пʼятниця, 28 листопада 2008 20:07

Україна може залишитися без соняшникового насіння

Автор: малюнок: Володимир КАЗАНЕВСЬКИЙ
 

Кабмін пропонує скасувати мито на вивезення за кордон насіння соняшнику. У Верховній Раді зареєстровано відповідний урядовий законопроект. Отож замість того, аби бути переробленим на вітчизняних олієекстракційних комбінатах, значна частина цьогорічного врожаю може завантажити потужності закордонних підприємств.

Цього року в Україні зібрано 6,8 млн т насіння соняшнику — це справді набагато перевищує внутрішнє споживання. До цього рекордним був урожай 2006-го — 5,3 млн т, торік мали менш як 4,2 млн. Великий врожай став головним аргументом зниження ціни на олію в крамницях. Порівняно із жовтнем вона подешевшала на гривню-півтори — до 8–9 грн/л.

Утім, експерти стверджують: швидше за все, подешевшання олії є тимчасовим. Хоча виробники за підсумками присвяченої цьому питанню наради в Кабміні погодилися знизити оптово-відпускні ціни на фасовану олію. В асоціації "Укроліяпром" робити довгострокові цінові прогнози не беруться. Надто хитка нині економічна ситуація, а про цінові накрутки треба питати не лише виробників, а й, приміром, торгівців. Звісно, відкриття урядом кордонів для безмитного експорту соняшнику також призведе до подорожчання олії в магазинах.

Хоча, здавалося б, логічно всі залишки насіння продати за кордон. Разом із тим, стверджує голова правління асоціації "Укроліяпром" Степан Капшук, і за чинного нині 14-відсоткового мита вивозять велику частину насіння. А скасування обмежень стане початком розвалу олійно-жирової промисловості. Більше того, такий крок може спровокувати кризу на продовольчому ринку України. Для держави немає сенсу, каже він, відкривати кордони для соняшника, якщо ми успішно продаємо за межі країни олію. За цим показником Україна у світі серед лідерів. Вітчизняну соняшникову олію експортують у 56 країн.

Олійно-жирова галузь повернеться до стану, який через брак сировини переживала в 1997–1998 роках

Працівники галузі переконані, що й нинішнього року треба орієнтуватися на продаж за кордон готової продукції. Адже наявні потужності вітчизняних олійнодобувних заводів становлять 7,2 млн т на рік і дозволяють переробити весь цьогорічний урожай соняшнику. При збереженні експортного мита в Україні вперше може бути вироблено приблизно 2,4 млн т олії.

Після вступу України до Світової організації торгівлі мито на вивезення насіння соняшнику й так послабшало — із 17% до 14%, і надалі щороку зменшуватиметься на один відсоток, доки не дійде 10%. Крім того, Мінекономіки із жовтня скасувало встановлення мінімальних індикативних цін при його вивезенні за межі держави. Ці кроки й так значно посприяли експорту ліквідного насіння. У разі ж скасування, навіть тимчасового, вивізного мита на соняшник, його масово продаватимуть за кордон, причому задешево. Тоді олійно-жирова галузь повернеться до стану, який через брак сировини переживала в 1997–1998 роках. Скоротиться виробництво олії, маргаринової продукції, майонезу і, як наслідок, надходження до бюджетів усіх рівнів. Експорт готової продукції, зокрема олії, буде практично зупинено, Україна втратить зовнішні ринки.

Переробка насіння соняшнику щороку приносить до бюджету 2 млрд грн, забезпечує 50 тис. робочих місць. Скасування експортного мита призведе до зупинки більшості заводів, що перетворить нашу державу на сировинний придаток Євросоюзу. Маємо наочний приклад ріпаку — виробництво його в країні різко зростає, але понад 80% урожаю вивозять за кордон.

До речі, основні світові виробники насіння соняшнику намагаються максимально завантажити власні переробні потужності. Зокрема Аргентина збільшила вивізне мито із 32% до 39%. У Росії воно становить 20% для насіння всіх олійних культур.

Зараз ви читаєте новину «Україна може залишитися без соняшникового насіння». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 35413
Голосування Які умови миру і зупинення війни для вас прийнятні
  • Відмова від Донбасу, але вивід військ РФ з усіх інших територій
  • Замороження питання Криму на 10-15 років
  • Відмова від Криму і Донбасу за умови надання гарантій безпеки від Заходу щодо всіх інших територій
  • Зупинка війни по нинішній лінії фронту
  • Лише повне відведення військ РФ до кордонів 1991-го
  • Ваш варіант
Переглянути