Ексклюзиви
четвер, 25 серпня 2011 10:41

Клімат впливає на громадянські війни та соціальні процеси в житті країн

Клімат впливає на громадянські війни та соціальні процеси в житті країн

Кліматичний цикл Ель-Ніньйо зіграв свою роль у виникненні 21% всіх значних заколотів і заворушень у світі з 1950 року і подвоює ризик громадянських воєн в 90 тропічних державах, встановили вчені з Інституту Землі Колумбійського університету (США). Раніше історики й кліматологи пояснювали загибель цивілізацій минулого чи докорінні зміни в устрої суспільства кліматичними катаклізмами. Наприклад, тривалі посухи могли призводити до голоду та в результаті до падіння урядів.

Група під керівництвом Соломона Сяну в статті, опублікованій в журналі Nature, вперше на великому статистичному матеріалі показала, що і в сучасному світі кліматичні процеси безпосередньо впливають на соціальні конфлікти та можуть впливати на спалахи насильства.

"Найважливіше те, що ми досліджували сучасну ситуацію, і розглядали її в глобальному масштабі. Ми можемо припускати, що колись давно єгипетська династія була повалена під час засухи. Це інші місця й часи, які, можливо, сильно відрізняються від сьогоднішніх, тому люди можуть сказати: "Окей, тепер ми захищені від цього". Це дослідження показує, що глобальні кліматичні процеси системно впливають на соціальні конфлікти, і впливають прямо зараз ", - говорить Сян.

Раніше вчені вже робили спроби пов'язати конфлікти з кліматичними факторами.

Зокрема, Маршалл Бурке з університету Каліфорнії в Берклі і його група 2009 року опублікували в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences статтю, в якій доводили зв'язок між громадянськими війнами в Африці та зростанням середньої температури на континенті, а також передбачали, що глобальне потепління неминуче призведе до зростання числа конфліктів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Глобальне потепління спровокує хвилю кліматичних біженців до України

Сян і його колеги, на відміну від групи Бурке, використовували дані не про локальне, але про глобальний кліматичний феномен - цикл Ель-Ніньйо. Цей феномен - періодичне потепління поверхні води в тропічних районах Тихого океану, що докорінно змінює циркуляцію і розподіл температур та впливає на погоду й кліматичні умови на багатьох континентах, де живе половина населення світу - в Африці, в Австралії, в обох Америках, на Близькому Сході та в Індії.

Під час Ель-Ніньйо температура на суші зростає й кількість опадів падає, що може призвести до сильних засух та спеки. "Холодна" фаза циклу - Ла-Нінья - супроводжується сильними дощами, але в деяких регіонах вона навпаки провокує посухи.

Аналіз показав, що в країнах, схильних до впливу циклу Ель-Ніньйо, в період його "теплої фази" подвоюється ризик громадянських зіткнень.

"Ми показали, що ймовірність нових громадянських конфліктів зростає вдвічі в тропічних регіонах у періоди Ель-Ніньйо в порівнянні з періодом Ла-Нінья", - йдеться в статті.

Учені підрахували, що Ель-Ніньйо зіграв свою роль у виникненні 21% всіх громадянських конфліктів у світі.

Разом з тим, автори статті підкреслюють, що отримані ними дані не доводять фатального зв'язку між кліматом і політичними процесами. Це дослідження не доводить, що погода сама по собі може запустити громадянську війну, говорить співавтор роботи Марк Кейн з Колумбійського університету.

Можливо, зазначає Сян, клімат завдає останній нокаутуючий удар, уже після того, як свою роль зіграла соціальна напруженість, зростання бідності та соціального розшарування.

Так наприклад, у благополучній Австралії, яка знаходиться в зоні впливу Ель-Ніньйо, не було громадянських воєн.

Зараз ви читаєте новину «Клімат впливає на громадянські війни та соціальні процеси в житті країн». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 35413
Голосування Які умови миру і зупинення війни для вас прийнятні
  • Відмова від Донбасу, але вивід військ РФ з усіх інших територій
  • Замороження питання Криму на 10-15 років
  • Відмова від Криму і Донбасу за умови надання гарантій безпеки від Заходу щодо всіх інших територій
  • Зупинка війни по нинішній лінії фронту
  • Лише повне відведення військ РФ до кордонів 1991-го
  • Ваш варіант
Переглянути