— Шахта в Макіївці — це цілісний державний майновий комплекс. Над ним, через договори про спільну діяльність, стоїть син президента Януковича — Олександр. Він повністю взяв під контроль вугільну промисловість у Донецькій області, — коментує аварії на шахтах минулої п'ятниці 55-річний Михайло Волинець, нардеп-"бютівець", гірничий інженер-механік.
— У Макіївці шахти нерентабельні, але можна ж робити бізнес на державних дотаціях, які потім осідають у приватних руках. Схема така: за договором про спільну діяльність занижується кінцева вартість вугілля для того, хто бере участь у договорі. А держава покриває високу собівартість. Наприклад, тонну продають за 600 гривень. А її собівартість — тисяча. Держава компенсує цю різницю. Виходить, держава несе збитки, шахти несуть збитки, а хтось багатіє. Система побудована так, що навіть на найбільш збитковій шахті приватник може отримувати прибутки через "приватизацію" державної дотації. Ніби прямо й не вкрав гроші, але прибуток виходить лише за рахунок державного бюджету, а не ринку.
Наскільки українські шахти небезпечні?
— Найнебезпечніші у світі. З початку року видобули десь 35 мільйонів тонн вугілля, а загинули понад 80 людей. Тож маємо 2,5 випадки на мільйон тонн. Якби таке сталося в Німеччині, то власник не відкупився б і своїм підприємством. А в нас я не знаю випадку, коли реальний власник чи винна людина понесла б відповідальність.
Якщо прибрати дотації?
— Загине вугільна галузь, залишиться, мабуть, лише шахта Засядька, яка прибуткова. Проблема в тому, що зараз вигідно через шахти грабувати бюджет України.
Часто прикриваються соціальним питанням?
— Влада справді боїться страйків шахтарів. Але ж і не вкладає грошей у створення нових робочих місць. Хоча державний бюджет передбачає виділення таких коштів. Та ніхто не знає, створювали за ці гроші робочі місця чи ні. Я думаю, насправді й ці гроші розкрадають. А це мільярдні кошти, призначені на реструктуризацію. У нас тихенько доводять усе до розвалу.
"Закон про концесію" створив усі умови, щоб фактично володіти шахтами. На початку серпня буде засідання двох комісій, де на конкурсних умовах віддаватимуть у концесію стратегічні об'єднання "Ровенькиантрацит" та "Свердловантрацит". Зараз літо, політичне затишшя, ніхто не цікавиться. Дуже хороші умови для проведення таких заходів.
4000
Приблизно стільки гірників загинули на шахтах за 20 років в Україні. Такі дані наводить незалежний експертний центр рятувальників у США. За цей час сталися понад 900 підземних пожеж та майже 50 вибухів.
2,5
Стільки загиблих шахтарів припадає на 1 млн т видобутого в Україні вугілля. У США цей показник становить 0,04, у Росії — 1,3, у Китаї — 0,7.
Коментарі
14