У понеділок, 21 травня, о 9.30 півсотні торговців столичного Лук'янівського ринку перекрили дорогу на вул. Мельникова. У такий спосіб привертають увагу до конфлікту, що триває навколо базару.
— Сором. Центр Києва, за два тижні Євро-2012 і таке відбувається. Просимо, щоб приїхав голова київської адміністрації Попов, голова Шевченківського району столиці. Прокуратура другий місяць ніяк не реагує, — каже киянин 31-річний Володимир Петренко. На Лук'янівці м'ясом торгує його мати, він їй допомагає.
Торік Київрада передала землю, на якій розташований ринок, в оренду фірмі "Квіткова галявина". Торговці та адміністрація вважають рішення незаконним. Бо 46 соток продали за 7 млн грн, тоді як ринкова вартість — майже вдесятеро вища. 26 березня о 4.00 близько 70 чоловіків увірвалися на територію ринку і потрощили ятки.
У неділю близько 15.00 нові власники ринку з товариства "Квіткова галявина" прийшли із 300 охоронцями.
У понеділок ринок не працює. На прилавках сидять чоловіки років 20-25. Більшість у майках і спортивних костюмах. Вони ночували тут. Частина з них засмагають на надувних двоспальних матрацах.
— 300 до зубів озброєних людей — це в прямому сенсі слова. Були ножі, пістолети, газові балони, вогнегасники, палиці, кастети. Усіх продавців вигнали силою, били. У Романа Ропотана, директора, — гематоми, писанули його ножем по руці, розбили одразу телефон, щоб не міг нікому подзвонити. А міліція приїхала, подивилася, усміхнулася і поїхала, — розповідає Володимир Петренко. — Настільки печально, що хочеться плакати. Учора адміністратора, жінку, якій під 70 років, ледве не розірвали, так тягали. Моїй мамі сльозоточивим газом в очі пирснули.
— Нові власники ринку кажуть, що розбили голову їхній працівниці Катерині Риженковій. Це брехня, — продовжує Володимир Петренко. Маємо відеозапис, що вони самі вибили двері й поливали голову кров'ю. Причина в тому, що господарський суд 23 травня має розглядати справу Лук'янівського ринку. Якби правда була на їхньому боці, не лізли б сюди силою.
Навпроти ресторану "Ланцелот", на вул. Мельникова, 4, півсотні людей стоять на пішохідному переході. З обох боків вулиці затори з тролейбусів, машин і маршруток. Автомобілі розвертаються, деякі їдуть тротуарами.
Чоловік у білому "лексусі" розганяється та їде в натовп. Люди не розступаються, машина гальмує та зупиняється. Із десяток жінок оточують автомобіль, стукають по склу й кричать на водія. На лобовому склі з'являється тріщина.
— Бандити захопили ринок із палками і дубинками! — кричить водію жінка.
З'являються міліціонери. Стають поперек дороги. Під'їжджає автобус із бійцями спецпідрозділу "Беркут". За кілька хвилин демонстранти повертаються до ринку, усередину не заходять.
— Невідомо, що з нами буде. Старі власники ринку не кажуть, що нам робити. І нові — мовчать. А я не знаю — різати свиню чи ні, — каже жінка років 40, яка торгує м'ясом. — Нам усе одно з ким договори заключати, але ніхто нічого не пояснює.
— Учора в павільйон залетіли ті молодчики і почали гребти прямо з ящиків черешні, клубніку, сємечки. Дідуля стояв з яблуками. Один підійшов, набрав кілограмів 5. Дає діду гривню і каже: "Хватить?". А той: "Канєшно, у Донецьку ж яблука не вродили", — переказує події неділі 34-річна Наталія.
— Спортсмени ці не кажуть, звідки вони, не представляються. Ми так вирахували, що з усіх регіонів. Бо говорять і російською, і українською. Є з Черкаської, є з Чернігівської області.
— Таке поробили в туалеті, зайти неможливо. За ніч усе заср...ли. У нас туалет платний, коштує 2 гривні. А вони всю ніч туди бігали і вже ось півдня, — каже інша продавщиця.
Біля приміщення адміністрації ринку на прилавку сидять троє чоловіків, ще двоє стоять поруч.
— Вчера мы пришли на наш объект. Являемся собственниками. Его полтора года назад купили, вот документы, — каже юрист "Квіткової галявини" Олександр Шило. — У серпні 2010-го придбали на аукціоні майновий комплекс. Потім судились із колишньою адміністрацією товариства "Лук'янівський ринок". Виграли суди. Є рішення вищого господарського, він визнав право за нами. Законним шляхом намагалися зайти на територію. Нас не пустили. Постраждав наш співробітник, Катерина Риженкова. Їй розбили голову прямо тут в адміністрації. Хочемо запевнити громаду й підприємців, що ринок і далі працюватиме. Ми зацікавлені у збереженні торгових місць. Сьогодні санітарний день, а завтра ринок працюватиме. Тільки буде закритий другий вихід. Це вимушена міра, бо в наших опонентів аргумент один — вони не хочуть.
До нього підходять три жінки років 45, всі у фартухах.
— Хто тут старший? — питають.
— Что вы хотели?
— На завтра товар везти? У нас черги, поток іде. Це ж свині, м'ясо, — жінки починають говорити одночасно.
— Тихо, тихо. Кто-то украл четыре предохранителя, холодильники отключены. Уже выехало "Киевэнерго". И будете себе работать.
— Ніхто нас трогать не буде?
— Ніхто.
— Поясніть, чому уборщиця должна убирать безкоштовно в туалеті? Прийшла зранку, а всі туалети забиті. Ну там, будь ласка, скажіть своїм людям, пусть платять. Шо ето за фокуси? Тикають морди наглі вперед, і ніхто не платить.
— Рішення про приватизацію ринку — не остаточне. Є протест прокуратури столиці, адже ринок продали за ціною вдесятеро нижчою від реальної. Є судовий спір. І попри це, знову на ринку силовий конфлікт, — каже лідер фракції "Удар" у Київраді Віталій Кличко.
Під час попереднього захоплення Лук'янівського ринку в березні столичні чиновники заявили, що вони не мають права втручатися в конфлікт між двома суб'єктами підприємницької діяльності. І запропонували торговцям перейти працювати на інші столичні ринки.
Коментарі
10