

В Україні назріває ще одна, після ДНР і ЛНР, проблемна територія

Автор: Сергій Старостенко
 

Письменниця і громадська діячка Лариса Ніцой закликає владу звернути увагу на українізацію не лише на сході, а й на заході України. Якщо ситуацію пустити на самотік, уже за три роки може постати питання про відділення Закарпаття, де дві третини випускників шкіл володіють не українською, а угорською мовою. Суспільство починає бити на сполох, тоді як влада бездіяльна — каже письменниця.

За три роки в Україні з'явилося сильне громадянське суспільство?

Люди не просто стали патріотами. Змінилася свідомість. Ми почали розуміти якісь глибинні речі, реальні причини зла в державі. І що мені дуже цікаво спостерігати — наше суспільство випереджає у своєму розвитку владу. Таке враження, що громадяни не йдуть за своїми лідерами, а навпаки підштовхують їх, як воза під гору.

Законопроекти про мову, які були подані у Верховну Раду, теж ініціатива суспільства.

Якби на те воля політиків, вони б і досі не піднімали мовного питання. Два роки нова Верховна рада мовчала і не вирішувала проблеми, наче її не існує. Однак проблема мови існує, особливо в освіті та у сфері обслуговування. Зачастили випадки сварок в магазинах та ресторанах, до бійок доходить через відмову обслуговувати україномовних громадян українською. Батьки стали вимагати викладати у школах українською мовою предмети, які раніше викладалися російською. Почалися хвилі незадоволення у соціальних мережах. А законодавча база така, ще не вирішує питання. То ж суспільство взяло депутатів за шкірку: та сідайте вже і пишіть нарешті цей закон. Останнім часом питання в суспільстві назрівають швидше, ніж встигають на це реагувати політики.

Чому ми бачимо досі катастрофічну ситуацію в країні?

Не тільки тому, що в цьому зацікавлена Росія. Ми самі винні. Ми не можемо дійти згоди між собою та навести лад у своїй країні. Як той рак, лебідь і щука в одній упряжці.

Є й така думка, що це хтось нам прийде і зробить порядок, наприклад, Європа. Але не варто мати ілюзії щодо європейських країн. Так, з одного боку їм потрібна спокійна Україна. Для чого їм війна по сусідству? Це страшно. З іншого боку, для чого їм ще один міцний розвинений сусід у нашій особі? Їм треба, щоб ми приїжджали, мили унітази, робили ремонти. Вони зацікавлені у тому, щоб ми й далі на них працювали.

Автор: Сергій Старостенко
 

Європейські країни мають і свої територіальні інтереси в Україні?

Я зараз з великим переживанням прочитала геополітичний прогноз Американської розвідувально-аналітичної компанії Stratfor. В інтернеті зустрічається критика цих прогнозів, однак вони збуваються. Ці прогнози замовляють президенти інших країн, великі бізнес-корпорації, щоб розуміти, куди і як їм рухатися, як будувати внутрішню і зовнішню політику у зв'язку з процесами у світовій політиці. Мені дали почитати такий прогноз про геополітичні процеси у світі на ближчі роки. У ньому стратфорці передбачають у 2020 році початок фрагментації Росії, що послабить її позиції. У зв'язку з цим зміститься геополітичний вектор і особливої ваги набудуть Польща, Румунія та Угорщина. В прогнозі говориться, що ці країни захочуть поставити перед Україною питання про повернення їхніх територій, які відійшли до України в результаті перерозподілу після ІІ Світової війни.

Передбачають у 2020 році початок фрагментації Росії, що послабить її позиції. У зв'язку з цим зміститься геополітичний вектор і особливої ваги набудуть Польща, Румунія та Угорщина. Ці країни захочуть поставити перед Україною питання про повернення їхніх територій, які відійшли до України в результаті перерозподілу після ІІ Світової війни

Почитавши це, можна, звісно, сказати: маячня. Але давайте про всяк випадок перевіримо, а що ж у нас там з тими територіями, про які говориться в прогнозі. Візьмемо, наприклад, населені пункти, які на Закарпатті межують з Угорщиною. На Закарпатті частина дітей вчиться у школах з угорською мовою навчання. За сьогоднішніми офіційними даними Міністерства освіти 68 відсотків випускників шкіл з угорською мовою навчання не володіють українською мовою, а це значить, що навчатися далі і опановувати професію в Україні ці діти не зможуть. Приїжджаємо в те саме Берегове і бачимо багато угорських вивісок, культурологічні заходи, які фінансує Угорщина. Нещодавно показали сюжет про ТБ про ремонт доріг на Закарпатті за кошт Угорщини. В одній з газет вийшла стаття про те, як в школах з угорською мовою навчання угорський уряд платить допомогу українським батькам на кожного учня приблизно дві тисячі гривень і українці надають перевагу цим школам. Подруга нещодавно розповіла, як побувала на Закарпатті і хотіла поселитися в готелі, то українською мовою її уже й не зрозуміли. А тепер оці дані накладімо на стратфорський прогноз.

Сценарій можливого відділення цих територій реальний?

Уявімо собі, що через кілька років у тому ж Закарпатті хтось захоче провести референдум, як провели в Криму і на сході України, то я і не знаю, яке приймуть рішення місцеві меншини, які уже сьогодні сплять і бачать себе в Угорщині. А тепер до цього всього запитаємо себе, зовсім недавно які країни в ПАРЄ виступили проти нашого мовного законопроекту, який підсилює українську мову в Україні? Як не дивно, це Угорщина, Румунія і Польща, згадані в прогнозі. У нас насправді назріває ще одна, а то й не одна, проблемна точка, така, як на Сході.

Ми з активістами писали листа президенту України з проханням скликати нараду РНБО з розроблення плану дій, як себе убезпечити від подібної ситуації на західному кордоні. Стратфор її вже передбачає. На жаль, ми відбулися відпискою і це питання зависло.

Автор: Сергій Старостенко
 

Яких заходів варто вжити?

Чому б Міністерству освіти не забити в усі дзвони про те, що є така проблема. Не вистачає на Закарпатті вчителів української мови? Стимулюйте їх, щоб вони туди поїхали: дайте доплату, забезпечте їх житлом. Міністерство культури може свої культорологічні заходи провести, вистави, фестивалі, кінопокази, книжкові форуми, та що завгодно. Кажуть, у деяких селах і містечках два прапори висять — один український, а другий угорський. Населення готове інтегруватися в угорське суспільство в будь-яку хвилину. А що Україна робить для того, щоб посилити там наші позиції?

У деяких селах і містечках Закарпаття два прапори висять — один український, а другий угорський. Населення готове інтегруватися в угорське суспільство в будь-яку хвилину

Через байдужість влади ми втратили Крим і Донецьк з Луганськом. Кажуть, що населення Криму і сходу були проти жорсткої українізації, яку проводила влада. Хочу запитати, і де ж та українізація, та ще й жорстка? В Криму була лише одна українська школа на весь півострів. Може там звучали українські радіохвилі? Жодної. Насправді ми маємо результат відсутності української політики.

Ви місяць відстежуєте, якою мовою у нас обслуговують у магазинах?

Уже скоро 30 років, як я прошу в магазинах обслуговувати мене українською мовою. Раніше я лояльніше до цього ставилася: попросила, мені відмовили, "облизалася" та й пішла. Загострилося питання у зв'язку з війною проти нас Росії. А от місяць тому я вже просто не витримала. Мене так дістала продавчиня. Я її запитала, чи знає вона українську, вона відповіла ствердно, але продовжувала обслуговувати мене російською, не звертаючи уваги на мої неодноразові чемні прохання. Ну Ви уявляєте, щоб німця в Німеччині відмовлялися обслуговувати німецькою, чи італійцю в Італії відмовили в обслуговуванні італійською? Дістали мене такі відмови в Україні. В результаті я швергицьнула рештою, яку поклала на стіл касирка. Так, я проявила агресію. Але почекайте, скільки українці будуть ангелами? Не можна ж по нас їздить все життя. Три дні ходила і думала, писати чи не писати про це у Фейсбуці. Соромилася. Виставляти себе непривабливо ніхто не хоче. Але я відважилася обговорити ситуацію. Звісно, полилось дуже багато бруду. Але й почалася хвиля обговорень — люди стали розповідати про подібні випадки: як вони вимагали українською, як їм відмовляли, як ледве до бійок не доходило. Просто люди раніше замовчували. А це прорвало.

Повний текст розмови з Ларисою Ніцой читайте у № 360 журналу "Країна" від 23 лютого 2017 року.

Зараз ви читаєте новину «В Україні назріває ще одна, після ДНР і ЛНР, проблемна територія». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

84

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

12.04.2012 08:11:13Сальный.91.124.122.--
  • 2+
  • 0-
  • Відповісти

Немцы вывозили силой, а сейчас создали условия, что сами едут и работают и довольны. моя дочь с зятем и ребёнком живёт в польше и деньги хватает.Та нет 135 официальных налогов как в стране под игом Партии Регионов.Эти 3 млн, Украинцев, вывезеных в Германию, ра ботали во время войны по 8 часов и спали на белых простынях.Так рассказывал мне Кулик Владимир Фёдорович бывший остарбайтер. И фашисты выплачивают до сих пор и остарбайтерам или их детям марки.А что платит Росия , которая сама начала войну 41-45 года.

03.04.2012 13:45:46Олег Злой188.230.7.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти

До 39 года, украинцам в Львове было предписано ходить только по проезжей части, жить за пределами центра, для селян желающих торговать-мыть ноги и одевать обувь при входе в черту города, при этом стояли шлагбаумы которые опускались на рогатину, вот откуда и пошло слово рагуль.Только современники не хотят вспоминать об этом, так что немцы тут не выдумали ни чего нового, только бандеравцам надо помнить где и как ходили бы они если бы не подвиг тех с кем они " змагались"

31.03.2012 09:51:15алик31.31.101.--
  • 8+
  • 0-
  • Відповісти

русскоязычный не значит украинофоб.вспомните В.Черновила-не важна национальность,важно твое отношение у Украине.надо помнить,что некоторые родились в русскоязычной среде и общатся комфортней на русском.

30.03.2012 16:48:09necaj212.24.145.--
  • 1+
  • 0-
  • Відповісти

OTEPER PORIVNJAJTE SPOHADY CIJEJI LJUDYNY I TYX KOHO VYVOZYLY NA SYBIR -----I ZHADAJTE JOHO ROZPOVID VIDBUVAJETSJA V VOJENNU DOBU A NA SYBIR VEZLY V MYRNYJ CAS

30.03.2012 10:34:48380.243.144.--
  • 14+
  • 0-
  • Відповісти

Тепер українців не потрібно вивозити.Вони самі їдуть.

30.03.2012 09:58:32ххх95.135.58.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти

3 червня минулого року в полiт. програмi Остапа Дроздова УП-Захiд I.Фарiон пропонувала посадити в тюрму 5 млн "дегенератiв", якi не розмовляють укр. мовою.:"Людей, якi не хочуть вивчати укр. мову, необхiдно притягнути до кримiнальноi вiдповiдальностi".

30.03.2012 12:10:06?!94.179.176.--
  • 6+
  • 0-
  • Відповісти

Нехай лікує голову та Фаріон.Може ще носи і черепи мірятимемо, як фашисти?! Так вона перша піде на відбраковку з її зовнішністю, дурепа клімактерична.

30.03.2012 09:06:27Ха-ха178.94.140.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти
[Видалено]
30.03.2012 06:15:31?95.133.90.--
  • 22+
  • 0-
  • Відповісти

А хіба в Києві не так само? Тротуари заставлені автомобілями, а щирі українці та гості Києва протирають їх задницями, або ходять по краю проїзної частини.

30.03.2012 01:38:28Несвидомый46.211.102.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти

А сейчас вся Галичина подалась в остарбайтеры и не жужжат. Видно рабство у них в крови.

30.03.2012 14:09:29Slav95.67.76.--
  • 10+
  • 0-
  • Відповісти

Галицко-Волынские князья восстали против татаро-монголов. Отказались подчиняться и платить дань. А в 1320 году Великий Князь Литовский покончил с Золотой Ордой на украинской земле.
Как бы ни упражнялись великорусские историки, но в 1320 году украинский народ изгнал Орду из Киева. Была отвергнута психология рабства. Это не украинцы, а московиты еще 200 лет пребывали в рабстве.

30.03.2012 14:21:51Константин83.166.96.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти

Придурок ты наверно не учил историю в школе, даже наверное не знаешь когда была куликовкая битва

01.04.2012 23:24:49Ром178.93.72.--
  • 7+
  • 0-
  • Відповісти

Константин, а ти про яку історію торочиш? Москволизосраківську?

30.03.2012 16:11:31Гы94.45.59.--
  • 6+
  • 0-
  • Відповісти

Может поведаете еще "ГДЕ" она была?Вместе посмеемся.

30.03.2012 14:06:49Slav95.67.76.--
  • 10+
  • 0-
  • Відповісти

В кровавом болоте московского рабства, а не в суровой славе норманской эпохи стоит колыбель России. Сменив имена и даты, увидим, что политика Ивана III и политика современной московской империи являются не просто похожими, а и тождественными...
Россия порождена и воспитана в противной и униженной школе монгольского рабства. Сильной она стала лишь потому, что в мастерстве рабства была непревзойденной. Даже и тогда, когда Россия стала независимой, она и далее осталась страной рабов.

30.03.2012 14:07:07Slav95.67.76.--
  • 5+
  • 0-
  • Відповісти

Политика России - неизменна. Русские методы и тактика менялись, и будут меняться, однако главная цель российской политики - покорить мир и править в нем - есть и будет неизменной. "Московский панславизм - всего лишь одна из форм захватничества".
Карл Маркс

30.03.2012 14:17:15Константин83.166.96.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти

Обалдеть. жалко чо Россия об этом не знает , один Слав - только, может это бзик

30.03.2012 11:01:08оубс194.44.50.--
  • 9+
  • 0-
  • Відповісти

тупа тварина

30.03.2012 00:17:04pempo68.146.22.--
  • 12+
  • 0-
  • Відповісти

Ну й після понад 70 років змін ніяких нема. Уберменши не дозволяли ходити остарбайтерам по тротуарах, а зараз українцям, у власному домі УКРАЇНОФОБИ не дозволяють вивчати рідну мову і історію рідного краю.

Голосів: 79692
Голосування Підтримуєте введення біометричного контролю на кордоні з РФ?
  • Підтримую. Тепер потрібно заборонити українцям їздити в Росію
  • Ні, нічого не дасть крім черг на кордоні
  • Потрібно вводити візовий режим
  • Краще заборонити росіянам в'їзд в Україну
  • Це нічого не дасть. Злочинці з РФ все рівно знаходитимуть способи потрапити в Україну
  • Досить повністю припинити транспортне сполучення з РФ
  • Сумнівне рішення. Такий контроль ще більше провокуватиме Росію. Можливе загострення на Сході
Переглянути