четвер, 13 жовтня 2016 05:15

Дружина провідника замовила чотири коронки і десять протезів

Автор: ФОТО НАДАНЕ ІГОРЕМ ГОМЗЯКОМ
  Повстанський санітар Кувай рве зуба зв’язковому Славкові Корманицькому, околиці Перемишля, весна 1947 року
Повстанський санітар Кувай рве зуба зв’язковому Славкові Корманицькому, околиці Перемишля, весна 1947 року

Дантист із Луцька Сергій Кравчук ставив золоті зуби керівникам Організації українських націоналістів на Волині. Коли 1941 року почалася радянсько-німецька війна, йому було 17. Аби не потрапити на примусові роботи до Німеччини, вступив до школи зубних техніків. Через півроку навчання влаштувався на практику до міської поліклініки. Залишився там працювати, придбав бормашину.

1944-го його мобілізували до Червоної армії. Служив у зубопротезній майстерні стрілецького полку в Брянській області. Після демобілізації 1946 року влаштувався до гарнізонного госпіталю №1960 у рідному місті.

В УПА Кравчук мав псевдо Аматор. Тричі виїжджав до села Невірків Корецького району Рівненської області. Возив пакунки з підпільною кореспонденцією. Діалог-пароль зі зв'язковою Мирославою Ярмолюк звучав так:

— Чи можна у вас купити червоних буряків?

— Ні, свині поїли.

— Кінь.

— Корова.

Восени 1948-го придбав для підпільників радіоприймач "Родина-47" і три гумові автомобільні камери. На таких було зручно переправлятися через річку Стир. Тоді ж зліг із тифом. Хворів так довго, що звільнили з роботи. Влаштувався вантажником бази сільгоспспілки.

Серпневої ночі 1949 року в двері дому Аматора постукав провідник ОУН Луцького району Дмитро Ремарчук. Після огляду дантист зрозумів, що треба видалити два зуби з нижньої щелепи. Далі — справа техніки. Перший "виліз" швидко. Із другим не пощастило: коли тягнув зуб щипцями, він хруснув і розламався ­навпіл.

Ремарчук махнув рукою на той "огризок". Проте біль не минув, тож через п'ять днів довелося знову йти до спеціаліста. Він видалив надломленого зуба. Затим "клієнт" вийняв із кишені дві золоті п'ятирублівки й звелів:

— Змайструй із них ще два!

Того ж дня Кравчук поставив підпільникові дві коронки.

Наступна зустріч відбулася через два тижні. Ремарчук прийшов із дружиною провідника ОУН на Волині Івана Литвинчука — Катериною. У неї згнили всі зуби, окрім передніх. Спочатку Сергій поставив чоловіку міст, який змайстрував із золотих монет. Далі взявся за його супутницю — видалив два зуби з верхньої ­щелепи.

Катерина замовила ще чотири коронки та 10 протезів. Дала "завдаток" — три золоті монети номіналом 5 рублів на коронки. На зуби обрала матеріал із хромованої сталі. Дантист зробив гіпсову мірку й призначив наступний "сеанс" через два тижні. За цей час виготовив удома протези. За сприяння приятеля-стоматолога Миколи Новосада "відточив" їх у центральній поліклініці.

Співробітники МДБ арештували Сергія Кравчука 5 вересня 1950-го. Засудили до 25 років виправно-трудових таборів і п'яти років позбавлення прав із конфіскацією майна. Ув'язнення відбував у Норильську.

Зараз ви читаєте новину «Дружина провідника замовила чотири коронки і десять протезів». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути