— Півроку тому на шиї вискочив карбункул. Як звичайний чиряк, тільки з кількома стержнями. Не знала, що це таке, — розповідає 48-річна Надія Кузьменко зі Сміли на Черкащині.
Почала прикладати мазь Вишневського, чергувала з іхтіоловою. Потім алое та інші мазі. Але чиряк не проривало.
— Тоді на заробітках у Києві працювала нянею. Відпросилася в господарів і поїхала у найближчу поліклініку. Направили до хірурга. Зробив знеболювальний укол, розрізав і вичистив. Але, мабуть, не до кінця. Наступного дня гній почав знову набиратися. Розмір чиряка сягнув майже 5 сантиметрів. Хірург знову вичистив і поклав у лікарню. Тиждень кололи антибіотики.
Черкащанка 36-річна Ірина Левченко мала стержень на правій сідниці:
— Думаю, це через те, що на Пасху на пікніку сиділа на холодній землі. Ніби й підстеляла покривало. Бабуся, що на базарі торгує травами, порадила прикласти сік чистотілу або цибулі. Наголосила робити це двічі в день. Перед першим разом голкою від шприца проколоти стержень і видавити гній. Мовляв, перевірено на собі. Я, дурна, повелася. А воно стало ще більше. Було три стержні, а виросло ще два. Подруга подзвонила за мене до знайомого хірурга. Вилаяв, але прооперував. Каже: розумна ж людина, а повелися на бабину казочку.
Карбункул найчастіше виростає на обличчі, шиї, попереку, спині та сідницях. Гостре запалення шкіри розпочинається з волосяних мішечків і сальних залоз. Іде в глиб шкіри.
— Виникає, якщо немає гігієни. Особливо, якщо є діабет або проблеми з кишківником, нирками та печінкою. Недавно оперував пенсіонера. Чиряк мав шість стержнів, розміром із блюдце. Хворіє на діабет. Живе сам, дружина і дочка померли. З горя запустив себе. Рідко мився. Інфекція потрапила у волосяну цибулину під лівою лопаткою. Запалення нагноїлося і зробилося як черв'як. Пішло розростатися. Він щось сам робив, а тоді попросив сусідку. Прикладала цибулю, мазі. За 10 днів зважився приїхати в лікарню. Прорвати сам карбункул не може, бо груба шкіра. Якби ще трохи побув дома, було б зараження крові. Могло піти до серця, — розповідає завідувач хірургії №2 Черкаської міської лікарні швидкої допомоги №3 65-річний Микола Карась.
Карбункул заповнений густим зелено-сірим гноєм на кілька сантиметрів. У людини підвищується температура, болить голова, нудить. Зникає апетит, погано спить. Інколи непритомніють. Кращає після видалення гною.
— Завжди даємо антибіотики. Профілактика одна — гігієна. Мочалку і мило не давайте нікому і чужих не беріть. Не розчісуйте укусів комах, ран. Частіше мийте руки й обрізайте нігті. Голіться одноразовими станками. Одяг носіть із натуральних тканин. Синтетика не дихає, натирає шкіру. В ранки можна занести бактерії, що спровокують карбункул. Найбільший, я бачив, мав аж 10 стержнів. У нас лежить такий чоловік. За півтора тижні чиряк виріс на всю спину. Робили три розрізи. Карбункули більше мають чоловіки. Жінки акуратніші.
Коментарі
1