700 стрічок не покажуть на 36-му Московському міжнародному кінофестивалі. Через санкції проти Росії правовласники фільмів відмовилися їхати до Москви. 20 червня основний конкурс фестивалю відкрили картиною "Брати. Остання сповідь" 35-річної киянки Вікторії Трофименко.
— Коли у квітні нас запросили в Москву, перша реакція була — відмовитися, — розповідає режисерка. — Потім подумали: вдягнути майки "Миру мир" і їхати відстоювати свою думку. Ми вдячні світу, що він бойкотує фестиваль у Москві, таким чином підтримуючи Україну. Але будувати діалог відстоюючи себе мусимо ми самі, ніхто за нас цього не зробить – це активна позиція. Багато росіян виходять на акції проти агресивної політики Кремля. Треба показати їм, що ми вдячні. Моїм продюсерам треба пам'ятник поставити, що повірили дебютанту. І не наполягали щоб ми запрошувати російських зірок у картину для підстраховки. Навпаки, після фільму молодих акторів з Івано-Франківська почали активно знімати. Це важливо було в Росії показати, що маємо свою мову, культуру, акторів. В нас уся команда — громадяни України. Стрічка на гуцульському діалекті.
Фільм "Брати" зняли за романом шведського письменника Торґні Ліндґрена "Джмелиний мед". Герої — двоє братів, які все життя змагаються між собою. Вікторія Трофименко перенесла дію в карпатське село.
— Після сеансу багато хто плакав. Вразило, як організатори фестивалю намагаються склеїти крихкий мир між нашими народами. Знаходили в моєму фільми паралелі. В аннотації до фільму дуже влучно написали, що брати все життя ділили іграшки, одну жінку. Але ніхто не думає, що і смерть в них може бути одна на двох.
Оператору стрічки Ярославові Пілунському на рік заборонили в'їзд до Росії. Навесні у Криму він потрапив до російського полону. Знімав для проекту "Вавилон 13" і допомагав перевозити продукти і гроші українським солдатам.
— Ми не ходили на червону доріжку та не були на вечірках. Відбули перший показ і повернулися до Києва. Москва мене приємно здивувала. "Вы нам очень важны", "Спасибо, что вы не отказались", "Надеемся, наше правительство образумится", — казала нам більшість. Емоційно їм відповідала — не пускайте дітей і чоловіків в армію. Путінської агітації не було б, якби не чекали її підтримки від російського народу. Нагадувало акцію "Подзвони родичам у Росію". Одна жінка на прес-конференції встала і спитала "За что вы ненавидите нас, русских?" Я відповіла: "Коли у вас був Норд-ост и Беслан у нас був траур". Вона: "И это все?" Тоді я не витримала і кажу, що за 23 роки незалежності Україна не забирала їх російської території і з сокирою війни не приходила до Россії, а коли закінчила, то зала зірвалась оплесками, під які у цієї жінки забрали мікрофон.. Організатори потім довго вибачалися, що не змогли мене вберегти від спілкування з ватниками.
Президент Московського кінофестивалю Микита Михалков підтримує позицію Путіна щодо захоплення Криму. Фестиваль завершиться 28 червня. Востаннє українську стрічку визнавали там найкращою 43 роки тому. Фільм Юрія Іллєнка "Білий птах з чорною ознакою" 1970-го розповідав про трьох братів-гуцулів. Один воює в Червоній армії, другий іде в УПА, третій залишається осторонь. "Брати. Остання сповідь" у Москві показали мовою оригіналу з англійськими та російськими субтитрами. В українському прокаті картина з'явиться восени.
20 років тюрми загрожує українському режисеру 36-річному Олегові Сенцову. Росіяни звинувачують його у тероризмі. Сенцова арештували вночі 11 травня в рідному місті Сімферополь. Зараз перебуває у московському СІЗО "Лефортово". Затримання Сенцова стало однією з причин бойкоту Московського кінофестивалю світовими кінематографістами.
Депардьє не приїхав
Громадянин Росії, французький актор 65-річний Жерар Депардьє не приїхав на Московський кінофестиваль. Російське громадянство актор прийняв 3 січня 2013-го. У Франції його звинувачували в ухилянні від сплати податків.
— Багато з тих, хто обіцяв приїхати, чесно сказали: "Ну не можу я зараз, знімаюся у голлівудській картині". Хтось акуратно виявився хворим. А хтось, може, й справді не зміг, — коментує відмову світових зірок відвідати Московський кінофестиваль його президент Микита Михалков, 68 років.
Серед найочікуваніших гостей також відмовився британський актор Ґарі Олдмен. Польський режисер Кшиштоф Зануссі і французький Клод Лелуш до Москви приїхали. На прес-конференцію відкриття фестивалю не прийшов жоден іноземний журналіст. "Ну то й що," — відповів Михалков.
Коментарі