Ексклюзиви
понеділок, 14 грудня 2015 11:16

"Українці мають шанувати своїх національних героїв" - історик
6

Фото: Тарас Чухліб

На початку грудня в місті Умані на Черкащині офіційно відкрили пам'ятний меморіал на честь ватажків Коліївщини Івана Гонти та Максима Залізняка.

- Як вчений протягом ось уже більше двадцяти років вивчаю різні питання козацького та гайдамацького рухів на Правобережній Україні у XVIII столітті, - розповідає Gazeta.ua історик Тарас Чухліб. - Весною 1768 року Максим Залізняк та його сподвижники розпочали одне з найбільших тогочасних повстань нижчих та середніх станів у Східній Європі, що отримало назву Коліївщини. Це повстання мало з одного боку національно-визвольне, а з іншого – соціальне та релігійне спрямування. Його ватажки закликали українське населення до визволення з-під іноземної влади Корони Польської, звільнення від економічного гніту місцевих панів, орендарів та лихварів, а також відновлення повноцінного існування Православної Церкви на Київщині і Черкащині. Саме тому оцінюю факт встановлення цього пам'ятника надзвичайно позитивно! Кожен народ світу має право на вшанування своїх національних героїв та мучеників. Власне, Максим Залізняк та Іван Гонта вже за свого життя стали героями, очоливши велике повстання за свободу свого народу. Їх можна назвати також і мучениками, тобто – жертвами, які постраждали від тогочасного панівного режиму. Адже Івана Гонту привселюдно четвертували після жахливих тортур, а Максим Залізняк був катований та помер у сибірському засланні.

Але чи не розсварить встановлення цього меморіалу сьогодні нас, наприклад, з Польщею та Ізраїлем?

- Думаю, що ні в якому разі не посварить. Навпаки буде сприяти зміцненню дружніх зв'язків між українським та польським і єврейськими народами. Адже знання та розуміння спільних сторінок історії, якими б конфліктними вони не були свого часу, призводить до одного висновку – сучасні представники наших націй не повинні більше робити того, що буде роз'єднувати нас сьогодні і в майбутньому. Сьогодні у Варшаві стоїть не один пам'ятний знак на честь вшанування поляків під час т. зв. Волинської трагедії 1943 року, а на території Польщі й до цього часу проживають нащадки постраждалих у тих жахливих подіях українців. А у другій столиці Ізраїлю, місті Бєер Шева, одну з центральних вулиць названо на честь Самуїла Шварцбарда, вбивці очільника українського національно-визвольного руху початку ХХ століття Симона Петлюри. Держава Польща та Ізраїль вшановують своїх національних героїв, а Українська держава – своїх.

Чи не буде це ображати гідність євреїв та поляків, які проживають в Україні?

У даному контексті можна сказати, що сприйняття подій Коліївщини та зайняття повсталим козацьким військом Умані 9 – 10 червня 1768 року усвідомлюється сьогодні у контексті кількох історичних пам'ятей – української, польської та єврейської. Українці вшановують своїх героїв, бо Максим Залізняк та Іван Гонта звільнили це місто й відновили у ньому традиційний суспільно-політичний устрій у вигляді Гетьманщини. Вони боролися і загинули за свободу свого народу! Думаю, що сучасні громадяни України польського та єврейського походження також будуть шанобливо ставитися до встановлення пам'ятника українським борцям за свободу. Адже ми шануємо й оберігаємо єврейські й польські пам'ятні місця в Умані – могилу святого цадика Нахмана та споруджений родиною Потоцьких парк "Софіївка".

Зараз ви читаєте новину «"Українці мають шанувати своїх національних героїв" - історик». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

2

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 35413
Голосування Які умови миру і зупинення війни для вас прийнятні
  • Відмова від Донбасу, але вивід військ РФ з усіх інших територій
  • Замороження питання Криму на 10-15 років
  • Відмова від Криму і Донбасу за умови надання гарантій безпеки від Заходу щодо всіх інших територій
  • Зупинка війни по нинішній лінії фронту
  • Лише повне відведення військ РФ до кордонів 1991-го
  • Ваш варіант
Переглянути