— Якщо лягаєш о четвертій ночі і маєш прокинутися о дев'ятій ранку — встаєш вареним. Мішки під очима, ледь до ванної можеш дійти, примушуючи себе робити перші кроки. Коли у тебе нормальний режим сну, то зриваєшся з ліжка, бо не можеш лежати і відчуваєш себе енергійно, — каже 27-річна Альона Дрючило із Черкас.
Прокидалася о четвертій ранку два місяці.
— Одного дня організм просто попросився лягти о шостій вечора. Доти не спала добу — слідкувала за подіями Майдану. Потім два місяці прокидалася з півнями. Вранці встигала прийняти душ, приготувати сніданок, попрацювати, з'їздити в басейн та повчити англійську, далі ж звичайний робочий день. Часу не бракувало. Погано лише, що о шостій вечора хочеться в ліжко, а друзі кличуть гуляти. Потім почалися вечірні курси. Почала знову лягати о другій. Почуваюся непродуктивною. Беру комп'ютер на роботу, а коли приходжу ввечері додому, навіть не дістаю з рюкзака. Повечеряла, погортала журнал і спати. Дістанеш ноутбук – знову залипаєш.
У людей, які не сплять уночі, — послаблений імунітет, знижена активність і пригнічений стан, каже 49-річна Лариса Жаврід, невролог поліклінічного відділення 1-ї міської лікарні Черкас.
— Порушена робота всіх органів: печінки, видільної системи, нирок. В них накопичуються шлаки, кров циркулює повільніше. Уві сні людина розслабляється, але органи готуються до наступного дня, — розповідає. — Вночі виробляється гормон мелатонін, що захищає організм від стресів, передчасного старіння та хвороб, регулює біоритми й обмін речовин. Від недосипання він збивається, починають товстіти. Тому моделі лягають спати до одинадцятої вечора. З п'ятої до сьомої ранку в людини "вмикається" кишечник. Має сходити в туалет, випорожнитися, о дев'ятій — поснідати, об 11.00 починає працювати підшлункова. Треба вставати з півнями і лягати з курками. Тому люди в селі живуть довго, хоч багато працюють. Якщо ви лягли о третій ночі і прокинулися опівдні, то туалет і сніданок пропустили, підшлункову не запустили, серцю енергії немає. Це шлях до депресії та істерії. Людина втомлюється, незадоволена життям та розконцентрована. Є люди, які працюють у нічні зміни. Але після безсонної ночі мають бути дві чи три доби відпочинку.
— З'ясуйте свою норму сну. Дорослому треба 8 годин, — каже сімейний лікар Андрій Новік, 44 роки. — Але ми всі різні. Комусь і 5 годин вистачає, а комусь і дев'яти мало. Ляжте якнайраніше та прокиньтеся без будильника. Запишіть, скільки спали. Повторіть це кілька разів, коли ви здорові та не маєте стресів. Лягайте і прокидайтеся в той самий час.
Створіть ритуал підготовки до сну. Почистіть зуби, прийміть душ, почитайте дітям казку, нагодуйте кота. Це допоможе розслабитися. Не наїдайтеся і багато не пийте, щоб уночі не вставати. Зовсім не пийте алкоголю. Сили відновлюються під час швидкої фази сну. Якщо вихилити чарочку, то її не буде. Не пийте чаю та кави хоча б за 4 години до сну. За годину вимкніть телевізор і комп'ютер. Штучне світло на екрані бадьорить. Не чекайте, коли вам захочеться спати. Якщо пора, то вимкніть світло, сядьте і відкиньте голову. Зазвичай за 5 хвилин сон з'являється.
Щоб легше вставати, поставте на будильник веселу приємну мелодію. Готуйте на сніданок улюблені страви. Краще заготовити продукти з вечора. Коли встали, зробіть зарядку. Спати не захочеться. У вихідні не спіть довше, бо це збиває біоритми.
366 хвилин на день у середньому сплять японці. Це 6 год. — найменше у світі. Тому вони частіше за все прокидаються без настрою. Таку інформацію отримали від користувачів додатку для смартфонів "Сліп Сайкл". Після Японії в цьому рейтингу є Південна Корея, Сингапур і Велика Британія. Найдовше сплять новозеландці — 7 год. 27 хв. Тоді — голландці 7 год. 24 хв. і фіни — 7 год. 23 хв.
Глюкоза є головним джерелом енергії
Викладач Стенфордського університету психолог Келлі Макгонігал у книжці "Сила волі. Як розвинути і закріпити" пише, що недосипання висмоктує енергію та силу волі:
"Воно порушує обсяги споживання глюкози — головного джерела енергії. Коли ви втомилися, клітинам важко забирати її з кровотоку. Вони голодні, а ви — втомлені. Тілу і мозку відчайдушно потрібна енергія. Тому вас тягне на солодке або кофеїн. Але навіть якщо заправитися цукром або кавою, ні тіло, ні мозок не отримають необхідної енергії. А самоконтроль забирає її найбільше".
Щоб рано лягати спати, вчений радить утриматися від справ, що не відпускають. Тому рекомендує не починати роботи після 23.00.
Коментарі