пʼятниця, 11 березня 2016 13:26

Україна почала закуповувати зерно в Білорусі

Україна почала закуповувати зерно в Білорусі

У березні українські покупці придбали 15 тис.т жита на Білоруській універсальній товарній біржі, заплативши близько $1,5 млн, повідомив представник біржі Роман Янів. Це перша зернова угода за участю українських бізнесменів.

Про це пише UBR.

"Раніше зерно українці у нас не купували. За іншими товарними позиціями торгівля йшла досить активно, але покупцями виступали, в основному, білоруські фірми, закуповуючи український лом і соєвий шрот", - розповів Янів.

Аналітик агентства "Украгроконсалт" Єлизавета Малишко пояснила, що інтерес вітчизняних підприємств до білоруського жита не випадковий. По-перше, явно привабливою виявилася ціна. Остання партія обійшлася покупцям по $100/т, а у нас, за станом на 10 березня, жито продають по $144/т.

"Навіть з урахуванням доставки, білоруське жито обійдеться дешевше нашого", - зазначила Малишко.

По-друге, запаси українського жита зменшуються і основні споживачі - мірошники і пекарі - вже відчувають дефіцит цієї продукції. Причина в різкому скороченні врожаю, пояснила Єлизавета Малишко.

Минулого року Україна скоротила площі під культурою до 150 тис. га, в результаті зібрали всього 350 тис. т, тоді як, наприклад, в позаминулому сезоні - 460 тис. т. Внутрішнє ж споживання жита становить 400 тис т, хоча цього року з урахуванням дефіциту і дорожнечі, воно може знизиться до 290 тис. т.

"Фуражне споживання у нас взагалі скоротилося до 10-20 тис. т, хоча ще 2010-го воно досягало 100 тис. т", - констатують в "УкрАгроКонсалті".

Дефіцит вже спровокувало подорожчання. Станом на середину лютого тонна жита в Україні коштувала майже $118, що на $30 дешевше, ніж зараз.

Єлизавета Малишко не відкидає, що українські компанії будуть змушені імпортувати жито і наступного року. Адже площі під цією озимою культурою скоротилися ще більше - до 145 тис. га. Це означає, що зменшиться урожай.

Вітчизняні аграрії пояснюють відсутність інтересу до культури просто - вона не входить до списку експортних (раніше її продавали в Росію, але тепер поставки зійшли нанівець), а продукція, зав'язана виключно на внутрішньому ринку, є менш прибутковою. З цієї ж причини у нас щороку зменшуються і запаси гречки: аграрії замінюють її більш прибутковими пшеницею і кукурудзою.

Але є й інша причина. Оптимальною зоною для вирощування жита у нас традиційно є Полісся. Але через глобальні зміни клімату поступово ця зона звужується, "йдучи" на білоруську територію. Тому, швидше за все, українці в найближчі роки їстимуть хліб з білоруського житнього борошна.

Зараз ви читаєте новину «Україна почала закуповувати зерно в Білорусі». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8642
Голосування На яку допомогу від Європи та світу Україні варто розраховувати після війни?
  • Польща обіцяє "план Маршалла" - велику програму фінансової підтримки
  • Списання всіх боргів за зовнішніми кредитами
  • Всі кошти від конфіскації майна та ресурсів РФ у світі
  • Допомоги не буде. Обмежаться підтримкою біженців
  • Мені байдуже
Переглянути