13

Олег Верняєв, 22 роки, Донецьк Вид спорту: гімнастика Вид програми: паралельні бруси
Сергій Куліш, 23 роки, Черкаси Вид спорту: стрільба Вид програми: пнев­матична гвинтівка, 10 ­метрів
Павло Тимощенко, 29 років, Київ Вид спорту: сучасне п’ятиборство
Ольга Харлан, 25 років, Миколаїв Вид спорту: фехтування, шабля Вид програми: командні змагання
Аліна Комащук, 23 роки, Нетішин, Хмельниччина Вид спорту: фехтування, шабля Вид програми: командні змагання

Чимало видів спорту українці дивилися "очима Москви".

Ігри Олімпіади-2016 у Бразилії стали першими по-справжньому "американськими" іграми. Саме нинішній серпень позначив остаточне завершення процесу перетворення "змагань джентльменів", які задумав у позаминулому столітті французький барон Кубертен, на високоякісний комерційний продукт світової спортивної індустрії.

Досі Ігри нагадували переповнений мішок із незрозуміло кому потрібним крамом. Тепер уся олімпійська програма від традиційно популярних і рейтингових легкої атлетики, плавання, боксу, баскетболу до мало кому зрозумілих перегонів гірськими лісами на велосипедах була професійно "запакована" в десятки телевізійних "пакетів" на будь-який смак. Виявилося, що цікавими і захопливими можна зробити змагання з будь-якого виду спорту. Головне — професійно ці змагання показати й прокоментувати. І все це було розраховано на продаж телеглядачам саме американського континенту. Найголовніші старти Олімпіади проходили у зручний для них час.

Запитаєте, чому ми всієї цієї краси не побачили? Тому що спортивне телебачення та спортивна журналістика знищуються у нас паралельно із самим спортом. Те, що побачив український телеглядач на UA-Перший, було найстрашнішою антирекламою Олімпійських ігор і спорту взагалі. Навіть щирі поціновувачі спорту, які чекали Олімпіади й готові були дивитися змагання, побачили на наших екранах якийсь дикий вінегрет зі спорадичних ефірів та безпорадного белькотіння "коментаторів".

Найбільш настирні шукали в інтернеті "стрими" — трансляції змагань з улюблених видів спорту. Або ловили супутниковий телесигнал із Росії, бо всі інші закодовані. Тоді дивилися Ігри "очима Москви". І це все вночі, оскільки нинішні Ігри показували явно не для нас.

Та навіть це можна було б витерпіти, якби на Олімпіаді нам було за кого вболівати. Але "вболівати" ми могли хіба що за українських спортивних чиновників, які непогано провели час у Бразилії за наші гроші. І не треба тицяти носом у дві золоті медалі, які виграли наші гімнаст і веслувальник. Де були наші боксери, легкоатлети, плавці та інші? Десь у глибинах суддівських протоколів. Що казати, коли до Ріо не потрапила жодна українська команда з ігрових видів спорту.

Великий спорт у нашому столітті розвивається паралельно з телебаченням та іншими технологіями, які дозволяють цей спорт щораз краще показувати. Олімпіада-2016 засвідчила, що за чотири роки після Ігор у Лондоні в цьому напрямку зроблено ще один крок уперед. Щодо власне спортивних досягнень у Ріо, то писати про них зарано. Ще не всі пробірки розпечатані.

Як Україна виступала на ­­поперед­­ніх літніх Олімпійських Іграх

1996. Медалі — 23: 9 золотих, 2 срібні, 12 бронзових. Дев'яте загально­командне місце

2000. Медалі — 22: 3 золоті, 9 срібних, 10 бронзових. 21-ше загально­командне місце

2004. Медалі — 23: 9 золотих, 5 срібних, 9 бронзових: 12-те загально­командне місце

2008. Медалі — 27: 7 золотих, 5 срібних, 15 бронзових. 11-те загально­командне місце

2012. Медалі — 19: 6 золотих, 4 срібні, 9 бронзових. 14-те загально­командне місце

Головні герої Олімпіади-2016

1. Майкл Фелпс, 31 рік, США

Вид спорту: плавання

Чому: здобув 23-ту золоту нагороду за час виступу на Іграх — у Ріо була четверта Олімпіада. Закінчив кар'єру

2. Усейн Болт, 30 років, Ямайка

Вид спорту: легка атлетика, 100 та 200 м

Чому: здобув дев'яту золоту нагороду за час виступу на Іграх — у Ріо була його третя Олімпіада. Закінчить кар'єру після чемпіонату світу-2017

Вид спорту: теніс

Чому: найсильніший тенісист світу. 12-разовий переможець турнірів "Великого Шолому". Шість із них виграв за останні два роки. Програв на Іграх в одиночному розряді стартовий матч, у парному — поєдинок другого кола

2. Серена Вільямс, 34 роки, США

Чому: найсильніша тенісистка світу не здобула в Ріо жодної нагороди. Одиночний матч 1/8 фіналу програла українці Еліні Світоліній

Зараз ви читаєте новину «Ігри-2016 були розраховані на американців». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua