— У селі живуть нові Лесі Українки й Тараси Шевченки. Тільки вони про це не знають. Їхнє майбутнє може визначити якась дрібниця. Наприклад, книжка, — розказує Тетяна Михайленко, 50 років, координатор фундації Дарини Жолдак. Упродовж року ця організація по всій Україні збирала книжки для сільських бібліотек і шкіл. Запланували передати 100 тис. примірників. На кінець грудня зібрали 105 тис.
— Своїм дітям читаю книжки від народження. В моєї тітки бібліотека з п'ять тисяч книг. У нас дома — теж пару тисяч буде. Ми їх перечитуємо, обговорюємо. Книжка в домі живе, а не тільки стоїть у шафі. Тому, коли дізнались, що в Україні 51 відсоток дітей до 15 років за рік, не прочитали жодної книжки, не могли просто перегорнути цю статистику. Зрозуміли, що треба з цим щось робити.
Серед причин того, що діти не читають, Тетяна Михайленко називає відсутність сучасних дитячих книжок у сільських родинах та бібліотеках.
— Розмовляли з дітьми після літніх канікул. Одна дівчинка сказала, що була в бабусі все літо. У неї була одна книжка й вона її прочитала. В хаті одна книжка. А є й що жодної нема. В бібліотеках не краще. Якщо класика ще залишилась з радянських часів, то дитячих книжок, виданих за останні хоча б 10 років, немає. А діти — це четверта частина бібліотечних читачів. Їм нема там що читати.
Книжки для сільських бібліотек й шкіл збирають не тільки в столиці, а й в обласних центрах. Перелік передають до фундації. Туди ж бібліотеки і школи надсилають списки видань, які хотіли б отримати. Якщо такі назбирали в їхньому обласному центрі — направляють звідти або ж із Києва. Про кожну отриману книжку бібліотеки повідомляють фундації. Але деякі примірники залишили в організації. Серед них — особисто подаровані й підписані послом Грузії Міхеїлом Уклебою та послом США Джеффрі Пайєттом.
— Грузинський посол передав подарункове видання "Велика трійця" — вірші Тараса Шевченка, Лесі Українки та Івана Франка українською та грузинською мовами. Американський — збірку текстів розмовних тем для підлітків англійською. Розіграємо їх в конкурсі, щоб ще більше заохотити дітей до читання.
Посольство США подарувало півтисячі книжок. Серед них найбільше посібників для вивчення англійської. Але є й художні. Наприклад, "Великий Гетсбі".
— Важко уявити, що хтось втне цю книгу в селі. Тому в нас завдяки такій і подібним народився задум наступного проекту. Сформувати бібліотеки літератури іноземною для спеціалізованих шкіл.
Коментарі