"Геть російське з наших телеканалів", — такий плакат принесли активісти 31 липня до стін Національної ради з питань телебачення та радіомовлення. Вимагали не транслювати російських серіалів на українських каналах. Перед входом до будівлі виклали з вати телевізор. Він символізує зомбоящик з російською пропагандою.
— У мистецтві не може бути цензури, а в пропаганді вона необхідна, — говорить за пару днів міністр культури Євген Нищук.
— У цих серіалах ідеалізують озброєного росіянина, який з автоматом і кастетом вирішує долю інших людей, — каже 73-річний Вадим Скуратівський, мистецтвознавець та кінокритик. — Під портретом Путіна сидять "господа полицейские" й розважливо розмовляють, як вони впіймають бандита. Це псує смак глядача. Окрім того, є дуже сумнівні серіали. Наприклад, "Гибель империи" Володимира Хотиненка (російський режисер, підписав лист-звернення на підтримку політики Путіна після анексії Криму. — "ГПУ"). Це вмілий режисер. Він переповідає російську історію часів Першої світової війни як інтригу німецької розвідки, що спричинила загибель Російської імперії. Кілька днів тому на святкуванні 100-річчя вибуху Першої світової Путін заявив: "У нас украли нашу победу". Це говорив невіглас, який надивився серіалу Хотиненка. В Україні його показували багато разів. Як і "Белую гвардию" — фільм бездарний та українофобський.
Забрати з ефіру російські серіали одразу неможливо. Але боротися з ними треба. І водночас працювати над своїми стрічками. Чому б не мати свою 100-серійну "Династію" від 1861 року до 2013-го?
5 серпня члени Нацради зустрілися з керівниками українських загальнонаціональних телеканалів. Закликали останніх "проявити соціально відповідальну позицію щодо трансляції російських серіалів". Мотивували: "Російська телепродукція, що формує позитивний імідж збройних сил країни-агресора, містить ознаки забороненої пропаганди".
— Зняти серіал з ефіру можна за день, — каже телепродюсер Валід Арфуш, 43 роки. — Але що ставити на його місце? Проблема буде і з компанією, яка продає, наприклад, зубну пасту й платить мільйони гривень за її рекламу під час показу цього серіалу. Якщо він іде у прайм-таймі — ввечері, то зняти його — це мільйони гривень збитків. Для будь-якого каналу це буде дорівнювати економічній катастрофі. Хай патріотизм проявить кожен глядач і перестане дивитися російський серіал. У телевізора є чарівна штучка — пульт. Це найефективніший шлях — канал за тиждень зрозуміє, що серіал не дає прибутків.
Може, українським телеканалам варто більше транслювати європейські та американські серіали?
— Купити російський серіал дешевше, ніж перекласти, скажімо, французький. Спершу купуєш продукт, а потім платиш за його переклад, озвучення акторами. А година роботи актора, який говоритиме за всіх героїв, коштує 100 доларів. Якщо в Європі хочуть нам допомогти, чому б не взяти в них кінодопомогу? Якби Франція дала нам безкоштовно свій найкращий серіал, було б вигідно його тут адаптувати.
Коли з'являться українські серіали?
— Зняти серію якісного українського серіалу коштує в середньому 15 тисяч доларів. Але тут потрібен хороший сценарист, а вони зараз працюють у Росії. Якщо є бюджет, перша серія фільму вийде за місяць. Проте жоден український уряд не подбав про власний телепродукт. У Росії виділяють величезні кошти на кінематограф. В серіалах вони йдуть американським шляхом: щоб фільм був успішний, потрібні кров, секс, трагедія.
Коментарі