Українці, які змушені регулярно їздити з окупованого Криму на материк, скаржаться громадським організаціям на те, що українські прикордонники порушують їхні права.
Знищують паспорти Російської Федерації, вимагають письмову довідку про причини в'їзду в Україну і хабар у сумі 500 гривень. Про це на прес-конференції заявили представники проекту "Без кордонів", а також експерти Української Гельсінської спілки з прав людини.
Вони перерахували основні п'ять порушень, які допускають українські прикордонники на кордоні з півостровом: проведення ретельних обшуків, вимагання грошей, зняття з потягу та відправлення до АР Крим, вимагання документів, які мають підтвердити мету поїздки та інших документів, які не вимагає закон, пошук та знищення паспортів РФ, які були видані у Криму.
Максим Буткевич, співкоординатор проекту "Без кордонів", який допомагає вимушеним переселенцям з Криму, повідомив про наявність телеграми Державної прикордонної служби, підписаної головою і датованою 11 березням цього року, з наказом не пропускати з АР Крим на територію України чоловіків від 18 до 50 років, якщо вони не є водіями авто, або їдуть не за поважними причинами, такими як відвідини хворого або похорони.
"Нам скаржаться громадяни РФ, які намагаються перетнути міжнародний кордон з Україною у пошуках притулку і яких повертають так само, як повертають кримчан. Нас хвилює, що в постмайданній країні в одного громадянина рвуть посвідчення особи країни окупанта, а інший може провести все, що завгодно, попередньо заплативши", - заявив Максим Буткевич.
З його слів, станом на початок жовтня прикордонники не пустили на материк із Криму 3700 осіб.
Сергій Заєць, адвокат, експерт Української Гельсінської спілки з прав людини зауважив, що безконтрольність дій українських прикордонників боляче сприймається громадянами України, які й без того опинилися у складній ситуації, а також наносять шкоду іміджу України. А керівництво Держприкодонслужби навіть не намагається навести лад у цій ситуації. Він наголосив, що мають бути оприлюднені документи, які стосуються переміщення українців з окупованої території, а ті, які порушують законодавство України, повинні бути скасовані.
"Житель Криму, який вважає себе українцем, не може навіть подати до суду на Держприкодонслужбу, бо написавши позовну заяву не отримає виклик до суду. Адже Укрпошта у Криму не працює", - сказав він.
Коментарі