середа, 19 листопада 2014 13:14

Вчені запропонували нову теорію походження релігії

Автор: Карлос Ботеро
     Атлас релігій: червоні крапки позначають регіони, де вшановували милосердних богів, сині крапки позначають, де люди молилися строгим богам.
Атлас релігій: червоні крапки позначають регіони, де вшановували милосердних богів, сині крапки позначають, де люди молилися строгим богам.

Якого бога вшановували в релігійному культі, залежало від кліматичних умов, у яких люди здійснювали свою життєдіяльність. Принаймні так стверджують науковці. Народи, які жили в умовах суворого клімату, вірили в морально строгих богів.

Учені на чолі з Карлосом Ботеро з Університету штату Північна Кароліна (США) запропонували нову теорію виникнення та розвитку релігії, яку опублікували в журналі "PNAS". Вони звертають увагу на те, що існують природні впливи на божественну натуру певної релігії.

Ідея для дослідження прийшла вченим на думку після аналізу закономірностей поширення тварин на Землі. Є багато описів, які засвідчують: соціальна поведінка звірів проявляється часто в суворому кліматичному середовищі. До того вже здійснювалися психологічні розвідки, згідно з якими спільна віра може сприяти співпраці та зародженню солідарності між людьми.

"Є експериментальні й емпіричні дані, які засвідчують: поклоніння жорстоким богам розвиває кооперативну поведінку серед людей", – кажуть учені. Для прикладу, коли люди мусили займатися чимось, пов'язаним зі смертю та хворобами. Колись це були сфери, на які поширювалася релігія. Також більшого значення надають вірі за тих умов, коли змушені переживати наслідки стихійних лих.

Таким чином, науковці досліджували екологічні показники разом з історією мови та культури суспільства, їх кореляцію щодо віри у милосердних чи строгих божеств. Дотепер учені багато дискутували стосовно того, чи природні умови або культура визначають те, в що люди вірять.

Науковці намагалися максимально проігнорувати попередні припущення. "Ми хочемо розглянути всі можливі чинники за раз", – пояснив Ботеро.

Об'єктами дослідження стали 583 суспільства зі всіх регіонів світу, вчені зважали на екологічні, соціальні й історичні фактори. Для більшої точності вчені взяли до уваги температуру, опади, біорізноманіття та рослинний світ певного регіону.

Результат – доволі однозначний: "Коли життя – складне й непевне, тоді люди вірять у могутніх жорстоких богів", – пише співавтор дослідження Рассел Грей з Університету Окленда (Нова Зеландія). Невипадково, що іудаїзм та мусульманство обоє виникли на Близькому Сході – тут пустелі та засухи ускладнюють життя. В районі тропіків й тропічних лісів таких строгих релігій практично немає. Тут люди живуть за правилами надлишку.

Грей пояснює переваги, які мають релігійні культи з жорстокими богами: віра в строгу вищу істоту породжує чітке уявлення про мораль, сприяє співпраці. "Соціальна взаємодія допомагає людям вижити в суворих та несподіваних умовах".

"Загалом видно, що релігія – це не лише культурний спадок, але й вона не є суто екологічно детермінована", – пишуть учені. Її формує поєднання історичних, соціальних та екологічних чинників. Знання про ці взаємовпливи й чинники допомагає, на погляд науковців, зрозуміти силу, яка визначає поведінку нашого виду.

Зараз ви читаєте новину «Вчені запропонували нову теорію походження релігії». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 35413
Голосування Які умови миру і зупинення війни для вас прийнятні
  • Відмова від Донбасу, але вивід військ РФ з усіх інших територій
  • Замороження питання Криму на 10-15 років
  • Відмова від Криму і Донбасу за умови надання гарантій безпеки від Заходу щодо всіх інших територій
  • Зупинка війни по нинішній лінії фронту
  • Лише повне відведення військ РФ до кордонів 1991-го
  • Ваш варіант
Переглянути