Завдяки цій угоді Болівія знову отримає доступ до Тихого океану, який вона втратила за підсумками Другої Тихоокеанської війни з Чилі 1879—1884 років.
Відповідні документи були підписані президентом Перу Аланом Гарсіа та його болівійським колегою Ево Моралесом 20 жовтня. Болівія отримує в своє розпорядження ділянку під будівництво гавані в 10 км від перуанського портового міста Іло, столиці однойменної провінції. Дія договору розрахована на 99 років.
"Несправедливо, що Болівія не має власного виходу до моря. У Болівії є таке ж право на Тихий океан, як і в інших", — підкреслив Гарсіа за підсумками переговорів. У свою чергу Моралес заявив, що завдяки Перу болівійці отримають можливість торгувати своїми товарами безпосередньо по морю. Як стверджує президент Болівії, якщо він коли-небудь одружиться, то проведе свій медовий місяць саме тут — в болівійському порту.
До 1884 року Болівія була морською державою. Чилі при підтримці Англії добилася переконливої перемоги в Другій Тихоокеанської війні: її підсумком стала втрата Болівією свого єдиного прибережного регіону Антофагаста. Союзник Болівії Перу також зазнав територіальних втрат — за умовами мирної угоди, перуанські провінції Такна і Аріка були передані під управління Чилі на десять років. Повернути одну з них — Такна — Перу вдалося тільки в 1929 році, за активного сприяння президента США Герберта Гувера.
Зазначимо, що результат Другої Тихоокеанської війни є каменем спотикання у відносинах між Перу і Болівією з одного боку і Чилі — з іншого. У тій же Болівії обіцянки повернути країні вихід до моря є чи не найпопулярнішими передвиборними гаслами кандидатів на ті чи інші відповідальні державні пости. У свою чергу в Чилі поширені жарти на адресу болівійців, яких чилійці з іронією запрошують полежати на своїх пляжах або покупатися в Тихому океані.
Коментарі