Правнук українського композитора Миколи Лисенка 36-річний Микола Лисенко мешкає в 6-кімнатній квартирі у столичному Пасажі на Хрещатику. Підходить до старого рояля, що його дід по матері привіз із Берліна в 1950-х. Каже, що інструменту сто років.
— Більшість нащадків Миколи Лисенка — музиканти. Лише донька його двоюрідного брата Наталія була зіркою німого кіно, жила в Парижі, — розповідає Микола Віталійович.
Микола Лисенко два роки керує державним естрадно-симфонічним оркестром.
— Мав стати військовим перекладачем. Закінчував спеціалізовану школу N57 із поглибленим вивченням англійської мови. Та за три місяці до випускного заявив, що вступатиму в Київську консерваторію. Мій батько був професором на кафедрі диригування. Схопився за серце: "Ти що, хочеш мене вбити?" У консерваторії конкурс був великий, місць мало. У музичній школі я не вчився, тому спочатку поступив до Інституту культури. А після першого курсу пішов у консерваторію.
Пам"ятаєте перший виступ?
— З батьком поїхав на концерт у Литву. Він мав диригувати оркестром радіо й телебачення у місті Шауляй. За кілька годин до виступу каже мені: "Іди-но подивися афішу". Дивлюся, а там — "Диригує Микола Лисенко". Батько засміявся: "Це я сказав, щоб так написали. Бери, вчи партитуру". Я почувався зухвалим і впевненим, хоча насправді дуже хвилювався, — розповідає.
Ти що, хочеш мене вбити?
Після закінчення консерваторії Микола Лисенко ніде не працював.
— Це був такий час в Україні, коли безробітними були всі, — опускає очі. — А тут ще й 4 січня 1999 року батько зник безвісти. Міліція каже, що він о 8-й ранку кинувся з мосту. Але я думаю, що його викрали. Бо батько пішов із дому з двома старими скрипками. Я бачив, як о пів на першу він виходив із Пасажу.
Мати Лисенка, Ольга Всеволодівна, попросила тодішнього міністра культури Дмитра Остапенка влаштувати сина на роботу.
— Мене взяли диригентом у державний симфонічний оркестр, — каже він. — А через вісім років я став його художнім керівником.
Часто їздите за кордон?
— Востаннє був 8 років тому у Швейцарії, — довго згадує. — Щоб їздити за кордон, треба мати відоме ім"я. Та й за кордоном українським музикантам платять лише добові, від 25 євро. Диригентові, якщо пощастить, можуть заплатити 250 євро.
Відоме прізвище допомагає?
— Ми створили благодійний фонд імені Лисенка. Думав, люди побачать ім"я, і підуть гроші, проекти. Але не вийшло. Я вже звик, що Лисенками цікавляться від ювілею до ювілею. На минулі парламентські вибори одна політична сила запросила агітувати за них. Я розробив проект — во! — цілує кінчики пальців. — На афішах написали: диригує правнук Лисенка. Уклали угоду. Проходить місяць, і ніхто не дзвонить. Потім чоловік, який наймав мене на роботу, сказав, що його звільнили.
Політики приходять на ваші концерти?
— Востаннє у Колонну залу імені Лисенка в філармонії прийшов Леонід Кучма із зятем Віктором Пінчуком та міністром культури Віктором Коржем. Це було 165-річчя від дня народження прадіда. Його Кучма й організував. З його апарату подзвонили й запросили подиригувати. Я думав, Кучма піде у віп-кімнати. Але він висидів тригодинний концерт до кінця.
Після виступу я хотів утекти, але Кучма послав за мною людину. Зі мною пішов скрипаль Кирило Стеценко. Він Леонідові Даниловичу сказав: "Шкода, що ваші піарщики не знімали вашу реакцію на концерт". Кучма сидів і уважно слухав музику. А я лише подякував і попросив надалі підтримувати нас.
1971, 8 квітня — Микола Лисенко народився в Києві
1989–1997 — навчається у столичній консерваторії
1999 — починає працювати диригентом державного естрадно-симфонічного оркестру, зникає батько — народний артист України Віталій Лисенко
2002 — одружується з киянкою Любою
із 2005 — художній керівник державного естрадно-симфонічного оркестру
2003 — народилася донька Марія
2006 — народилася донька Настя
Коментарі