четвер, 29 вересня 2011 10:21

Рушник аж кричить: "Людоньки, поможіть, бо я хвора"

Музей вишитого рушника професор Світлана Китова в Черкаському національному університеті ім. Богдана Хмельницького створила 20 років тому. В експозиції понад півтисячі рушників кінця XIX — початку XX ст. Іще скільки ж у запасниках.

Найбільше — із Черкащини. Чимало із Чернігівщини, Кіровоградщини, Полтавщини. Є також із Дніпропетровщини та Житомирщини. Рушники Світлана Китова збирає по людях і купує на базарах.
— Мене нерідко запитують, чим різняться рушники регіонів України. А в нас, українців, одні земля й вода, сонце і повітря. І все те, що нас оточує, є в рушниковому орнаменті. Тож у тематиці та образах немає відмінності, різниця тільки в техніці вишивки.
Давні українські техніки — виколювання й вирізування.
— Перше — це коли в полотні проколюють отвір, а вже після його обшивають, створюючи малюнок. Друге — коли спочатку вишивають, а вже потім беруться за вирізання орнаменту.


Наші жінки навчилися вишивати навіть звук. Його символом є пташки

Виробам, яким 100 і більше років, притаманні червоно-чорні барви.
— У ручній вишивці не завжди так, як у пісні: "Червоний — то любов, а чорний — то журба". То поетичне бачення. Бо чорний в українців не завжди асоціюється з журбою. Англійський культуролог Віктор Тернер пише, що білий — це молоко матері, червоний — це кров і сонячне світло, чорний — це благодать рідної землі та її родючість. Отака символіка в дечому притаманна й нам. Чорний в Україні нерідко пов'язують із чорноземом.
На початку минулого століття хімія тільки починала розвиватися, тож із часом від прання чорні нитки втрачали яскравість і ставали сірими. Сірий відтінок прижився, і ним теж почали вишивати.
— Але він не замінив чорний у вишивці. Різнобарв'я ж кольору масово зацвіло на українському рушнику після війни, — розказує Світлана Андріївна.
Перебирає рушники, показує вишиті на них символи.
— Коза є символом плодючості. Бо "де коза рогами, там жито стогами". Наші жінки навчилися вишивати навіть звук. Його символом є пташки. Майстриням хотілося вирватися за межі зображення. Тож ці пташки не просто сидять на гілках, вони там співають, і цей спів символізує вишита переривчаста лінія.

На полотні трапляються символи павука. Майстрині вірили, що він снує їм та їхнім родинам у новому році щасливе життя. Через вишивку жінки передавали свої мрії та бажання. Наприкінці XIX ст. стало модним вишивати на рушниках ще й картини.
— На цьому — мрія сільської жінки в картинках. Хотілося вийти заміж — ось вінчальні корони зверху. Бажала мати хату, корову, посадити садок. А ось угорі дерево, вишите червоними нитками. Це символізує теперішню родину, а вишиті чорним кольором ялинки внизу — це пам'ять про родичів, які пішли з життя, — розшифровує інший рушник Світлана Китова.
Бере до рук іще один.
— Він 1909 року, традиційно в червоно-чорних кольорах. Техніка — розсипаний хрестик. Символи на рушнику розповідають, що жінка, яка його вишивала, — хворіла. Її ім'я Зіна вигаптуване чорними нитками. На полотні ще й сім фігурок людей. Перша з них зображена з хрестом, друга — жовтим кольором, що символізує хворобу. Рушник аж кричить: "Людоньки, поможіть, бо я хвора".
Світлана Андріївна підходить до тематичного куточка. Показує червоні кролевецькі рушники.
— Це ткані, які використовували під час сватання Ними молода підперізувалася, коли кликала на весілля. Вони ставали для неї оберегом, закривали лоно, захищали майбутнє родини від недобрих очей.


Зараз ви читаєте новину «Рушник аж кричить: "Людоньки, поможіть, бо я хвора"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

8

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути